Nejkrásnější hrady a zámky uvidíte v pohádkách. Kde se točily Anděl Páně nebo Jezerní královna?
Filmaři si umí vybrat zajímavá místa, která promění třeba v potopený zámek nebo královský hrad. My se pak můžeme inspirovat, kam se vydáme na výlet. Navštívili jste už všechny památky z oblíbených českých filmů?
Anděl páně a Český Krumlov
Pokračování úspěšné pohádky Anděl Páně nás vezme do malebného Českého Krumlova. Také díky tomu, že se příběh odehrává vzimě, vypadají zákoutí historického města tak romanticky. Můžeme tu vidět architekturu, kterou chrání UNESCO. Český Krumlov byl hlavním městem Krumlovského vévodství až do roku 1918, kdy nová republika zrušila šlechtické tituly. Ve městě se zachoval zámek a soubor historicky cenných staveb. Není divu, že se Krumlov stal cílem filmařů.
Úspěšnou pohádku Anděl Páně 2 si můžete pustit vnaší Videopůjčovně.
Jezerní královna ze Šumavy
Česko-německou pohádku zroku 1998 natočil legendární Václav Vorlíček. Hlavní záporáckou roli jezerní královny si zahrála Ivana Chýlková a ve filmu se objevila i Jiřina Bohdalová a unesenou princeznu si zahrála Jitka Schneiderová.
Potopený palác jezerní královny, ze kterého nad hladinu vyčuhuje jen věžička, ztvárnil zámek Ploskovice nedaleko Litoměřic. Barokní památka má dlouhou historii a první zmínky o osídlení na jejím místě pocházejí z11. století. Stavba se krásně zachovala, má bohatou malířskouvýzdobu a také zajímavou historii. Za první republiky sloužila jako letní sídlo Ministerstva zahraničních věcí a dovolené tu trávil Edvard Beneš. Během protektorátu tu sídlila nacistická škola. Dnes můžete zámek navštívit a podívat se do jeho barokních interiérů.
Vpohádce se objevily i nedaleký zámek Libochovice nebo obdivovaná Hluboká nad Vltavou, kde žila princezna se svým otcem. Jako jezero zlé královny posloužilo Plešné jezero na Šumavě. Leží ve výšce 1090 metrů nad mořem a jedná se o ledovcové jezero.
Pohádku Jezerní královna si můžete pustit zdarma na našem webu.
Kouzelný měšec a UNESCO
Další pohádka od Václava Vorlíčka se natáčela hned na několika českých zámcích i hradech. Ve filmu můžete vidět známé hrady Kokořín nebo Okoř, ale i zámek Průhonice, který se vtolika snímcích neobjevuje. Příběh o kouzelném měšci, který sype zlata, kolik jen člověk chce, nás vezme jak na populární památky, které jsou častým cílem výletů, tak do méně známých míst.
Pohádka nabízí kontrastní temné scény zhradů, kde sídlí zlá čarodějnice Bludimíra, i ze zámků. Zajímavé jsou zejména Průhonice, jejichž park je od roku 2010 zapsaný na seznamu UNESCO, kdy ho organizace připojila khistorickému centru Prahy. Další památkou UNESCO, která se ve filmu objevila, je Telč. Zámek je společně shistorickým centrem chráněný už od roku 1992.
Na napínavou pohádku Kouzelný měšec se můžete zdarma podívat na našem webu.
Řachanda z Dětenic
Ačkoli se část pohádkového příběhu odehrává vlesích, na obrazovce se objeví i barokní zámek Dětenice, kde bydlí nafoukaná princezna. Ve filmu se můžeme podívat do jeho rekonstruovaných interiérů, ve kterých najdeme i kopii Botticelliho Zrození Venuše. Druhou památkou, která má vpohádce výrazné místo, je gotický hrad Kost. Patří mezi nejzachovalejší české hrady a jeho podoba se vuplynulých staletích měnila jen minimálně. Díky své poloze si ho nepřátelská vojska často nevšimla a zároveň byl už od počátku postavený zkamene, což ho dělalo ještě odolnějším.
Na zábavnou pohádku Řachanda, kde vystupují známí čeští herci jako Bolek Polívka nebo Vilma Cibulková, se můžete podívat vnaší Videopůjčovně.
Pokud chcete zkusit i jiné pohádky a filmy pro děti, podívejte se do naší rozšířené nabídky, kde najdete 130 snímků, ať už animovaných, nebo hraných, českých i zahraničních.