Design a architektura

1. srpna 2018 06:00

Tereza Javorová

18 tajemství profesionálních designérů, která zútulní váš byt

Připadá vám, že vašemu bydlení něco chybí? Nejjednodušší by bylo oslovit nějakého bytového designéra, který by si s ním pohrál. Ale to by se moc nelíbilo vaší peněžence. Máme pro vás fígle od profesionálů, jak jednoduše a levně zkrášlit váš byt.

1. Vytvořte si barevné schéma

Prvním krokem je vytvoření palety. Rozmyslete si, jaké barevné schéma by měl mít váš dům nebo byt. Pak se zaměřte na jednotlivé místnosti. Pohrajte si snimi rozličnými způsoby. Nebojte se experimentovat, zakomponovat i něco neotřelého nebo extravagantního.

2. Zkuste „falešnou“ výšku

Zakomponujte ve vašem bytě vertikální prvky, vyhýbejte se horizontálním. Využijte velká zrcadla, která prostor opticky zvětší a dodají mu charakter.

3. Mějte plný bar

Je fajn nemít všude vyskládané nějaké „serepetičky“, na které se akorát chytá prach. Ale jednu výjimku tvoří bar, barový stolek. Tam by toho mělo být vždycky dostatek. Obzvlášť tehdy, když kvám často chodí návštěvy. Aby se cítili jako doma, dejte jim volnou ruku, ať se obslouží podle potřeby.

4. Rozšiřte stěny za sporákem a za umyvadlem

Prostor za varnou deskou nebo umyvadlem představuje pro mnoho lidí kámen úrazu. Nevědí, jak ho vyplnit, aby doladil daný styl místnosti, bylo to praktické a nepůsobilo nudně. At už se rozhodnete pro jakýkoliv materiál, zakryjte maximum zdi, kolik vám dovolí rozpočet. Např. modré dlaždice za sporákem mohou připomínat francouzské bistro.

5. Pohrajte si stextiliemi

Nevyčleňujte některé materiály pouze na exteriér, i když se vněm tradičně využívají. Např. výrobky ze slámy mohou perfektně vyniknout i vinteriéru. Přírodní materiály typu sláma a juta budou vždycky vypadat elegantně. Jejich velkou předností je, že jsou skvěle kombinovatelné.

6. Přidejte texturu

I neutrální výzdoba může působit zajímavým dojmem. Stačí jenom využít různé materiály. Můžete si pohrát spovrchem zdí nebo slátkami na nábytku včetně koberce. Můžete začít jemným přírodním hedvábím a skončit u drsnější pytloviny. Kombinujte nejen hladké a drsné povrchy, ale také lesklé a matné.

7. Nahraďte některé židle křeslem či lavicí

Lavice nebo lavičky vjídelnách nejsou úplně konvenční, ale rozhodně místnost zútulní. Když sdílíte místo sněkým, koho máte rádi, automaticky se cítíte příjemněji. Příliš stejných židlí vmístnosti nebo bytě navíc působí velmi uniformě, jako vnějaké korporaci. Zkuste pár židlí nahradit třeba i pohodlným křeslem.

8. Dejte na odiv vaše výstavní kousky

Pokud máte doma nějaký kus nábytku nebo doplněk (třeba starožitnost), který opravdu milujete a na nějž jste hrdí, vystavte ho. Dejte ho na nějaké místo, kde vynikne. Zkuste ho umístit např. do koupelny. Tedy vpřípadě, že se nemůže poničit vlhkem.

9. Prohřejte pokoj zrcadly

Zrcadlové panely mohou působit velmi elegantně, ale udělejte to scitem. Aby pak vaše bydlení nevypadalo jako nějaké komerční prostory. Raději preferujte menší designová francouzská zrcadla před velkými zrcadlovými stěnami.

10. Vzpomeňte si na pravidlo 50/150

Pro dokonalý barevný soulad smíchejte jednu dávku barvy světlejší o 50 %, než je barva základová (na zdech), sdalší dávkou odstínu tmavším o 150 %. Jedná se tak o perfektní metodu, chcete-li oživit stěnu pruhy. Navíc je to velmi architektonický způsob využití barvy.

11. Přidejte samet

Vsoučasné době je prvek sametu velmi trendy. Díky jeho příjemné hebkosti se bude perfektně vyjímat třeba na pohovce. Určitě nic nezkazíte odstínem světle šedé, ale zajímavou volbou bude třeba tmavě modrá.

12. Nezapomeňte na pohovku

Rozhodli jste se nemít pohovku, protože vám ji zašpiní děti? Nenechte se jimi omezovat, protože pohovka je nejen praktická, ale taky byt velmi zútulní. Jestliže se obáváte dětí, pořiďte si na ni potah. Zajímavým a stylovým doplňkem jsou polštářky, jejichž design povlaku může být vsouladu nebo i kontrastu smístností.

13. Nebojte se barevného kontrastu

Jsou na vás stěny vašeho bytu příliš bílé? Zkuste bělost rozmělnit jinou barvou. Pokud si nejste jisti, jakou zvolit, aby vás časem neomrzela, vyberte zelenou. Je to barva přírody, a navíc je nadčasová.

14. Zvolte správnou délku závěsu

Klasické panelové závěsy musí jít až k podlaze. Hotové závěsy se musí dotýkat podlahy. Jestliže jsou kratší, kupte si ještě další a olemujte je.

15. Natřete si strop

Máte-li vkuchyni skříně, které vedou od podlahy až ke stropu, může to působit temně a klaustrofobně. Co stím udělat? Vymalujte strop nebo podhledy světlejším odstínem, než je na zdích. Díky tomu bude místnost vypadat jasněji i přesto, že má třeba jen jedno okno.

16. Zakomponujte kovové prvky

Kovové prvky dodávají designu šmrnc, ale přesto na ně lidé často zapomínají. Velmi luxusně vypadá např. kombinace zlata a stříbra. Důležité je ovšem využít dostatek obou těchto prvků.

17. Rozmístěte zrcadla strategicky

Než se rozhodnete pověsit na stěny zrcadla, popřemýšlejte, co chcete, aby se vnich odráželo. Pokud vlastníte velký křišťálový lustr, rozhodně by se měl vněkterém znich zrcadlit. Dodá to místnosti na dramatičnosti. Silný efekt v interiéru má i velké zrcadlo opřené o stěnu.

18. Doplňte prostor polštářky

Jeden pár polštářků vždycky vypadá až příliš skromně. Použijte raději dva, a to v kontrastních vzorech, barvách a texturách.

Sdílejte článek

Přečtěte si také