reklama

Dešťová voda na zahradě: Jak ji využít do poslední kapky, abyste snížili účty za pitnou vodu

redakce
12. května 2019
Obyčejné sudy a barely na dešťovou vodu jsou součástí snad každé zahrady. Ale voda, odváděná ze střech okapy, svádí i k mnohem kreativnějšímu využití. Nechte se inspirovat!
reklama

Vodou musíme šetřit odjakživa, ale dříve bylo šetření pitnou vodou pouze záležitostí ekonomickou. Vdnešní době sucha a nedostatku vláhy, se dešťová voda stala pokladem, který bychom si neměli nechat jen tak protékat mezi prsty.

Nádrže na dešťovou vodu vpodobě podzemních nádrží i nadzemních rezervoárů se staly běžnou součástí našich obydlí. Uloženou dešťovou vodu můžeme vdomě využít nejen na splachování toalety, ale i na praní špinavého prádla. Měkká dešťová voda lépe rozpouští prací prostředky, a tím snižuje jejich spotřebu, a zdešťové vody se neusazuje ani vodní kámen, který tak rád ničí naše pračky, ale i další spotřebiče.

Proč zavlažovat zahradu dešťovou vodou

Dešťová voda má pro naši zahradu mnohé výhody, a to nemluvíme o výhodách, které má pro naši peněženku. Dešťová voda je chudá na soli, proto při jejím použití nedochází kzasolování půdy, a neobsahuje ani chlor. Jsou dokonce rostliny, jako kanadské borůvky, azalky a rododendrony, které jinou než dešťovou vodu snášejí jen velmi špatně.

Sudy a barely

Zachytávání dešťové vody zokapů rovnou do otevřených nádob je samozřejmě to nejjednodušší, co můžeme udělat. Otevřené nádrže však mají spoustu nevýhod. Padá do nich listí a různé nečistoty, voda se tak kalí, rostou vní řasy a stává se živnou půdou pro larvy komárů. Dalším problémem bývá, že se vnich často topí hmyz a drobní opeřenci. Tomu můžeme alespoň částečně zabránit použitím plováku zjemné sítě.

Při pořizování obyčejného sudu nebo barelu je nutné také přemýšlet na velikostí nádrže. Nejen proto, aby se nám do ní vešlo dostatek vody, ale i pro snadné nabírání vody do konve.

Mnohem lepším, ale i o trochu dražším řešením je pořízení zakrytých nádob, které mají ve spodní části zabudovaný odtokový kohout. Stačí připojit zahradní hadici nebo vodu stáčet přímo do konve. Nadzemní nádrže mohou být i přepadem spojené srezervoáry podzemními.

Podzemní nádrže

Náročnější je instalace podzemních jímek na dešťovou vodu. Většinou se zabudovávají do země už při stavbě domu a neobejdeme se bez projektu a drahého čerpadla. Nevýhodou je tedy především cena, ale výhody jistě převažují. Voda vpodzemí není vystavena změnám venkovních teplot ani vlivu světla, nešpiní se a můžeme ji využívat i vzimním období pro potřeby splachování toalety vdomě nebo praní prádla.

Využijme starou studnu

Pokud je součástí naší zahrady studna a vodu zní už nevyužíváme jako pitnou, můžeme svádět dešťovou vodu rourou nebo hadicí zokapu přímo do ní. Odpadnou tak drahé pořizovací náklady na podzemní nádrž a téměř všechny výhody zůstávají.

Vědro spumpou

Obyčejná mechanická pumpa nebo pumpa s čerpadlem nám zajistí tekoucí vodu i vdřevěném vědru, nebo vjakékoliv jiné nádobě. Využívá pouze dešťovou vodu, která stále koluje.

Okap jako umělecké dílo

Oblíbená dětská zábava, přelévání vody zjedné nádoby do druhé, možná stála za tímhle výborným nápadem. A majiteli druhého domku zase prostě chyběla roura, zato měl dostatek okapových korýtek. Výsledkem je půvabná vodní soustava.

Samozavlažovací truhlík i rezervoár na vodu

Na trhu najdete i okrasné nádoby na dešťovou vodu, které mají vhorní části truhlík na květiny.

Text: Simona Bauer

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama