Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Design

Levné bydlení z 3D tiskárny: Podívejte se, jak budou vypadat moderní domy za 200 tisíc korun

A nemuselo by zůstat jen u jednotlivých domů. V budoucnu se možná budou tisknout celé čtvrti. Ambiciózní projekt amerických firem překvapil svět. Jak to bude fungovat a pro koho jsou domy určeny?
Vydáno: 03.04.2018, Matouš Hartman
Takhle vypadají domky z 3D tiskárny

Pořízení bydlení představuje problém na celém světě. V některých státech je prakticky nedosažitelné a lidé jsou nuceni bydlet ve slumech postavených často přes noc. Těch, kteří bydlí v chatrčích z vlnitého plechu, žije na naší planetě až 1 miliarda.

Jedním z nerozvinutých států, který se s přítomností slumů potýká, je středoamerický El Salvador. Právě v této zemi se rozjede projekt amerických společností ICON a New Story, který garantuje vybudování domů z betonu pomocí 3D tiskáren za velice nízkou cenu a v rekordním čase.

Jak to funguje?

Veliké přenosné 3D tiskárny budou schopny postavit dům z vrstev betonu během 24 hodin. Beton používaný pro tyto účely velice rychle tvrdne a navíc je odolný. Díky tomu se nebude jednat o dočasné bydlení, ale o domy, v nichž půjde bydlet dlouhodobě.

Takhle vypadají stěny uvnitř Foto: Takhle vypadají stěny uvnitř. Foto: profimedia.cz

Tomu odpovídá i možnost hypoték. Rodiny, které se projektu zúčastní, získají hypotéky se splatností pět až dvanáct let na nízký úrok. Pozemky, na nichž se bude stavět, poskytnou salvadorské úřady a rodiny se po splacení hypotéky stanou jejich majiteli.

V první vlně se postaví stovka domovů různých velikostí, jejichž cena se bude pohybovat mezi 4 a 10 tisíci dolarů, nejdražší domy tak budou stát něco málo přes 200 tisíc korun. Hotovo by mělo být na přelomu léta a podzimu 2019.

Jednoduché a účelné bydlení

I když se jedná o stavbu pro dlouhodobé bydlení, má blíže k alternativním minidomům. Stěny jsou z betonu a budou jen bíle omítnuty, i tak zůstane ale viditelná textura jednotlivých vrstev stavebního materiálu. Domy jsou nicméně plně funkční, mají i toaletu a koupelnu, což mnohdy slumové chatrče postrádají. Je to velký krok dopředu v otázce bydlení v rozvíjejících se státech. Rodiny konečně dostanou příležitost se nastěhovat do vlastního domu, který má k dispozici i obývací pokoj nebo verandu.

(mh)

Další články:

Zvládne tam bydlet i v zimě

VIDEO: Teenager se odstěhoval do vlastního. Postavil si geniální 27 m2 velký dům na zahradě rodičů

Student si udělal bydlení po svém

Student se chtěl vyhnout dluhům za bydlení. Postavil si geniální minidům na kolech

Autobus dostal i novou "fasádu"

Rodina udělala byt z autobusu. Jezdí s ním na dovolené. Jsou v něm i kamna

Reklama
Článek je zařazen v: stavba, inovace, architektura, 3D tiskárna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama