Červená a žlutá v interiéru: Architekt Marek Povolný ukazuje, jak se zbavit strachu z barev

Interiér měl s barvami šetřit, ale nakonec září výraznou červenou i téměř neonovou žlutou. Byt v Brně se tak výrazně liší od jiných a ukazuje, že se nemusíme barev bát, pokud se správně použijí.

„Klientka byla velmi konzervativní a vpodstatě vyloučila jakoukoli hru sbarvami. Postupem času, kdy základ bytu byl poměrně neutrální, jsem jí nastínil možnost přidat nějaké výrazné prvky. Souhlasila,“ říká designér pořadu Jak se staví sen Marek Povolný. Původní návrh, který svýraznými barvami nepočítal, se tak proměnil a vobývacím pokoji přibyla knihovna sčervenými policemi. Marek Povolný červenou vybral sohledem na podlahu pokoje.

Žlutá pak rozjasnila vstupní halu bytu, která byla poměrně temná. Efekt jásavé barvy byl takový, že majitelka chodila do chodby zhasnout, protože si myslela, že nechala rozsvícená světla.

„Rád vytvářím neutrální základ, který umožňuje použít následně i výraznější barvu a texturu. Barva pak působí jako ‚třešnička na dortu‘ a nikoliv příliš dominantně a nepřebíjí zbytek,“ radí Marek Povolný, jak pracovat sbarvami vinteriéru. Brněnskému bytu dominuje bílá, podlaha je vyrobená zběleného jasanového dřeva. Stejný materiál Marek Povolný využil i pro knihovnu a neviditelné dveře do pracovny.

Vkuchyni, koupelně a chodbě použil designér corian. Jedná se o odolný umělý kámen, který se dá řezat a tvarovat. Vkuchyni najdete corian na lince, vkoupelně jsou zněj vyrobená umyvadla. Vstupní halu zdobí corianové schody, které slouží jako úložný i odkládací prostor. Umělý kámen tu doplňují lakované skříně, které splývají se stropem vytvořeným ze stejného materiálu.

V pořadu Jak se staví sen pracuje Marek Povolný v týmu s designérkou Andreou Hylmarovou. Stojí za největší proměnou v historii pořadu, kdy se rovnou stavělo. Na jaře 2019 vznikl montovaný dům pro důchodkyni, která žila v nevyhovujících podmínkách v chatové osadě. Podívejte se na video, kde vám Marek Povolný vysvětlí, jak se takový dům staví:


Přečtěte si také