České bydlení na kolech: Podívejte se do minidomu o ploše 4,5 m2, který vytvořili Češi
Bydlení na malém prostoru a proměny karavanů nejsou jenom doménou Američanů a Pinterestu. I u nás se objevil pár, který se pustil do povýšení dodávky na pojízdný domov. Ve spolupráci s architektonickým studiem vznikla originální chalupa, se kterou dojedete, kam budete chtít.
„Můžete zdodávky vyndat sedačky, hodit tam matraci a vyrazit. My si to ale chtěli udělat fakt pěkný,“ říkají Veronika a Lukáš, kterým minidům na kolech patří a kteří ho také půjčují zájemcům. Spojili se sarchitektonickým studiem OYE ateliér a dneska tak může nejen české silnice brázdit dům, kde jsou postel, kuchyně i dostatek úložných prostorů.
Architektka Kateřina Ždychová vzpomíná, že ve studiu uvažovali i o umístění prostoru na spaní nad sedačky řidiče a spolujezdce. Nakonec ale postel slouží i jako pohovka a dotváří útulný interiér dodávky.
sharehappiness1 Zdroj: Share Happiness
Specifika proměny se promítla do postupu při stavbě. Na začátku sice stál projektový plán od architektonického studia, ale největší kus práce se odvedl až na místě. „Problém je, že v dodávce nejsou žádné pravidelné tvary, žádná rovina, žádné pravé úhly. Za pochodu jsme tak museli všechny plány a míry uzpůsobit realitě a momentální situaci,“ vzpomínají Veronika sLukášem. Do prostoru o velikosti 4,5 m2 se musely vejít ložnice, obývací pokoj, kuchyně, koupelna i technická místnost.
sharehappiness Zdroj: Share Happiness
Přírodní materiály
Vinteriéru je dominantním materiálem dřevo. Nejen že působí příjemně na pohled, má i izolační funkci. Slouží jako druhá vrstva zateplení a zároveň funguje i jako odhlučnění od mnohdy rušného cestovatelského prostředí kempů a silnic.
Do rustikálního interiéru pak skvěle sedlo kamenné umyvadlo, které Lukáš sehnal na internetu. Vybavení do karavanů bývá předražené, ale tenhle kousek zříčního kamene stál polovinu toho, co běžný nerezový dřez, a rozhodně se do minidomku hodí mnohem více.
sharehappiness2 Zdroj: Share Happiness
Největší problém: úložné prostory
Karavany mají jednu nevýhodu, prostě do nich nenacpete skříň nebo komodu. Nápaditost ve vytváření úložných prostorů se tak cení zlatem. „Pod postelí máme velký šuplík, který se dá vysunout ven z auta. Podobný mechanismus je i u výsuvné kuchyňky, která plní funkci skladovací, ale taky zvětšuje pracovní plochu. Další skříňky jsou nad kuchyňskou linkou, ale i nad zadním kolem vozu,“ vysvětlují Lukáš a Veronika, jak jeden znejvětších problému miniaturních domovů vyřešili.
sharehappiness3 Zdroj: Share Happiness
Vícegenerační domy jsou minulost
Všestrannost obytné dodávky byla cílem nejen majitelů, ale také architektek zOYE ateliéru. Podle Kateřiny Ždychové lidé už netráví tolik času doma a potřebují větší flexibilitu. Oblibu bydlení na malém prostoru spojuje svysokými cenami nemovitostí a dynamickým vývojem společnosti. A Veronika sLukášem to jen potvrzují. „Myslíme si, že doba třígeneračních domů je dávno pryč,“ říkají. „Trend ‚tiny living‘ se nám moc líbí, sledujeme ho a nechali jsme se jím inspirovat,“ dodávají.
Podívejte se do galerie na další fotky zajímavého projektu:
Projekt Share Happiness můžete sledovat na Instagramu a Facebooku.