návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

České bydlení na kolech: Podívejte se do minidomu o ploše 4,5 m2, který vytvořili Češi

matoušhartman , Vydáno: 28.01.2020
Jen jídelna se dovnitř nevešla
Autor: Share Happiness Jen jídelna se dovnitř nevešla
Bydlení na malém prostoru a proměny karavanů nejsou jenom doménou Američanů a Pinterestu. I u nás se objevil pár, který se pustil do povýšení dodávky na pojízdný domov. Ve spolupráci s architektonickým studiem vznikla originální chalupa, se kterou dojedete, kam budete chtít.

reklama

„Můžete z dodávky vyndat sedačky, hodit tam matraci a vyrazit. My si to ale chtěli udělat fakt pěkný,“ říkají Veronika a Lukáš, kterým minidům na kolech patří a kteří ho také půjčují zájemcům. Spojili se s architektonickým studiem OYE ateliér a dneska tak může nejen české silnice brázdit dům, kde jsou postel, kuchyně i dostatek úložných prostorů.

Architektka Kateřina Ždychová vzpomíná, že ve studiu uvažovali i o umístění prostoru na spaní nad sedačky řidiče a spolujezdce. Nakonec ale postel slouží i jako pohovka a dotváří útulný interiér dodávky.

Dovnitř se vešla postel i kuchyňská linka
Autor: Share Happiness Dovnitř se vešla postel i kuchyňská linka

Specifika proměny se promítla do postupu při stavbě. Na začátku sice stál projektový plán od architektonického studia, ale největší kus práce se odvedl až na místě. „Problém je, že v dodávce nejsou žádné pravidelné tvary, žádná rovina, žádné pravé úhly. Za pochodu jsme tak museli všechny plány a míry uzpůsobit realitě a momentální situaci,“ vzpomínají Veronika s Lukášem. Do prostoru o velikosti 4,5 m2 se musely vejít ložnice, obývací pokoj, kuchyně, koupelna i technická místnost.

Osvětlení zajímavě vyřešila LED světélka
Autor: Share Happiness Osvětlení zajímavě vyřešila LED světélka

Přírodní materiály

V interiéru je dominantním materiálem dřevo. Nejen že působí příjemně na pohled, má i izolační funkci. Slouží jako druhá vrstva zateplení a zároveň funguje i jako odhlučnění od mnohdy rušného cestovatelského prostředí kempů a silnic.

Do rustikálního interiéru pak skvěle sedlo kamenné umyvadlo, které Lukáš sehnal na internetu. Vybavení do karavanů bývá předražené, ale tenhle kousek z říčního kamene stál polovinu toho, co běžný nerezový dřez, a rozhodně se do minidomku hodí mnohem více.

Kamenné umyvadlo se do interiéru skvěle hodí
Autor: Share Happiness Kamenné umyvadlo se do interiéru skvěle hodí

Největší problém: úložné prostory

Karavany mají jednu nevýhodu, prostě do nich nenacpete skříň nebo komodu. Nápaditost ve vytváření úložných prostorů se tak cení zlatem. „Pod postelí máme velký šuplík, který se dá vysunout ven z auta. Podobný mechanismus je i u výsuvné kuchyňky, která plní funkci skladovací, ale taky zvětšuje pracovní plochu. Další skříňky jsou nad kuchyňskou linkou, ale i nad zadním kolem vozu,“ vysvětlují Lukáš a Veronika, jak jeden z největších problému miniaturních domovů vyřešili.

Musí se využít veškerý prostor
Autor: Share Happiness Musí se využít veškerý prostor

Vícegenerační domy jsou minulost

Všestrannost obytné dodávky byla cílem nejen majitelů, ale také architektek z OYE ateliéru. Podle Kateřiny Ždychové lidé už netráví tolik času doma a potřebují větší flexibilitu. Oblibu bydlení na malém prostoru spojuje s vysokými cenami nemovitostí a dynamickým vývojem společnosti. A Veronika s Lukášem to jen potvrzují. „Myslíme si, že doba třígeneračních domů je dávno pryč,“ říkají. „Trend ‚tiny living‘ se nám moc líbí, sledujeme ho a nechali jsme se jím inspirovat,“ dodávají.

Podívejte se do galerie na další fotky zajímavého projektu: 

Projekt Share Happiness můžete sledovat na Instagramu a Facebooku

Podívejte se také na projekt minidomu z pořadu Jak se staví sen. Designéři vybudovali bydlení pro důchodkyni, která žije v chatové osadě: 

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

LIVING NEWS: Marek Povolný vám vysvětlí, jak se stavěl montovaný dům z poslední epizody Jak se staví sen

reklama

Článek je zařazen v: minidům , trend

reklama

Přečtěte si také