19. března 2018 06:00
Tereza JavorováPasivní domy: Nemusíte v nich topit ani větrat. Jsou bydlením budoucnosti, nebo ekologickým výstřelkem?
Když se řekne pasivní, představíme si něco líného, nudného, s nulovým výkonem. Trend, známý jako pasivní domy, je ale pravým opakem! Domov vybavený právě takovýmto mechanismem nebude pasivně zahálet, ale naopak vám ušetří mnoho práce. Jak pasivní domy fungují?
Jednoduše řečeno, pasivní dům je taková osobní pevnost. Uvnitř udržuje příjemné klima a čerstvý vzduch po celý rok, ať už za okny sněží, nebo řádí tropické teploty. Perfektně izoluje všechny místnosti od venkovního počasí i hluku a zároveň sám reguluje vnitřní podmínky. Stará se o permanentní přísun čerstvého vzduchu, a to bez toho, aniž byste museli jakkoli větrat nebo zapínat klimatizaci! Přestože to celé zní tak trochu jako sci-fi, pasivní domy skutečně existují, dokážou v mnohém myslet za vás a usnadnit vám každodenní život
Úspora energie
Jak veliká je reálná úspora energie? Podle německého Passivhaus Institutu musí pasivní dům spotřebovat méně než 15 kilowatthodin elektřiny na metr čtvereční za rok, a to jak na vytápění, tak ochlazování. Celková roční spotřeba energie na teplo, ohřev vody a elektřinu pak nesmí překročit 120 kilowatthodin na metr čtvereční. A to není mnoho. Je tedy nezbytné zapojit alternativní zdroje jako solární energii. Tu domy zachycují zejména ve formě tepla, které pak dále distribuují po domácnosti. Odpadá tak potřeba klasických topení, krbů a dalších zařízení, která tradičně používáme ke zvýšení teploty v místnosti.
Ušetříte za teplo. Zdroj: istock.com
Stále čerstvý vzduch
Podstatnou součástí pasivních domů jsou mechanické ventilace, které neustále vyměňují vydýchaný, příliš vlhký nebo jinak znečištěný vzduch za čerstvý. Takové bydlení je proto skvělé například pro alergiky nebo astmatiky. Není totiž potřeba kvůli novému vzduchu otevírat okna, kterými by dovnitř mohly proniknout venkovní pyly a prach. A nehrozí ani nepříjemný průvan! A to nejenom díky eliminaci větrání, ale i materiálům, ze kterých jsou vyrobená okna, dveře a další plochy. Kromě toho, že skvěle těsní, je navíc teplotní rozdíl mezi vzduchem v interiéru a těmito povrchy minimální, což má údajně vliv i na skutečnost, že v pasivních domech nikdy netáhne.
V domě je čistší vzduch. Zdroj: istock.com
Vyplatí se to?
Asi se teď ptáte, kdy přijde to velké ALE. Pasivní domy jsou sice elegantní, do detailů propočítané stavby, tato architektonická náročnost se ale zákonitě musí promítnout do ceny. Zastánci trendu však argumentují, že počáteční náklady s postupem let strávených v novém domově vykompenzují minimální účty za energii. Kromě zmiňovaných solárních panelů jsou častým doplňkem i menší větrné turbíny a majitelé tak mohou žít de facto soběstačný život nezávislý na jiných dodavatelích.
Co obnáší pasivní bydlení? Zdroj: istock.com
Zelený život
Přestože výše zmíněné body ukazují, že pasivní budovy v mnohém trumfují klasické domky, faktem zůstává, že prosadit je mezi běžnými rodinami asi ještě nějakou dobu potrvá. Koneckonců – trocha průvanu a pylu ještě nikoho nezabila. Pokud ale patříte mezi zaryté bojovníky za životní prostředí a třídit plast a jezdit na kole vám nepřijde dostačující, můžete vyhodit všechny větráky, zvlhčovače vzduchu, přímotopy i zimní pantofle a poohlédnout se po pasivním domě.
Pasivní domy jsou velmi ekologické. Zdroj: istock.com
(az)