Levné bydlení z 3D tiskárny: Podívejte se, jak budou vypadat moderní domy za 200 tisíc korun

A nemuselo by zůstat jen u jednotlivých domů. V budoucnu se možná budou tisknout celé čtvrti. Ambiciózní projekt amerických firem překvapil svět. Jak to bude fungovat a pro koho jsou domy určeny?

Pořízení bydlení představuje problém na celém světě. V některých státech je prakticky nedosažitelné a lidé jsou nuceni bydlet ve slumech postavených často přes noc. Těch, kteří bydlí v chatrčích z vlnitého plechu, žije na naší planetě až 1 miliarda.

Jedním z nerozvinutých států, který se s přítomností slumů potýká, je středoamerický El Salvador. Právě v této zemi se rozjede projekt amerických společností ICON a New Story, který garantuje vybudování domů z betonu pomocí 3D tiskáren za velice nízkou cenu a v rekordním čase.

Jak to funguje?

Veliké přenosné 3D tiskárny budou schopny postavit dům z vrstev betonu během 24 hodin. Beton používaný pro tyto účely velice rychle tvrdne a navíc je odolný. Díky tomu se nebude jednat o dočasné bydlení, ale o domy, v nichž půjde bydlet dlouhodobě.

Takhle vypadají stěny uvnitř. Foto: profimedia.cz

Tomu odpovídá i možnost hypoték. Rodiny, které se projektu zúčastní, získají hypotéky se splatností pět až dvanáct let na nízký úrok. Pozemky, na nichž se bude stavět, poskytnou salvadorské úřady a rodiny se po splacení hypotéky stanou jejich majiteli.

V první vlně se postaví stovka domovů různých velikostí, jejichž cena se bude pohybovat mezi 4 a 10 tisíci dolarů, nejdražší domy tak budou stát něco málo přes 200 tisíc korun. Hotovo by mělo být na přelomu léta a podzimu 2019.

Jednoduché a účelné bydlení

I když se jedná o stavbu pro dlouhodobé bydlení, má blíže k alternativním minidomům. Stěny jsou z betonu a budou jen bíle omítnuty, i tak zůstane ale viditelná textura jednotlivých vrstev stavebního materiálu. Domy jsou nicméně plně funkční, mají i toaletu a koupelnu, což mnohdy slumové chatrče postrádají. Je to velký krok dopředu v otázce bydlení v rozvíjejících se státech. Rodiny konečně dostanou příležitost se nastěhovat do vlastního domu, který má k dispozici i obývací pokoj nebo verandu.

(mh)

Další články:


Přečtěte si také