Lepte, polepujte i dekorujte! Polepování je hra… Tipy na originální samolepicí tapety

Čas od času snad každého popadne nálada na malou změnu v bydlení. Nemusíte se hned stěhovat či nakupovat nový nábytek. Pořiďte si samolepky a dejte se do tvoření. Lepení a polepování doslova propadnete!

Tapetujte rychle a jednoduše

Uspěchaná doba jen málokomu dopřává dostatek času na proměnu interiéru vlastního bytu, po které občas zatoužíme. Malování není úplně příjemná činnost a toho nepořádku, co po něm zbyde... Ani nový nábytek nepořídíme zrovna snadno, taková proměna zase vyžaduje nemalé investice. Na druhou stranu jsou tady samolepicí fólie a samolepky všeho druhu, které se dají pořídit za přijatelnou cenu a se kterými nám práce půjde rychle od ruky. Samolepicí tapety (fólie) jsou určené pro menší, hladké plochy. Skvěle se jimi obnovují kuchyňské linky i ostatní nábytek. Jsou plně omyvatelné. Hodí se také na výrobu nejrůznějších dekorací. Na trhu najdete i velké množství tzv. speciálních samolepicích fólií. Jedna se hodí na obnovu pracovní desky v kuchyni, druhá nahradí záclony na oknech a na další mohou děti psát, jako na školní tabuli. Stačí navštívit některé z hobby center a vybrat si, co potřebujete. Naprostým šlágrem poslední doby pak jsou dekorační samolepky. Jsou elegantní i hravé a v mnoha barevných provedeních.

Dejte se do práce

Co budete potřebovat pro práci se samolepicí fólií:

Samolepicí tapety (fólie) či samolepky * nůžky nebo řezák * pravítko * tužku * plastovou stěrku * suchý hadřík

Jak na to:

1. Úprava podkladu

Předpokladem úspěchu je hladký a rovný povrch. Nerovná místa je potřeba před polepením zbrousit a zbavit nečistot.

2. Měření a stříhání

Pomocí tužky a pravítka si můžete na spodní stranu tapety předkreslit tvar polepovaného předmětu. Přesné měření vám usnadní rastr na rubu tapety.

3. Lepení a uhlazování

Nejprve odlepte jen malý kousek spodního papíru, fólii přiložte na hrany a přilepte. Pak pomalu stahujte spodní papír a zároveň fólii uhlazujte stěrkou nebo suchým hadříkem.

Drobné potíže

1. Protivné bubliny

Fólii v místě vzduchové bubliny opatrně propíchněte špendlíkem, vzduch vytlačte a fólii uhlaďte.

2. Ostré hrany

Při přelepování hran vezměte na pomoc vysoušeč vlasů. Nahřátá fólie se snadněji tvaruje.

3. Trošku nakřivo

Pokud se vám nepodařilo hned napoprvé fólii nalepit rovně, nezoufejte. Můžete ji opatrně stáhnout a lepit znovu. Řádná lepivost fólie se naplno rozvine až po několika hodinách.

4. Změna plánu

Fólii můžete odstranit i po delším čase. Nahřejte ji vysoušečem vlasů a opatrně odtrhněte. Případné zbytky lepidla odstraníte rozpouštědly na bázi alkoholu.

Moderní dekorace

Během chvilky můžete změnit prostor k nepoznání. Samolepicí dekorace se prodávají v mnoha variantách vzorů i barev. Zkuste si je třeba na internetu vyhledat. Budete ohromeni nabídkou a určitě si vyberete tu svou!

Veselé obrázky na stěnu. Foto: Lepeeto.cz

Toužíte po novém nábytku?

Každý nábytek se časem okouká a především opotřebuje. Nemusíte hned běžet pro nový! Stačí vybrat správnou samolepicí fólii a dát se do práce. Výsledek bude určitě stát za trochu námahy.

Vesele barevné čtverce. Foto: Majestick.cz

Ať si děti čmárají…

Samolepicí tabule v podobě hrocha potěší nejen malé kreativce! Hroch je vyřezán ze samolepicí tabulové fólie, která má stejné vlastnosti jako obyčejná tabule. Děti si na ni můžou opakovaně kreslit a psát křídou, která se jednoduše setře hadříkem. Hrochovi dělají společnost barevní ptáčci, celá kompozice tak působí vesele a hravě.

Hrošík a veselá ptáčata. Foto: Majestick.cz

Diář na zdi

Už vždycky budete dobře vědět, co plánuje který člen vaší domácnosti. Nikdy nezapomenete na ničí narozeniny. Vaše děti dorazí včas na společnou večeři. S tím vším vám teď přichází vypomoci naše tabulová samolepka na zeď, která byla speciáílně vytvořena tak, aby sloužila jako kalendář. Na tabuli jde psát černým i barevným popisovačem na bílé tabule (whiteboard), který koupíte v každém dobrém papírnictví. A když budete chtít nápisy smazat, jednoduše je setřete! Není na tom vůbec nic složitého.

Zapište si na stěnu. Foto: Fugu.cz

Zapomeňte na záclony

Speciální transparentní fólie můžete použít i na okna místo záclon. Okna zneprůhlední a dají se umývat zároveň s nimi. Dokonalé řešení pro moderní domácnosti. Dejte sbohem praní a věšení záclon! Tyto fólie vypadají zcela věrohodně, nikdo nepozná, že se jedná o nálepky a ne pískované sklo. Navíc mají ještě jednu nepřekonatelnou výhodu – pokud se klasické pískované sklo zamastí, je v podstatě nemožné ho znovu vyčistit. Tyto fólie je možné po čase vyměnit za nové bez toho, abyste museli složitě obměňovat celou skleněnou plochu. Prostě je odlepíte a nalepíte nové.

Samolepka nahradí pískované sklo. Foto: Fugu.cz

Snadné dekorování

Bílý porcelán se po čase stává nudným. S pomocí jednoduchých samolepek však může být každou chvilku jiný. Nálepky je možné použít ke zdobení skleniček, hrnečků apod. Knírky jsou vyřezány z kvalitních vinylových folií, které nevyblednou a nezmění svůj tvar. Nálepka je omyvatelná! Na rozdíl od tištěných samolepek nemají bílé ani průhledné okraje.

Oblíbené knírky. Foto: Majestick.cz

Čistá zeď

Každý vypínač se nyní může stát hlavou mimozemšťana. Tato samolepka na zeď se lepí pod vypínač. Sejmete krabičku ze zdi, nalepíte a pak umístíte vypínač zpět na zeď. Nejen že ozvláštníte většinou fádní plochu vypínače nebo zásuvky, ale zároveň ochráníte zeď před různými šmouhami.

Veselá i praktická samolepka. Foto: Lepeeto.cz

Pro zapomětlivé

Připomínka nepostradatelných věcí před odchodem z domu. Také se vracíte desetkrát, protože jste doma zapomněli nějakou důležitou věc? Samolepka na dveře nebo na zeď do předsíně vám vše připomene.

Máš klíče i mobil? Foto: Fugu.cz

Sim.sedl.


Přečtěte si také