Bydlení

25. června 2015 06:00

Klára Beščecová

Jak to jenom udělali? Dům v Polsku se bude vznášet v lese

V Polsku plánují postavit dům, který bude působit, jako by visel ve vzduchu.

Vydáte-li se v budoucnu na výlet do Polska, neměli byste si nechat ujít návštěvu Varšavy, která se může pochlubit řadou architektonických zajímavostí a historických památek. Pokud navíc milujete přírodu, také si přijdete na své. Téměř co by kamenem dohodil od polského hlavního města se vám nabídnou krásy Kampinoského národního parku, který patří do seznamu rezervací UNESCO. Při procházce si tu však dejte pozor, mohlo by se vám stát, že před sebou uprostřed lesů najednou spatříte několik metrů nad zemí „levitovat“ dům.

Aspoň tak působí koncept nového dvoupodlažního domu z dílny architekta Marcina Tomaszevskiho ze studia Reform. Stavba dostala název Izabelin House a jejím poznávacím (nebo spíš maskovacím) znakem je opravdu hodně neobvyklé venkovní obložení třech stran dolního patra domu. Mělo by totiž být vyrobeno ze zrcadel. A jelikož se kolem domu nacházejí krásné vzrostlé lesy a velké množství zeleně, které se ve skle odrážejí, přízemí domu jako by splývalo se svým okolím.

Druhé patro moderního domu bude s přízemím v kontrastu. Fasáda obvodových zdí by měla být bílá, v lese snadno viditelná. Při prvním pohledu na Izabelin House má proto člověk dojem, že se horní patro domu samo vznáší mezi štíhlými kmeny stromů.

Dům je nicméně stále ve fázi konceptu a obrázky, na které se můžete podívat v naší galerii, jsou pouze vizualizací, jak by v budoucnu měla vypadat finální verze skutečného domu.

Před započetím stavby se ale bude třeba ještě vypořádat s otázkou, jak na tuto optickou iluzi budou reagovat zvířata, kterých v okolních lesích není málo. Architekt počítá s určitou formou preventivních opatření. Zatím zvažuje zvukové signály, které by měly ptákům i lesní zvěři zabránit v tom, aby do domu narazili.

Stavba je to nepochybně originální, ale samotná údržba takových rozsáhlých zrcadlových ploch zřejmě nebude žádný med.

Klára Beščecová

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také