Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Praha zítřka: Jak se bude proměňovat hlavní město?

Matičku stověžatou čekají velké změny. Nebudou přibývat jen nové byty, ale dočkáme se i nových čtvrtí na Smíchově nebo Žižkově. Projděte si s námi stavební projekty, které promění hlavní město. Získáme nový terminál lodní dopravy, nový most přes Vltavu nebo nové náměstí přímo v centru Prahy.
Vydáno: 27.05.2019
Nový terminál lodní dopravy se postaví na hladině Vltavy u náplavky
Autor: IPR Praha Nový terminál lodní dopravy se postaví na hladině Vltavy u náplavky
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Pražané nemají kde bydlet, domy se staví pomalu, a tak si rezidenční projekty získávají největší pozornost. Praha ale bude procházet i jinými změnami, které ovlivní nás všechny. Doufejme, že jedině pozitivně.

CAMP (Centrum architektury a městského plánování) shromáždilo na webu prahazitra.camp rezidenční i veřejné stavební projekty, které se do budoucna mají v Praze realizovat. Jsou tu přestavby známých budov (třeba nákupního domu Bílá labuť), ale také plány na novou výstavbu. Podívejte se na projekty, které nám přijdou nejzajímavější a které se budou týkat všech, kteří v Praze bydlí.

Projekty, které stojí za pozornost

Nová čtvrť Bubny-Zátory

Na brownfieldu o rozloze 110 hektarů mezi Holešovicemi a Letnou by se mělo v roce 2021 začít stavět. Plánuje se tu čtvrť pro 25 tisíc lidí. Má nabídnout i téměř 30 tisíc pracovních míst a nebudou prýc chybět parky ani kulturní instituce. Počítá se s výstavbou koncertního sálu v blízkosti stanice metra Vltavská. Projekt se inspiroval Vinohrady a Smíchovem, co se výšky budov týče. Stavby by měly mít jen šest až osm podlaží, takže se Pražané nemusí bát, že panorama města zhyzdí věžáky. Čtvrť bude mít i dobré dopravní spojení, díky tomu, že vznikne mezi stanicemi metra Vltavská a Nádraží Holešovice. Hotovo by mělo být ale až v roce 2040. 

Mezi Holešovicemi a Letnou vznikne nová čtvrť pro 25 tisíc lidí, bude tu i velký koncertní sál.
Autor: IPR Mezi Holešovicemi a Letnou vznikne nová čtvrť pro 25 tisíc lidí, bude tu i velký koncertní sál.

Anenský trojúhelník

Praha dostane nové náměstí, které nahradí nevzhledný prostor s náletovou zelení u Karlových lázní. Vznikne tu nový veřejný prostor se zastávkou tramvaje a obnoví se zde přístup k Vltavě. Náměstí bude dlážděné, vysadí se zde jeden velký platan. Zároveň projekt počítá s revitalizací Anenského náměstí a přidáním 17 parkovacích míst.

Na nábřeží u Karlových lázní vznikne nové náměstí. Projekt nese pracovní název Anenský trojúhelník
Autor: IPR Praha Na nábřeží u Karlových lázní vznikne nové náměstí. Projekt nese pracovní název Anenský trojúhelník

Dvorecký most

Břehy Vltavy v jižní části Prahy spojí nový most. Zlepší se dopravní propojení města a svým vzhledem Dvorecký most naváže na unikátní český kubismus v architektuře. Přes nový most by se řidiči i cyklisté měli dostat už v roce 2023.

Zbrusu nový Dvorecký most propojí Smíchov a Pankrác
Autor: IPR Praha Zbrusu nový Dvorecký most propojí Smíchov a Pankrác

Dostavba Kongresového centra

Na jih od budovy Kongresového centra vyroste stavba, která poslouží pro doprovodné výstavy ke kongresům. Bude mít podlouhlý tvar a architekti se zaměří i na prostor v jejím okolí.

Kongresové centrum získá přístavbu pro výstavy
Autor: IPR Praha Kongresové centrum získá přístavbu pro výstavy

Smíchov City

Na místě smíchovského nákladového nádraží vyroste nová čtvrť, která by se měla stát domovem pro více než tři tisíce lidí. Jedná se o jeden z nejznámějších developerských projektů v Praze. V nové čtvrti vznikne i základní škola a svou centrálu tu otevře Česká spořitelna. Středem čtvrti povede pěší bulvár a počítá se s vybudováním několika parků.

Známý projekt Smíchov City by měl být dokončen roku 2037
Autor: IPR Praha Známý projekt Smíchov City by měl být dokončen roku 2037

Žižkov City

Obdobný projekt vznikne na Žižkově. Tam má do roku 2037 vyrůst nová čtvrť na místě dnešního nákladového nádraží Žižkov. Olšanská ulice se prodlouží dále směrem k Jarovu, částečně půjde pod zemí, a čtvrť protne i nová tramvajová linka. Žižkov City bude ještě větší než Smíchov City. Zatímco nová čtvrť na Žižkově vyroste na 33 hektarech, nová zástavba na Smíchově zabere jen 20 hektarů. Za oběma projekty stojí Sekyra Group.

Žižkov City vznikne v prostoru nákladového nádraží Žižkov
Autor: IPR Praha Žižkov City vznikne v prostoru nákladového nádraží Žižkov

První čtyřkolejná trať v Česku

Modernizací projde vlakový koridor mezi Hostivaří a hlavním nádražím. Stane se vůbec první čtyřkolejnou tratí u nás. Vzniknou zde dvě nové zastávky, Eden a Zahradní Město, naopak se zruší zastávka ve Strašnicích. Součástí projektu je i revitalizace parku u nádraží Vršovice, kam by měla být umístěna socha Jindřicha Chalupeckého. Hotovo by mělo být už v roce 2021.

Proměnami projde trať mezi Hostivaří a hlavním nádražím. Vzniknou tu nové zastávky Eden a Zahradní Město. mělo by se jednat o první čtyřkolejnou trať v Česku
Autor: SŽDC Proměnami projde trať mezi Hostivaří a hlavním nádražím. Vzniknou tu nové zastávky Eden a Zahradní Město. mělo by se jednat o první čtyřkolejnou trať v Česku

Místo Mordoru Jiřičná

 Budovu bývalého Telecomu na Žižkově, které se přezdívá Mordor kvůli věži, jež připomíná Sauronovu pevnost Barad-dûr, má nahradit rezidenční projekt od Evy Jiřičné. Na 70 procentech plochy bude stát veřejný park, zbytek zaberou stavby. Nad čtvrtí se budou tyčit tři zvlněné věže, které by mohly dosáhnout výšky až sto metrů. Současný Mordor má s anténou 96 metrů. Údajně je nutné ho zlikvidovat také kvůli azbestu, který byl při stavbě budovy Telecomu použit. Nové objekty mají být energeticky nenáročné a počítá se i s výstavbou školky a komerčních prostor.

Věže od Evy Jiřičné vyrostou na mstě žižkovského "Mordoru"
Autor: Central Group Věže od Evy Jiřičné vyrostou na mstě žižkovského "Mordoru"
Článek je zařazen v: IPR Praha , CAMP , Smíchov City , Žižkov city
Reklama