návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Krmíte jen jednou denně aneb nejčastější chyby ve výžívě koček

zidkovm , Vydáno: 12.01.2016
Na rozpoznávání chutí mají kočky až 500 chuťových pohárků
Autor: ilustrační foto/thinkstockphotos.com a profimedia.cz Na rozpoznávání chutí mají kočky až 500 chuťových pohárků
Pozor na časté chyby při krmení koček.

reklama

I když jsou kočky oproti psům ve stravování vybíravější a nesní jen tak ledacos, tak je při jejich krmení důležité dodržovat určitá pravidla a podávat jim vhodnou stravu. Často se ale na našich kočičích miláčcích při krmení dopouštíme nevědomých chyb, které mají za následek nejen zdravotní, ale i výchovné problémy. Tady jsou ty nejčastější.

Nepodstrojujte mladým kočkám

Zatímco psi stravu rozdělují především na chutnou, neutrální a nepříjemnou, tak kočky mají daleko mlsnější jazýček. „Na rozpoznávání chutí mají až 500 chuťových pohárků, je proto důležité již od kočičího věku jim nepodstrojovat v podobě paštiček, šunčiček a podobných dobrot, ale již od mládí je zvykat na granule bez zbytečných pamlsků. Může se to zdát na první pohled kruté, ale kočka se tak naučí v dospělosti neloudit a nebude v jídle tolik vybíravá. Vzpomínám si na kočku souseda, která byla od mládí tak chuťově rozmazlená, že nechtěla jíst ani den starou šunku,“ říká odborník na výživu psů a koček Martin Pučálka.

Kočky mají daleko mlsnější jazýček než psi
Autor: Thinkstock Kočky mají daleko mlsnější jazýček než psi

Kočka vegetarián = nemocná kočka

Často se vegetariánští majitelé koček snaží k životu bez masa přinutit i své domácí mazlíčky. U psů se to, i když to není úplně zdravé, může tolerovat, ale kočky jsou masožravé šelmy, které maso potřebují pro své zdraví. Získávají z něj potřebné živiny jako je například taurin nebo kyselina arachidonová. Pro jejich zdravý vývoj jsou důležité bílkoviny a tuky živočišného původu. Kočky vegetariánky mohou mít často problémy s růstem či špatným zrakem. A mějte na paměti pes nebo kočka by si život bez masa nikdy nevybrali.

Krmení jednou denně

„Kočku je lepší krmit několikrát denně. Na rozdíl od psa, kde z výchovných důvodů není dobré nechávat misku příliš dlouho naplněnou, tak u kočky nevadí ji nechat přes noc. Je to lovecké zvíře, které je zvyklé chodit lovit v noci. Ideální jsou 2-3 porce denně v pravidelných intervalech. Kočka je schopná ke své misce přijít i 20x během celého dne. Jídlo si umí sama velmi dobře rozvrhnout,“ říká Martin Pučálka.

Kočky na psím krmivu

Mnoho majitelů psů a koček, které žijí pod jednou střechou kvůli praktičnosti a snaze ušetřit, dávají kočkám psí granule či konzervu. Psi ale ke svému zdravému životu nepotřebuji tolik bílkovin jako kočky. V kočičí stravě je přibližně o 20 % více bílkovin než v krmivu pro psa a to je již velký rozdíl.

(web)

Mohlo by vás zajímat:

Nejlepší variantou je dospělý pes a koťátko

Kočka a pes v jednom bytě? 4 rady pro harmonické soužití

Je to svobodomyslná šelma

Mléko kočkám škodí

Kočky v krabici

Proč kočky tak milují papírové krabice?

reklama

reklama

Přečtěte si také