Jak pracovat s látkami v interiéru? Máme tipy od textilní designérky
Změnu interiéru může zařídit třeba i nově potažené křeslo. Pokud chcete oživit vzhled svého bytu, výměna závěsů, polštářů nebo nové čalounění gauče vám s tím dokáže pomoct. Textil se navíc dá obměňovat a váš domov tak nezůstane stejný celé roky.
„Výraznou nebo kontrastní barvou můžeme upozornit na určitou část interiéru nebo naopak na některý jeho detail. Z nevýrazného křesla vznikne zajímavý solitér,“ říká Barbora Zachovalová, designérka ze studia Fluo, kde se společně s kolegyní Dariou Podboj Havrda zabývá zejména designem potahových látek. Návrhy designérek září výraznými barvami a vzory. Mezi pracemi studia najdete i chundelaté růžové křeslo nebo textilie inspirované gejšami z dalekého Japonska.
Růžový Yetti, proč ne?, Foto: Fluo
Jak Zachovalová upozorňuje, textil má střednědobou životnost. Jednou ho bude potřeba vyměnit, ať už kvůli opotřebení nebo proto, že interiér bude potřebovat změnu. Jeho výhodou je ale zároveň to, že se dá vyměnit poměrně snadno. Není ani nutné vyhazovat starý nábytek, stačí ho nechat znovu potáhnout. Ještě jednodušší je pak výměna závěsů nebo nákup nových polštářů.
Nový potah pro známou pohovku Klippan, Foto: Fluo
Výběr barvy a nebo vzoru souvisí s celkovým vzhledem interiéru. „Ne všude jsou zářivé barvy žádoucí a někam se hodí tlumené barvy,“ říká Zachovalová s tím, že ale klienti studia, kteří jsou většinou z Česka, se nebojí ani výrazných barev a vzorů. Nicméně nejoblíbenějšími barvami Čechů zůstávají konzervativnější modrá a písková.
Jak na kombinace barev a vzorů?
„Jasný návod na kombinování vzorů určitě není. Je to věc osobního vkusu a toho, jak chceme, aby interiér vyzněl,“ říká Zachovalová. Přeci jen ale najdeme některé kombinace, u nichž se nemusíme bát o výsledek. „Můžete zkusit potisky s geometrickými vzory v přímých nelomených barvách a nebo naopak vše ladit do pastelových odstínů.
Sedačka Draci, Foto: Fluo
Exotika se do domu dá vnést skrze realističtější vzory s papoušky, listy, tropickými květy. Zde je barevnost neomezená, přibližuje designérka. Cestou může být také používání kupříkladu jen velkých vzorů (opět třeba květy) nebo opakování motivů (zvířecích nebo rostlinných).
Květinové vzory vypadají skvěle i v moderních interiérech, Foto: istock.com
Jaký materiál zvolit?
Nejlepší je zajít rovnou za zkušeným čalouníkem a vybrat si u něj. „Druhou možností jsou showroomy s interiérovým textilem, kde je možné pořídit i další látky, třeba na závěsy nebo záclony,“ radí Zachovalová. Takové showroomy najdete v Praze třeba kolem Vinohradské třídy.
Z materiálů, které jsou k mání, si můžete vybrat mezi těmi přírodními i umělými a směsmi. Přičemž je vždy potřeba myslet na budoucí využití látky i na prostor, který ozdobí. „Do soukromého interiéru lze použít ušlechtilejší a náročnější materiály. Naopak ve veřejném prostoru mají své užití umělé, extra odolné materiály.“
Výběr materiálů je důležitý, Foto: istock.com
Už dávno není potřeba se omezovat jen na tradiční osvědčené materiály, ale zkusit i novinky, protože vývoj textilií neustále postupuje vpřed. „Vyrábějí se extra elastické látky, různě vrstvené materiály nebo takové, které jsou z různých recyklovaných materiálů. Najdete i látky s nějakým zajímavým vizuálním efektem, jako je výrazný lesk. Otázkou ovšem zůstává, nakolik se tyto speciality dostanou do běžného užití a masové výroby,“ upozorňuje Zachovalová. Pokud ale budete pátrat, jistě něco netradičního pro svůj byt objevíte.
Křeslo Modrá husa, Foto: Fluo
Pokud nechcete experimentovat a dáte raději přednost něčemu praktickému, pak nejméně náročnou látkou na údržbu je bavlna případně s nízkoprocentní umělou příměsí. „Nyní jsou již běžné materiály s různými úpravami pro snadné čištění nebo se sníženou hořlavostí, takže nechytnou od cigarety. Pokud látka nemá tuto úpravu, lze ji naimpregnovat speciálním sprejem, který zabraňuje prosáknutí špíny a tím usnadňuje čištění. Tuto impregnaci lze provést přímo na hotový kus nábytku.
Jak vypadá práce designérského studia?
Všechno závisí na typu zakázky, zda si někdo objedná jeden kus a nebo sérii či návrh na textilii. „U kusové výroby se dohodneme na látce a motivu, během tohoto procesu probíhá repase daného kusu křesla, jeho konstrukce, dřevěných a kovových částí. Následně se v čalounické dílně nastříhá látka, tu pak potiskneme, pak potištěnou vrátíme do čalounictví, kde se celé křeslo zkompletuje a dodělá,“ vysvětluje Zachovalová.
Sedačka Draci, Foto: Fluo
Sériová zakázka představuje časově náročnější proces. Je potřeba mít dohled nad technologií i kvalitou potisku. Fluo spolupracovalo se společností Artefly, která vyrábí originální potahy pro gauče Klippan z IKEA, které doma máme snad všichni. „Bylo nutné dělat velké množství testů a vzorků. Návrhy se pak ještě během testování technologie upravovaly tak, aby byly co nejvíce v souladu s vybraným způsobem tisku a materiálu,“ říká Zachovalová.
Nový potah pro známou pohovku Klippan, Foto: Fluo