Jak se měnila Oválná pracovna v Bílém domě? Každý prezident ji přizpůsobil svému vkusu

Zdálo by se, že tak významné místo, jako je Oválná pracovna, se nemění. Jenže každý americký prezident si místnost upraví tak, aby se mu zamlouvala. Prezidenti mění závěsy, tapety, koberce, pohovky, pracovní stůl a také dekorace a obrazy.

Veřejnost se do Oválné pracovny běžně nedostane, přesto tuto místnost známe dobře. Často se objevuje na fotografiích vmédiích. Prezidenti tu podepisují důležité dokumenty a výjimečně sem zvou televizní štáby, pokud je potřeba oznámit něco důležitého.

Prezidentitu pracují více než 100 let

Místnost nechal postavit prezident William Howard Taft vroce 1909 uprostřed jižní fasády Západního křídla. Moc dlouho ale prezidentům nesloužila. Už roku 1929 vyhořela. Prezident Franklin Roosevelt ji nechal obnovit, ale zcentrální části fasády ji přesunul na roh. Získala tak přístup do zahrad.

Vzákladu se pracovna nemění. Před jejími francouzskými okny stojí pracovní stůl a proti němu je krb. Zbytek ovšem prochází výraznými proměnami. Zatímco prezident William Howard Taft nechal místnost vymalovat zelenou barvou a dekorace omezil na minimum, o bezmála sto let později Bill Clinton vybavil pracovnu optimistickými pohovkami a výrazným kobercem.

Zproměn Oválné pracovny se stala móda. Očekává se, jak si nový prezident místnost vybaví. Přitom neplatí, že by se rivalita republikánů a demokratů projevovala i ve vybavení pracovny. Joe Biden například nechal pověsit závěsy ve zlaté barvě, stejně jako to udělal Donald Trump.

Další články o Bílém domě:


Přečtěte si také