Projekt rodinného domu: Podívejte se, jak prvorepublikové vile sluší moderní přístavba

Dům v Plzni vyžadoval kompletní rekonstrukci. V plánech na přestavbu je změna dispozic obou podlaží rodinného domu i bezbariérový přístup. Moderní přístavba navíc propojí budovu se zahradou a přinese do domu více světla.

V západočeské metropoli vznikne rodinný dům, který nabízí prostor pro dětské hry na zahradě a stejně tak počítá s tím, že potomci odrostou a bezpečí domova opustí. „Dispozice se kompletně změnila tak, aby zajistila příjemné bydlení celé rodině. Když jsme do domu vstoupili, tak například v podkroví byla pouze jedna obytná místnost,“ říká architektka Kateřina Ždychová, která společně s kolegyní Šárkou Holečkovou vede OYE ateliér, jenž za projektem stojí.

Rodinný dům získá více místností

Od počátku bylo jasné, že si průčelní fasáda zachová historický vzhled. O to zajímavější je řešení přístavby, která z pohledu od zahrady dává domu úplně jinou podobu. Hledání rovnováhy mezi historickým a novým představovalo podle architektek časově nejnáročnější část projektu.

Bylo také potřeba úzce spolupracovat s rodinou, která se má do domu nastěhovat, aby se splnily její požadavky na interiér i exteriér. „Jsme blízko celé rodině a musíme pečlivě naslouchat. Oboustranná důvěra je zásadní,“ vysvětluje Ždychová a dodává, že právě pro rodinné bydlení je klient důležitým partnerem v plánování. Bude to on, který v domě nakonec stráví nejvíce času, bude vychovávat svoje děti.

Dům v Plzni měl původně v podkroví jen jednu obytnou místnost. Přestavba ji rozdělí na ložnici a dva dětské pokoje a místo zbude i na koupelnu a komoru s úložným prostorem. V přízemí vznikne kuchyň propojená s obývacím pokojem a ložnice se samostatnou koupelnou. Zásadním prvkem se stane terasa s pergolou pro letní stolování.

Propojení domu a zahrady

„Původně se na zahradu dalo vyjít pouze přes verandu. Navrhli jsme přímé napojení na obytný prostor přes terasu tvaru písmene L ze které se rozvolňuje schodiště volně do zahrady,“ přibližuje Ždychová. „Se zahradními architekty jsme ladili projekt tak, aby z každého okna v přízemí byl příjemný výhled do zeleně, jasný vizuální kontakt. Máme rádi princip zahrady, která celoročně nabízí něco nového, plodí a nepotřebuje tolik údržby,“ doplňuje architektka.

Podívejte se, jak bude rodinný dům vypadat:


Přečtěte si také