Bydlení

11. dubna 2021 08:00

Lenka Valjentová

Žlutá a šedá jsou trendy barvy roku 2021. Tipy, jak je kombinovat v interiéru

Jasně žlutá a základní šedá reprezentují vytrvalost a sílu, optimismus a naději. Neutrální šedá si svou cestu do našich interiérů v posledních letech už poctivě prošlapala, ale kontrastní kombinace s výrazně žlutou je nová a přináší zajímavé osvěžení do obytných místností, kde šedá podpoří myšlení a žlutá dobrou náladu, kreativitu a aktivitu.

Barvy roku 2021 jsou podle uznávaného Pantone Color Institutu základní šedá a jasně žlutá. Šedá je symbolem vytrvalosti a síly, podporuje myšlení. Jasněžlutá je jako slunce, symbolizuje štěstí, naději, optimismus, dobrou náladu a radost, navíc podporuje kreativního ducha a aktivitu.

Zatímco využití šedé je téměř neomezené avyjma malých, špatně osvětlených místností ji lze využít ina větších plochách, výrazná žlutá udělá parádu zejména na menší ploše, například vpodobě bytových doplňků adekorací.„Žlutá barva je sama osobě velmi ofenzivní barva, proto doporučuji její využití jen vrámci barevného akcentu obytných prostor,“ uvádí Ondřej Fabšič, bytový designér ateliéru Fabon a pokračuje: „Při využití na nábytku nebo stěnách je nezbytná její kombinace sbarvami, jako je právě nekonfliktní šedá, které její živelné působení dokáží utlumit.“

Žluté dveře

Žlutou barvu můžete využít například na ploše dveří. Pokud navíc zvolíte jejich atypickou velikost, uděláte znich vtéto barvě nepřehlédnutelnou dominantu interiéru apři jejich otevření kvám vstoupí slunce, ikdyž se venku budou všichni čerti ženit.

„Dveře svnitřní hliníkovou konstrukcí umožňují žlutou barvu na povrch dveřního křídla dostat buď pomocí barevného skla, nebo mechanicky odolného laminátu,říká PetrPaksi ze společnosti JAPFuture adodává: „Typickým příkladem dveří, které na sebe mohou vzít podobu slunce, jsou dveře Master. Sklo lze totiž nalakovat některým zdesítek dostupných odstínů žluté. Efekt třpytivého slunečního svitu lze ještě podpořit zlatou perletí.“ Navíc se nemusíte obávat, že by výrazný žlutý prvek vdruhé místnosti působil rušivě. Tyhle dveře mohou být totiž zkaždé strany jiné.

Nábytek s puncem žlutošedého trendu

Jak dostat trendy barevnou kombinaci na nábytek? Dobrým řešením jsou lakovaná dvířka. „Lak má celou škálu barev, takže vybrat ten správný odstín žluté ašedé je jednoduché. Navíc stačí vyměnit jen některá dvířka, není potřeba hned řešit obměnu celé nábytkové sestavy,“ uvádí Martin Dusík ze společnosti Trachea.

Pokud neuvažujete ovětší rekonstrukci, ale zároveň chcete svůj interiér žlutou s šedou osvěžit, můžete využít dekorativní potisk T.overface. Díky technologii digitálního potisku je možné na téměř jakýkoliv materiál natisknout libovolné motivy adodat nábytku punc žlutošedého trendu.

Vypínače a zásuvky v aktuálních barvách

Zakomponování žluté ašedé do interiéru se dá i prostřednictvím detailů, třeba na vypínačích azásuvkách. „Pro barevná provedení rámečků akrytů se zpohledu materiálu nejvíce hodí plast vyrobenýz odolných polykarbonátů, které zajišťují stabilitu povrchu ato včetně barvy. Konstrukce vypínačů a zásuvek zároveň umožňuje kombinovat na rámečku dva různé odstíny abez výhrad tak dostát aktuálnímu módnímu trendu barev,“ vysvětluje Lenka Vodicová ze společnosti Obzor Zlín. Vybrat si můžete slunečnicově nebo vanilkově žlutou vkolekci Elegant a citrusově apampeliškově žlutou vřadě Variant, z odstínů šedi třeba kouřově, olivově aocelově šedou nebo metalické odstíny hliníku agrafitu.

O bydlení by vás taky mohlo zajímat:


Přečtěte si také