Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Gramofon, vana i miska. Jak doma využít moderní beton?

Designéři a architekti beton používají rádi, hodí se do moderních interiérů a díky jeho všestrannosti se z něj dají vyrobit umyvadla stejně dobře jako stoly. Betonový kousek nábytku se tak stane zajímavým solitérem a upoutá pozornost. Podívejte se, jak beton použít a jak se betonové vybavení vyrábí.
Vydáno: 13.06.2018
Velká betonová vana upoutá pozornost
Autor: Créer Velká betonová vana upoutá pozornost
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Beton se hodí do současných minimalistických nebo industriálních interiérů, a přitom se nejedná o žádnou novinku. „Betonové vany, koryta a jiné nádoby se vyráběly již před desítkami či stovkami let, a dodnes leží po starých statcích a zahradách a svůj úkol plní dále,“ říká Marek Bilko z české firmy Créer, která se specializuje na výrobu betonového nábytku i bytového vybavení. „Tyto staré výrobky z betonu odolávají živlům desítky let,“ upozorňuje Bilko, který se svou ženou Janou technologie na produkci betonových výrobků dokonce vyvíjí.

Jana a Marek Bilkovi se svými výrobky z betonu Foto: Jana a Marek Bilkovi se svými výrobky z betonu., Foto: Créer

Jejich snaha o přivedení betonu do domácností dospěla i ke spolupráci s českou společností Shan Audio, která vyrábí reprodukční techniku. Vznikl tak betonový gramofon, který využívá jednu z vlastností betonu: pohlcování vibrací. Tím se docílilo zvýšení kvality zvuku. „Ve světě zatím nemá konkurenci, je to první vyráběný betonový gramofon,“ vysvětluje Bilko.

Můžete ho mít i s betonovými bedýnkami Foto: Můžete ho mít i s betonovými bedýnkami. Foto: Créer

Z betonu vyrobíte vanu i nádobí

Beton, se kterým Créer pracuje, je výrazně odlehčený, čímž se otevírají nové možnosti. „Beton je přírodní materiál a impregnace, které používáme, jsou vhodné i pro styk s potravinami,“ uvádí Bilko. Takže se může stát, že brzy vyměníte cibulák za betonovou soupravu, která bude bezpečná a nebude vážit metrák.

Mezi produkty, které Créer nabízí, najdete umyvadla, vany, stoly nebo vázy. Vše z betonu. Jedná se o kousky, které projdou dlouhým procesem výroby, než se dostanou ke klientovi. Ten si může vybrat z již vytvořené nabídky anebo se na firmu obrátit se speciálním přáním.

Podívejte se v galerii na to, co všechno lze z betonu vyrobit:

Beton zraje jako víno

Výrobky z betonu tak nevznikají v sériích, podle Bilka to ani nejde. „Naše betony zrají ve vinném sklepě v podzemí, kde je stálá teplota i vlhkost, Kvalitně vyzrálý beton je pevnější,“ vysvětluje Bilko. Spolupráce se zákazníkem tedy vypadá tak, že se vypracuje nákres nebo 3D model a následně se vytvoří forma. Po odlití a zatuhnutí ale výrobní proces nekončí. Betonovou vanu nebo třeba lavici čekají ještě čtyři týdny zrání ve sklepě, broušení, leštění a povrchová úprava. Až následně se zabydlí u svého majitele.

„Rozhodně zde mluvíme o exkluzivních produktech. Každý kus je nenapodobitelný ručně vyrobený originál,“ doplňuje Bilko. Tomu odpovídá i cena betonových produktů. Doplňky stojí pár stovek, umyvadla pak mezi 12 a 20 tisíci.

Vyrobili i takovéhle pro rockery Foto: V Créer vyrobili i takovéhle umyvadlo pro rockery, Foto: Créer

Firma začala nabízet betonové produkty v roce 2016, ale Bilkovi začali s betonem pracovat již o dva roky dříve. Tehdy potřebovali nový dřez do technické místnosti. Zkusili si jeden vytvořit z betonu. Pak následovalo období pokusů a omylů, které vedlo až k založení značky.

„Chceme ukázat, že beton není jen ošklivý, šedivý stavební blok, ale materiál, jehož úžasné vlastnosti mu umožňují široké využití,“ říká Bilko a doplňuje, že se jedná o přírodní a odolný materiál, který nabízí i neotřelou estetickou hodnotu. Navíc neustále prochází inovacemi, které snižují jeho hmotnost a naopak zvyšují odolnost. „Dnešní typy betonů vysoce překonávají parametry tradičních betonů a můžeme je přirovnat k ocelovým konstrukcím,“ upřesňuje Bilko a dodává, že vidí zajímavou budoucnost betonu právě díky jeho vlastnostem, které klasické keramické umyvadlo nabídnout nemůže.

...a také dekorace, třeba tihle betonoví vrabci na plotě Foto: Z betonu vyrobíte i dekorace, třeba tyhle vrabce na plotě, Foto: Créer

 

Další články:

 

Kombinace jasných barev vypadá v téhle jídelně skvěle

Španělsko, nebo Skandinávie? Designéři se inspirovali obojím a výsledek je úžasný. Zkusíte to taky?

Jak kombinovat vzory a barvy a nic nepokazit?

Jak pracovat s látkami v interiéru? Máme tipy od textilní designérky

Toužíte po designovém osvětlení? Inspirujte se!

GALERIE: 10 designových osvětlení v interiéru, která jsou zároveň luxusní dekorací

Článek je zařazen v: koupelna , design , beton , architektura , český design , gramofon
Reklama