návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Češka objevuje Evropu v dodávce. V útulném domově má ledničku i topení

matoušhartman , Vydáno: 09.02.2020
Klára H. svou dodávku pronajímá, pokud zrovna necestuje
Autor: Klára H. Klára H. svou dodávku pronajímá, pokud zrovna necestuje
Na začátku byla touha cestovat, teď mladá Češka brázdí Evropu v obytné dodávce a svůj vůz, ve kterém je lednička i topení, pronajímá podobným nadšencům. „Aby dodávka jen tak nestála v garáži,“ říká usměvavá Klára H.

reklama

Když přemýšlela o tom, jak co nejdůkladněji prozkoumat Evropu, uvědomila si, že lepší bude cestovat na kolech než vzduchem. Klára H. byla sice zkušená lovkyně akčních letenek, ale na malé evropské vzdálenosti jí přišlo zbytečné pokaždé sedat do letadla. „Tehdy jsem narazila na obytné dodávky. Věděla jsem, že nechci zbytečně velký karavan a že si chci interiér zařídit podle sebe. Obyčejná bílá dodávka byla přesně to, co jsem potřebovala,“ vzpomíná. 

Jak udělat obytnou dodávku

Kláru H. a jejího tátu čekaly dva měsíce tvrdé práce. Nákladní prostor dodávky se musel proměnit na miniaturní bydlení. Mladá cestovatelka sice měla představu, jak by měl interiér vypadat, ale technicky si nevěděla rady. Při dalších pracích na dodávce přidal ruku k dílu i Klářin partner. 

Interiér dodávky je útulný a je v něm všechno potřebné
Autor: Klára H. Interiér dodávky je útulný a je v něm všechno potřebné

Výsledek stojí za to. Nenápadná bílá dodávka v sobě skrývá útulný a přitom praktický prostor. Nejprve bylo potřeba umístit třívrstvou izolaci s mirelonem (pěnový materiál, který se snadno tvaruje a nenasakuje vodu). Podlaha dodávky je z dřevotřísky pokryté linoleem. Strop a stěny dostaly originální obklad z parket. Kuchyňku, která je součástí vybavení, nemusela Klára H. nechat vyrábět na míru, sehnala jednu vhodnou v obchodě. Dodávka se taky může pochlubit topením, které je umístěné pod sedadlem spolujezdce. 

„Dlouho jsme přemýšleli, kam v tak malém prostoru umístit lednici, šuplík na potraviny a jídelní stůl,“ říká Klára H. a dodává, že se jim nakonec vše podařilo spojit do jednoho jediného místa. „Vyrobili jsme vyklápěcí jídelní stůl, pod kterým je umístěná vysouvací police s lednicí. Je to jednoduchá, ale efektivní věc,“ usmívá se.

Více fotek najdete v galerii:

Kam cestovatelka dojela

Na první cestu se vydala Klára H. sama. Jeden podzimní den roku 2018 nastartovala dodávku a vyrazila do Rakouska. Tam její cesta ale neskončila a cestovatelka pokračovala do Švýcarska, Belgie, Holandska, Francie, ale zavítala i na jih ke Španělům a Portugalcům. Nakonec na cestách strávila padesát dní.

Na první cestu po Evropě se Klára vydala sama
Autor: Klára H. Na první cestu po Evropě se Klára vydala sama

„Hodně mě to obohatilo, co se týče samostatnosti a komunikačních dovedností. Z čeho jsem měla největší strach bylo, že se mi dodávka po cestě rozbije a já se o ni budu muset sama nějak postarat. Ve Francii jsem musela do servisu a domluvit se s Francouzi, kteří neumějí anglicky, byla pro mě zkouška odolnosti. Tohle vykročení z komfortní zóny ale stálo za to a vzpomínky a zkušenosti mi už zůstanou,“ vzpomíná Klára. 

Druhá cesta ji zavedla na sever Evropy. Tentokrát již s partnerem i svým psem objevovala Norsko, Švédsko a Dánsko. V poloostrovním království se jim stala jedna z historek, které dobrodružné cestování doprovázejí. „Projížděli jsme pláž a chtěli jsme si zablbnout s autem v mokrém písku. Když jsem ale zastavila na jednom místě, kde jsem si chtěla dodávku vyfotit, vůz se do písku propadl. Okolí bylo zahalené mlhou a stáli jsme daleko od vjezdu na pláž. Nebyl to zkrátka ten nejlepší nápad a musela jsem přes pojišťovnu sehnat odtahovku. Ta nakonec dorazila jen chvíli před přílivem,“ vzpomíná. 

Pláž, na které se dodávka propadla do písku
Autor: Klára H. Pláž, na které se dodávka propadla do písku

Cesta po Skandinávii trvala měsíc a pár ujel tisíce kilometrů. „Člověk zjistí, jaké to je žít s druhým v tak malém prostoru,“ směje se a dodává, že to na jejich vztah mělo kladné účinky. „Mohu to jen doporučit. Sdílená radost je dvojnásobná radost,“ vysvětluje Klára. 

Půjčit si dodávku a objevovat

Klára H. ale nemá cestování jako povolání. Většinu roku žije kvůli práci v Česku. „Rozhodla jsem se nabídnout dodávku k pronájmu, aby zbytečně nestála v garáži, když plníme s partnerem povinnosti v České republice,“ říká. Společně naplánují cestu a rozhodnou se, v které termíny budou dodávku využívat oni a kdy ji pronajmou. 

Klára se nemusí spoléhat na hotely, cestuje, kam chce.
Autor: Klára H. Klára se nemusí spoléhat na hotely, cestuje, kam chce.

Další cesta zavede mladý pár na blízké Slovensko. Potom se Klára s partnerem chce vydat na jih do Slovinska a Černé Hory. „Možná nás cesta zavede i dál, ale to už se necháme překvapit,” říká Klára, která na cestování v dodávce oceňuje třeba to, že se dostane i tam, kam se běžný turista nepodívá, protože musí zůstat blízko hotelu. „Každý den se můžete probouzet s jiným výhledem a usínat pod širou oblohou v naprosté izolaci od lidí, obklopeni divokou přírodou. Jste vázáni pouze sami na sebe a na dodávku. A to my naprosto milujeme.”

Cesty Kláry H. můžete sledovat i na jejím Instagramu.

V pořadu Jak se staví sen jsme stavěli minibydlení pro důchodkyni, která žije v chatové osadě. Více vám řekne designér Marek Povolný

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

LIVING NEWS: Marek Povolný vám vysvětlí, jak se stavěl montovaný dům z poslední epizody Jak se staví sen

Další zajímavé české projekty:

Jediný prostor nahrazuje všechny standardní místnosti

Microliving v Česku: Takhle se bydlí na 16 m2, kam se vešly ložnice, koupelna i terasa

Jen jídelna se dovnitř nevešla

České bydlení na kolech: Podívejte se do minidomu o ploše 4,5 m2, který vytvořili Češi

reklama

Článek je zařazen v: cestování , microliving , dodávka , minibyt

reklama

Přečtěte si také