Jak ušetřit

3. července 2025 07:40

redakce Prima Living

Chcete šetřit vodou doma i v zahradě? Naučte se efektivně využít dešťovku!

Jak šetřit vodou? Využijte dešťovou vodu do poslední kapky! Poradíme, jak dešťovku efektivně zachytávat a používat doma i na zahradě. Nechte se inspirovat!

Vodou musíme šetřit odjakživa. A není to pouze záležitost ekonomická. V dnešní době sucha a nedostatku vláhy je dešťová voda doslova poklad, který bychom si neměli nechat jen tak protékat mezi prsty.

Nenechte si ujít: Voda je vzácná a předpovědi hrozivé. Dešťovku v zahradě zadrží nejen sudy a chytré nádrže

Jak využít dešťovku doma?

Nádrže na dešťovou vodu v podobě podzemních nádrží i nadzemních rezervoárů se staly běžnou součástí bydlení. Zadrženou dešťovou vodu můžeme v domě využít nejen na splachování toalety, ale i na praní špinavého prádla. Měkká dešťová voda lépe rozpouští prací prostředky a tím snižuje jejich spotřebu, z dešťové vody se neusazuje ani vodní kámen, který tak rád ničí naše pračky, ale i další spotřebiče.

Proč zalévat zahradu dešťovou vodou?

Dešťová voda má pro naši zahradu mnohé výhody, a to nemluvíme o benefitech, které má pro naši peněženku. Dešťová voda je chudá na soli, proto při jejím použití nedochází k zasolování půdy, a neobsahuje ani chlor.

Zopakujme si pravidla správného zalévání aneb Jak ochránit rostliny před horkem a suchem

Otevřené sudy a barely na dešťovou vodu

Zachytávání dešťové vody z okapů rovnou do otevřených nádob je samozřejmě to nejjednodušší, co můžeme udělat. Otevřené nádrže však mají spoustu nevýhod, především:

  • Padá do nich listí a různé nečistoty, voda se tak kalí, rostou v ní řasy a stává se živnou půdou pro larvy komárů.
  • Dalším problémem bývá, že se v nich často topí hmyz a drobní opeřenci. Tomu můžeme alespoň částečně zabránit použitím plováku z jemné sítě.

Na velikosti sudu záleží

Při pořizování obyčejného sudu nebo barelu je nutné také přemýšlet nad velikostí nádrže. Nejen proto, aby se nám do ní vešlo dostatek vody, ale například i pro snadné nabírání vody do konve.

Zakryté nádoby na vodu

Mnohem lepším, ale i o trochu dražším řešením je pořízení zakrytých nádob, které mají ve spodní části zabudovaný odtokový kohout. Stačí připojit zahradní hadici nebo vodu stáčet přímo do konve. Nadzemní nádrže mohou být i přepadem spojené s rezervoáry podzemními.

Naučte se neplýtvat vodou a používat ji opakovaně. Projekt „Kbelík vody do přírody“

Podzemní nádrže na dešťovou vodu

Náročnější je instalace podzemních jímek na dešťovou vodu. Většinou se zabudovávají do země už při stavbě domu a neobejdeme se bez projektu a drahého čerpadla. Nevýhodou je tedy především cena, ale výhody jistě převažují.

  • Voda v podzemí není vystavena změnám venkovních teplot ani vlivu světla, nešpiní se a můžeme ji využívat i v zimním období pro potřeby splachování toalety v domě nebo praní prádla.

Využijme starou studnu

Pokud je součástí naší zahrady studna a vodu z ní už nevyužíváme jako pitnou, můžeme svádět dešťovou vodu rourou nebo hadicí z okapu přímo do ní. Odpadnou tak drahé pořizovací náklady na podzemní nádrž a téměř všechny výhody zůstávají.

Pítko pro ptáky i rezervoár na vodu

Na trhu najdete i nádoby na dešťovou vodu, které mají v horní části mělké pítko pro ptáky a další divoká zvířata. Většinou si k němu najdou cestu i toulavé kočky.

Sucho v Česku:

🌤 První pololetí roku 2025 s NEJNIŽŠÍM ÚHRNEM SRÁŽEK za více než 60 let 🌦 🔎 Polovina roku je za námi a přinášíme vám...

Posted by Český hydrometeorologický ústav on Wednesday, July 2, 2025

Zdroje: fachmani.cz; magazinzahrada.cz

Sdílejte článek

Přečtěte si také