Bydlení

22. července 2015 05:20

Klára Beščecová

Zvlněnou dřevostavbu postavili na řece

Ideální víkendový dům si každý představuje trochu jinak. Fennell Residence je ukázka toho, jak si takový odpočinkový prostor vysnil jeden manželský pár z Portlandu.

Vlastně se nejedná o úplně klasický dům. Nestojí totiž na zemi, ale je zakotvený v přístavu. Dvoupatrový hausbót o podlahové ploše 220 m² navrhl architekt Robert Oshatz v roce 2001. Při designování exteriéru i interiéru vycházel z umístění rezidence na řeku Willamette, která protéká státem Oregon na západě Spojených států. Vodní motiv se promítl do zvlněného tvaru konstrukce domu, který se opakuje i ve vnitřních prostorách.

Jako hlavní stavební materiál zvolil Robert Oshatz lepené lamelové dřevo, z něhož lze snadno tvarovat geometrické tvary, přitom zůstává pevné a odolné. Střechu pokrývají šindele z červeného cedru a své místo tu má samozřejmě také sklo. Na západní straně hausbótu najdeme celou prosklenou stěnu, která umožňuje přístup na terasu orientovanou směrem k řece, a v podvečerních hodinách nabízí západy slunce viditelné ze společenské části interiéru.

Co se týče vnitřního vybavení, tak tomuto plovoucímu domu skutečně nic nechybí. Najdeme tu ložnici, pracovnu, pokoj pro hosty, koupelnu, kuchyň a několik společenských prostor. Majitelé mají zalíbení v loftovém bydlení, proto jim architekt vyšel vstříc a u části pokojů navrhl zvýšený strop. Mezi ostatními hausbóty, zakotvenými ve stejném přístavišti, Fennell Residence svou architekturou skutečně vyniká.

Při přípravě návrhu domu architekt úzce spolupracovat s manželským párem, který v domě tráví své volné chvíle. Díky tomu se podařilo propojit unikátní design s praktickým zařízením vnitřních prostor. Klienti byli s prací architekta natolik spokojeni, že s ním dosud zůstávají v přátelském kontaktu a příležitostně ho zvou na návštěvy. A autor si příležitost k návštěvě svého díla zatím prý nikdy nenechal ujít.

Klára Beščecová

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také