návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Ruskou ambasádu postavila stejná rodina jako tu americkou a čínskou. Jaká je jejich historie?

matoušhartman , Vydáno: 26.04.2021
Zvenku ambasáda působí jako nedobytná pevnost. Původně se ale jedná o vilu bohatého bankéře židovského původu Bedřicha Petschka. Jeho rodina působila v Praze a v Ústí nad Labem a jeho příbuzní si v pražské Bubenči postavili podobné vily. V jedné sídlila čínská ambasáda a ta druhá je rezidencí velvyslance USA.

reklama

Všechny tři vily vznikly v období první republiky v historizujícím slohu odkazujícím na klasicismus a baroko. Zdánlivě tak vypadají starší, než ve skutečnosti jsou. Zatímco jen o kilometr dál rostl Veletržní palác, ukázka českého funkcionalismu, v Bubenči vznikaly načančané vily pro bankéře, podnikatele nebo uhlobarony. Domy pro rodinu Petschkových stavěl architekt Max Spielmann, jehož práce je spojena hlavně s Prahou. Budovy, které si u něj Petschkovi objednali, mají pohnutou historii. Prošli jimi nacisté i sovětští vojáci.

Vila Bedřicha Petschka

Velvyslanectví Ruské federace

Vila stojí nad pražskou Stromovkou na místě starší viniční usedlosti. Bedřich Petschek si ji nechal postavit v polovině dvacátých let, ale prakticky okamžitě ji prodal rodině Popperových. Ti si ji ale neužívali moc dlouho. Stejně jako Petschkovi byli Židé a museli v roce 1938 emigrovat.

Vstup do areálu ambasády
Autor: Wikimedia Commons/ŠJů Vstup do areálu ambasády

Po válce prezident Edvard Beneš dekretem rozhodl o tom, že vila připadne Sovětskému svazu jako dar za osvobození Československa. Popperovi tak přišli zkrátka a po roce 1989 se o vilu soudili. Stavba zůstala v majetku Ruské federace, která provedla i různé stavební úpravy. Na stejné adrese sídlí ambasáda i konzulát.

Vila Otto Petschka

Rezidence velvyslance USA

Jen o kousek dál stojí vila v podobném stylu. Vznikla ve stejné době, ale objednal si ji Bedřichův bratr Otto. Zatímco vila Bedřicha Petschka je pravoúhlá, ta Ottova má zaoblený půdorys. Max Spielmann vytvořil jakousi miniaturu Versailles se zahradami. Zajímavé je i technické vybavení vily včetně vnitřního bazénu a výtahu. Otto Petschek zemřel ještě za první republiky a tak se nucené emigrace nedožil. Během války vilu využívali nacisté a v roce 1945 tu krátce byli ubytovaní sovětští vojáci. Vila připadla státu a ten ji následně nejprve pronajal Spojeným státům a nakonec jim ji prodal.

Vila Otto Petschka, která dnes slouží jako rezidence velvyslance USA
Autor: Wikimedia Commons/volné dílo Vila Otto Petschka, která dnes slouží jako rezidence velvyslance USA

Vila Marianne Gellertové-Petschkové

Velvyslanectví Čínské lidové republiky, dnes Památník národního písemnictví

Třetí vila, kterou postavil Max Spielmann pro rodinu Petschkových, také měnila majitele. Dokončena byla v roce 1930, ale Marianne, teta Bedřicha a Otty, si ji užívala jen osm let, potom odešla z Československa do emigrace. Po válce vilu využívala Čína jako svou ambasádu. S příchodem demokracie ale čínští diplomaté velikou vilu opustili. Od roku 2006 stavba patří Památníku národního písemnictví, který ji rekonstruuje, aby sem přesunul své sídlo ze Strahovského kláštera. Vzniká tu stálá expozice české literatury.

Vila Marianne Gellertové-Petschkové, dříve čínská ambasáda, dnes Památník národního písemnictví
Autor: Wikimedia Commons/PNPPraha Vila Marianne Gellertové-Petschkové, dříve čínská ambasáda, dnes Památník národního písemnictví

Petschkův palác neboli Pečkárna

Centrála gestapa

S rodinou Petschkových souvisí také nechvalně proslulá Pečkárna u Václavského náměstí. Petschkovi si dům nechali postavit jako sídlo své bankovní společnosti. Jednalo se o moderní budovu s klimatizací, páternostery a potrubní poštou. Ještě před válkou stačili dům prodat. Během okupace ho využívalo gestapo jako svou centrálu a z Petschkova paláce se stala tzv. Pečkárna, kde docházelo k mučení a brutálním výslechům. Budovu opět stavěl Max Spielmann.

Petschkův palác neboli Pečkárna, centrála gestapa
Autor: Wikimedia Commons/volné dílo Petschkův palác neboli Pečkárna, centrála gestapa

Další články o české architektuře:

Veletržní palác v Praze

Funkcionalismus v Česku: Veletržní palác i vila Tugendhat. Jaké další skvosty u nás máme?

tugendhat úvod

Vila Tugendhat v hlavní roli: Znáte těchto 12 faktů o slavné brněnské stavbě?

reklama

Článek je zařazen v: česká architektura

reklama

Přečtěte si také