Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Třídíte odpad správně? 8 chyb, které možná děláte a ani to nevíte!

Předpokládejme, že poctivě třídíte odpad a víte, že plasty patří do žluté, papír do modré a sklo do zelené a bílé… Možná ale při třídění děláte věci, o kterých ani netušte, že nejsou správně. Které chyby jsou nejčastější?
Vydáno: 03.06.2018
Třídíte odpad správně?
Autor: istock.com Třídíte odpad správně?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Pokud nežijete ve stylu “po mě potopa” a osud planety vám není úplně lhostejný, pak určitě třídíte odpad. Je to, upřímně, ta nejzákladnější a vlastně i nejjednodušší věc, kterou každý z nás může udělat bez velké námahy doma a dopad je přitom opravdu zásadní. I přes veškerou dobrou vůli a snahu jsou však věci, o kterých možná nevíte.

1) Kapesníky

 Kdo by dnes používal nehygienické látkové kapesníky? Máme přece papírové a ty nosí v kabelce a kapse každý. Pak byste měli vědět, že jakmile je použijete, už je neházejte do papíru. Posmrkané totiž patří do směsného “černého” kontejneru, recyklovat se už nedají.

istock-483994168 Foto:  Foto: istock.com

2) Plenky

To samé platí o papírových plenách pro děti. Jejich používání opravdu moc ekologické není, ale pokud do nich přebalujete, tak ač mají označení “papírové”, použité už do papíru nikdy neházejte. Jdou opět už do směsného odpadu.

3) Plata na vajíčka

Papírová palata od vajec můžete použít na vajíčka i víckrát, zvlášť, když si pro vejce chodíte k farmářům. Ale samotná plata jsou vyrobena z tolikrát už recyklovaného papíru, že se pro další recyklaci nehodí a s klidným svědomím je můžete hodit opět do směsného odpadu. Ten je určen k ekologické likvidaci.

10 zajímavostí o vajíčku  Foto:  Foto: iStock.com

4) Keramika a porcelán

 Lidé mají často tendenci vyhazovat s použitým nebo rozbitým sklem i poškozenou keramiku nebo porcelán do stejného kontejneru na sklo. Porcelán nebo keramika ale NENÍ sklo a tedy do zelené či bílé popelnice nepatří. Můžete je hodit do černého kontejneru.

5) Nápojové obaly

 Dáváte si práci a nápojové obaly odnášíte do černo-oranžového kontejneru? Zasloužíte zcela jistě pochvalu. A bude ještě větší, když kartonové krabice od mléka a džusů před vyhozením vypláchnete a stlačíte na plocho!

istock-803884238 Foto:  Foto: istock.com

6) Kartony

Pokud se doma pokazí něco většího jako nábytek nebo velká elektronika nebo zbudou velké obalové kartony, k popelnicím v žádném případě na výstavku nepatří. Popeláři je i při nejlepší vůli nedokážou odvézt. Je to na vás a cílová stanice je nejbližší sběrný dvůr.

7) Kelímky od jogurtu

Vyplachovat by se měly i kelímky od jogurtů a vaničky od sýrů a másla. Zní to trochu obtížně, ale když je vyhodíte s půlkou nedojedeného obsahu do popelnice na plast, dobře to není.

istock-459983173 Foto: Foto: istock.com

8) Bioodpad

Kelímek, plechovku nebo lahev byste na zem neodhodili, ale kousek rohlíku nebo ohryzek od jablka klidně hodíte do křoví? Vždyť je to jen kus jídla, říkáte si. Ale vězte, že takovými zbytky úspěšně krmíte potkany, kteří se pak rychle množí. Zvlášť ve velkoměstech představují obrovský problém. Jen v Praze žije zhruba 6 potkanů na jednoho obyvatele a to je jen odhad, realita může být i daleko horší!

(ku)

Další články:

 

Jak originálně zrecyklovat plastové lahve?

Recyklace trochu jinak: Ukážeme vám, jak ze starých PET lahví vyrobit nové věci

Také už vám nepořádek přerůstá přes hlavu?

5 kroků k trendu udržitelného životního stylu: Zkuste si udělat inventuru v bydlení i životě

Co to jsou pasivní domy?

Pasivní domy: Nemusíte v nich topit ani větrat. Jsou bydlením budoucnosti, nebo ekologickým výstřelkem?

Díky DIY projektům využijete i věci, které byste jinak vyhodili

DIY a recyklace: Nevyhazujte staré věci! Mrkněte, jak je využít v domácnosti

Článek je zařazen v: recyklace , ekologie , planeta , plast , kontejnery , odpad , trash hero , třídění
Reklama