reklama

Růže nepočkají – teď vás potřebují

zidkovm
30. března 2014
Růže jsou královnou kvetoucích rostlin. Aby však mohly dělat parádu, musíte je v tuto dobu po zimě náležitě ošetřit.
reklama

Jedním ze základních návyků, kterému se při zahradničení musíte naučit, je náležitě zkracovat a stříhat keře i stromy. Možná vám to bude připadat kruté, ale rostlinám nejvíce prospějete, když veškeré přebytečné výhony odstraníte, tak aby měly dost světla a vzduchu. I když vám bude připadat, že z rozrostlého keře zůstane jen keříček nad zemí – nebojte se, on to vše rychle dožene.

Ale pojďme to vzít u růží po pořádku. Ideální doba pro řez růží je v čase, kdy kvete zlatý déšť (zlatice – Forsithya). Letos už začal kvést poslední týden v březnu. Takže je nejvyšší čas. Začněte tak, že nejprve vystříháte všechny větve, které přes zimu vymrzly. U starších keřů odstřihněte i staré výhony, to znamená ty, které už jsou zdřevnatělé a mají černohnědou barvu. Ty odstřiháváme co nejníže u země.

Podobné rady jako byla tato, najdete v pořadu Receptář prima nápadů, který vysílá Prima každou neděli v 11.50.

Které větve přijdou jako další na řadu? Ty, které rostou dovnitř nebo přes sebe. Naopak ty, které směřují ven, smějí zůstat. Větve stříhejte vždy nad očkem (mladým pupenem). Pozor, ne příliš vysoko, ale ani ne těsně u očka.

Pojďte se podívat na video, jak se to dělá:

(mar)

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
Štítky: růžestromkeřTV Primazlatice
reklama