Dalibor Janda ukázal svůj domov. Zpěvák je vášnivým zahradníkem, ale rýči se vyhýbá

DALIBOR_JANDA_ZAHRADA_1

Pokud by zpěvák Dalibor Janda (69) nedej bože přišel o svůj hlas, tak by se dost možná uživil jako zahradník. Zahrada je pro něj nejen místem klidu, kde čerpá inspiraci pro své písně, ale také místem, kde se setkává celá jeho rodina. Navíc kus pozemku proměnil v užitkovou zahradu a může se chlubit, jak mu rostou jahody a dozrávají okurky. Podívejte se, jak se Jandovi daří v roli pěstitele.

Vynikající zpěvák dlouho žil v Praze na Letné, ale táhlo ho to více do přírody. Třeboradice, které leží v severní části Prahy 9, se ukázaly jako místo, odkud je dostupné centrum metropole, ale na člověka už dýchá venkov. To je kombinace, která muži s nezaměnitelným chraplavým hlasem vyhovuje, a proto se už kdysi rozhodl pro bydlení zde.

Místo, kde Janda a jeho rodina bydlí déle než třicet let, se stalo fascinující oázou klidu a pohody. Zpěvák nedá dopustit hlavně na zahradu, kterou vybudoval téměř od nuly vlastníma rukama. Zpěvák po svém pozemku provedl redaktory webu Prima Living a pochlubil se svými pěstitelskými úspěchy.

Jezdit na dovolenou? Nepotřebuju

„Vedle našeho domu byl ještě jeden velký pozemek. Ten jsme v roce 1992 odkoupili od naší paní sousedky, která odcházela do domova důchodců a postupně na tom začali pracovat. Výsledek vidíte dnes. Mákli jsme si. Stálo to hodně úsilí, práce i peněz. Na tom našem ranči, jak tomu říkám, trávíme veškerý volný čas, máme tu svá zákoutí a pohodlí, nic nám tu nechybí. Já třeba nemám ani potřebu jezdit někam na dovolenou, tady je to pro nás oáza klidu,“ popsal pro Prima Living trojnásobný „český slavík“, jak v sobě probudil osudovou vášeň. Přitom byly doby, kdy Janda rozsáhlé zahrady v lásce neměl.

„Pocházím z Drahotuš u Hranic na Moravě a my tam měli obrovskou zahradu, asi 4000 metrů čtverečních. Pro srovnání, teď tady máme zhruba 3500 metrů čtverečních. Hrozně mě tehdy štvalo, že když jsem chtěl někam jít, tak jsem napřed musel udělat práci na zahradě. Teprve pak mě naši pustili,“ vysvětlil se smíchem umělec s tím, že časem si člověk více váží klidu, než když zrovna prožívá divoké pubertální roky.

Zahrada dnes plní několik účelů, má okrasnou i užitkovou část. Prvním záměrem bylo vyrobit si místo pro relax, takže ze začátku Janda pracoval hlavně na okrasné části.

Rýči se raději vyhýbá

„Napřed jsem si kupoval závěsné květiny v květináčích. Naučil jsem se to hnojit a začal dělat různé terásky, dal jsem si do toho fontánku a tak. Pak jsem si udělal kaktusárium, které vydrží i přes zimu. Pořád mi to kvete, je to krásný. Po čas jsem se začal zabývat jezírkem, tam je trochu problém v tom, že pokud se o to nestaráte, tak vám to zezelená a je to v hájí. To máme letos trochu zanedbané, protože jsem měl zdravotní problémy a nezbýval mi na to čas,“ popsal muž, který na začátku roku 2021 zvládl těžký souboj se srdečními problémy.

Dnes už má sílu i na práci na zahradě, ale snaží se vyhýbat rýči. Plno rostlin proto pěstuje v květináčích. Příkladem je třeba unikátní jahodárium.

„Skoro všechno je v květináčích a nádobách, abych nemusel pracovat s rýčem. Co se týče zeleniny a bylinek, tak tu mám všechnu v zavěšených kbelících na jednom plácku 3x 3 metry. Tím, že celý život sbírám motýly, tak jsem si tady nasadil i motýlí keř. Vždycky když to začne kvést, je to velký zážitek. Všude plno motýlů, vyhlížím až přiletí otakárek,“ popsal s úsměvem na rtech muž, kterého proslavily hity Žít jako kaskadér či Padá hvězda do tvých vlasů, které si pobrukuje už několik generací.

„Na závěr první části našeho povídání dal Dalibor Janda dvě rady lidem, kteří chystají založení zahrady, nebo chystají velkou renovaci. Podle Jandy je nesmysl mít na zahradě vlastní bazén. „Měli jsme ho tady, ale už bych ho nechtěl. Před zimou ho musíte zazimovat a někde uskladňovat a když se nepovede teplé léto, nikdo tam do něj stejně nevleze. Už bych ho nechtěl,“ říká rezolutně.

Druhá rada zní, aby lidé pěstovali to, čemu trochu rozumí. „Zaměřte se na květiny, které znáte, rozumíte jim a víte, jak se pěstují. Rozhodně nepěstovat cokoliv. Říká se, že některé květiny se spolu nesnášejí, když je dáte vedle sebe. Myslel jsem si, že se to blbost, ale skutečně je to tak,“ uvedl zpěvák, na kterém je vidět, že jeho originální zahrada ho nabíjí energií.

Sledujte web Prima Living, na zahradu Dalibora Jandy se do konce prázdnin vrátíme, v příštím článku se zaměříme na sběratelské kousky, které zpěvákově zahradě dodávají punc originality.

Zdroj: autorský text


Přečtěte si také