návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Dešťová voda na zahradě: Jak ji využít do poslední kapky, abyste snížili účty za pitnou vodu

Vydáno: 12.05.2019
Dešťová voda na zahradě
Autor: istockphoto Dešťová voda na zahradě
Obyčejné sudy a barely na dešťovou vodu jsou součástí snad každé zahrady. Ale voda, odváděná ze střech okapy, svádí i k mnohem kreativnějšímu využití. Nechte se inspirovat!

reklama

Vodou musíme šetřit odjakživa, ale dříve bylo šetření pitnou vodou pouze záležitostí ekonomickou. V dnešní době sucha a nedostatku vláhy, se dešťová voda stala pokladem, který bychom si neměli nechat jen tak protékat mezi prsty.

Nádrže na dešťovou vodu v podobě podzemních nádrží i nadzemních rezervoárů se staly běžnou součástí našich obydlí. Uloženou dešťovou vodu můžeme v domě využít nejen na splachování toalety, ale i na praní špinavého prádla. Měkká dešťová voda lépe rozpouští prací prostředky, a tím snižuje jejich spotřebu, a z dešťové vody se neusazuje ani vodní kámen, který tak rád ničí naše pračky, ale i další spotřebiče.

Proč zavlažovat zahradu dešťovou vodou

Dešťová voda má pro naši zahradu mnohé výhody, a to nemluvíme o výhodách, které má pro naši peněženku. Dešťová voda je chudá na soli, proto při jejím použití nedochází k zasolování půdy, a neobsahuje ani chlor. Jsou dokonce rostliny, jako kanadské borůvky, azalky a rododendrony, které jinou než dešťovou vodu snášejí jen velmi špatně.

Sudy a barely

Zachytávání dešťové vody z okapů rovnou do otevřených nádob je samozřejmě to nejjednodušší, co můžeme udělat. Otevřené nádrže však mají spoustu nevýhod. Padá do nich listí a různé nečistoty, voda se tak kalí, rostou v ní řasy a stává se živnou půdou pro larvy komárů. Dalším problémem bývá, že se v nich často topí hmyz a drobní opeřenci. Tomu můžeme alespoň částečně zabránit použitím plováku z jemné sítě.

Dešťová voda na zahradě: plovák z jemné sítě
Autor: istockphoto.com Dešťová voda na zahradě: plovák z jemné sítě

Při pořizování obyčejného sudu nebo barelu je nutné také přemýšlet na velikostí nádrže. Nejen proto, aby se nám do ní vešlo dostatek vody, ale i pro snadné nabírání vody do konve.  

Dešťová voda na zahradě: velikost sudu
Autor: istockphoto.com Dešťová voda na zahradě: velikost sudu

Mnohem lepším, ale i o trochu dražším řešením je pořízení zakrytých nádob, které mají ve spodní části zabudovaný odtokový kohout. Stačí připojit zahradní hadici nebo vodu stáčet přímo do konve. Nadzemní nádrže mohou být i přepadem spojené s rezervoáry podzemními.

Dešťová voda na zahradě: uzavřené nádrže
Autor: istockphoto.com Dešťová voda na zahradě: uzavřené nádrže

Podzemní nádrže

Náročnější je instalace podzemních jímek na dešťovou vodu. Většinou se zabudovávají do země už při stavbě domu a neobejdeme se bez projektu a drahého čerpadla. Nevýhodou je tedy především cena, ale výhody jistě převažují. Voda v podzemí není vystavena změnám venkovních teplot ani vlivu světla, nešpiní se a můžeme ji využívat i v zimním období pro potřeby splachování toalety v domě nebo praní prádla.

Dešťová voda na zahradě: podzemní nádrže
Autor: istockphoto.com Dešťová voda na zahradě: podzemní nádrže

Využijme starou studnu

Pokud je součástí naší zahrady studna a vodu z ní už nevyužíváme jako pitnou, můžeme svádět dešťovou vodu rourou nebo hadicí z okapu přímo do ní. Odpadnou tak drahé pořizovací náklady na podzemní nádrž a téměř všechny výhody zůstávají.

Dešťová voda na zahradě: z okapu do studny
Autor: istockphoto.com Dešťová voda na zahradě: z okapu do studny

Vědro s pumpou

Obyčejná mechanická pumpa nebo pumpa s čerpadlem nám zajistí tekoucí vodu i v dřevěném vědru, nebo v jakékoliv jiné nádobě. Využívá pouze dešťovou vodu, která stále koluje.

Dešťová voda na zahradě: vědro s pumpou
Autor: Pinterest.com Dešťová voda na zahradě: vědro s pumpou

Okap jako umělecké dílo

Oblíbená dětská zábava, přelévání vody z jedné nádoby do druhé, možná stála za tímhle výborným nápadem. A majiteli druhého domku zase prostě chyběla roura, zato měl dostatek okapových korýtek. Výsledkem je půvabná vodní soustava.

Dešťová voda na zahradě: okap jako umělecké dílo
Autor: Pinterest.com Dešťová voda na zahradě: okap jako umělecké dílo

Samozavlažovací truhlík i rezervoár na vodu

Na trhu najdete i okrasné nádoby na dešťovou vodu, které mají v horní části truhlík na květiny.

Dešťová voda na zahradě: nádrže umí i zdobit
Autor: Pinterest.com Dešťová voda na zahradě: nádrže umí i zdobit

Text: Simona Bauer

reklama

Článek je zařazen v: dešťová voda , pitná voda , voda v sudu , podzemní nádrž , zálivka , zalévání , úspora vody , šetření vodou

reklama

Přečtěte si také