Bydlení

26. října 2015 06:02

Klára Beščecová

Vyrobte si domácí modelínu za pár korun. Je jedlá a vydrží až půl roku

Tahle modelína se nevaří, je hotová za čtyři minuty a vydrží půl roku. A když dítě kousek sní, nic se mu nestane.

Modelína rozvíjí dětskou fantazii a představivost dětí, protože z ní mohou stvořit, cokoliv je napadne. Co na tom, že dospělý nevidí psa, panenku ani draka, důležité je, že dítě ano. Kromě představivosti se však zlepšuje také dětská zručnost a jemná motorika. Když dítě v jeho úsilí podpoříte, vydrží si hrát hodiny.

Kupovaná modelína má však několik problémů, ta levná je nekvalitní, pouští barvy, nebo se lepí na ruce a stůl, té drahé je zase škoda, protože dítě stejně po chvíli smíchá všechny barvy dohromady a zbyde černohnědá hrudka. Obě varianty navíc mohou obsahovat chemikálie.

Co tedy s tím? Vyrobte dětem modelínu doma, budete přesně vědět, co obsahuje. A tak třeba když váš potomek kousek sní, můžete zůstat v klidu. Receptů na domácí modelínu existuje několik, některé se vaří a jsou proto pracné, ty zastudena zase obsahují velké množství soli, jež vysušuje ruce. Máme pro vás jeden, který si absolutně zamilujete. Modelína se nevaří, je hotová za čtyři minuty a soli obsahuje tak akorát. Výsledná plastelína je měkčí, hladší a nevysychá, ani když si s ní dítě hraje celý den.

Budete potřebovat:

2 hrnky hladké mouky

2 lžíce rostlinného oleje

1/2 šálku soli

2 lžíce prášku do pečiva

asi 1,5 hrnku vařicí vody

potravinářské barvivo – záleží na vás, jaké barvy chcete

pár kapek glycerinu – není nutné, ale dodává modelíně lesk

Jak na to:

Nejdřív smíchejte mouku, sůl, prášek do pečiva a olej ve velké míse.

Rozpusťte potravinářské barvivo ve vařící vodě a pak nalijte do suchých přísad.

Nepřetržitě míchejte, dokud se vše nespojí v lepivé těsto. Bude-li hmota příliš drolivá, můžete přidat ještě pár kapek vody. Nakonec přidejte glycerin.Nechte vychladnout a pak těsto vyjměte z mísy a hněťte energicky několik minut, dokud lepivost nezmizí a vám nezůstane jen hmota perfektní konzistence. Pokud těsto stále lepí, můžete přidat trochu mouky.

Ukládejte ve vzduchotěsných nádobách, modelína pak vydrží nejméně šest měsíců. Pokud žijete ve vlhkém prostředí, uložte nejlépe do chladničky a schovávejte před slunečním světlem.

(kor)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také