Bydlení

19. června 2017 07:00

Iva Kropáčková

Závěsy, rolety aneb Jak doma v létě vkusně a elegantně zajistit příjemné klima

Slunce je vítáno, ale když praží do oken, bývá v létě v interiéru hodně vedro. Zvlášť, když jsou okna nasměrována na jih nebo západ. Nemusíte ale pořizovat klimatizaci, abyste zajistili příjemné prostředí. Stačí okna vhodně a levně zastínit. A správně větrat!

Klimatizaci v našich podmínkách není nutné pořizovat. Nežádoucím slunečním paprskům můžou při vstupu do interiéru zabránit třeba žaluzie – zejména ty venkovní. Pomoci může i speciální fólie, která se lepí přímo na sklo a podle typu dokáže odrazit až 80 procent slunečního záření. Nicméně jestli jste rádi obklopeni textiliemi, skvělou službu vám udělají i závěsy nebo třeba rolety. Vyhřátí interiéru dokážou snížit i o 40 procent. Jsou opět moderní a navíc váš domov zútulní.

Zastínění oken. Co si vybrat?

Možností, jak vkusně a elegantně ozdobit okna a mít možnost je zastínit, je opravdu hodně. Záleží jen na vás a vašich finančních možnostech, jestli se rozhodnete pro klasické závěsy na garnýži či lanku, které si snadno ušijete sami, nebo jestli nainstalujete třeba římské rolety, které jsou opravdu nádherné či japonskou posuvnou stěnu v čistém designu. Pokud jde o barvy, letos je v kurzu zelená, šedá a temně modrá, ideálně nakombinované s pastelovými odstíny.

Klasický závěs. Zelená je in..., Foto: iStock

Ŕímské rolety působí v interiéru výborně..., Foto: iStock

Japonské stěny jsou velmi oblíbené, ale jejich pořizovací náklady vyšší..., Foto: iStock

Tipy, kdy a jak závěsy zatahovat

Asi nejvýhodnější jsou úplně tmavé závěsy, které nepropouští světlo. Nicméně službu udělá jakákoliv textilie. Pokud odcházíte ráno z domova, nechte jižní a západní okna zastíněná. Tak zabráníte tomu, aby slunce interiér prohřálo na neúnosnou míru.

Jste-li během dne doma, nemusíte být celou dobu v šeru. Zatahujte podle toho, jak se posunuje slunce.

Jak větrat?

Když je největší vedro, nevětrejte s okny dokořán. Je to naprostý opak toho, co byste měli udělat. Okna otvírejte hlavně brzy ráno, pozdě večer a v noci. Prostě v době, kdy je počasí venku už snesitelné. Podle odborníků stačí zhruba dvacet minut, aby se teplota v pokoji vyrovnala té venkovní.

Někdy ale může pomoci i průvan napříč bytem. Máte-li místnost na severní straně, tedy v létě s velmi příjemnou teplotou, použijte ji jako „ochlazovač“. V tomto pokoji otevřete ventilačku, nechte otevřené i dveře a v místnosti, kterou chcete ochladit, otevřete okno dokořán. Vzduch z chladnější místnosti se začne přesouvat do té zahřáté, mělo by to trvat maximálně půl hodiny.

-iks-


Přečtěte si také