Bydlení

24. listopadu 2017 06:00

Tereza Javorová

Recyklace trochu jinak: Ukážeme vám, jak ze starých PET lahví vyrobit nové věci

Patříte mezi ty, kteří poctivě třídí směsný odpad? To je od vás sice šlechetné, že myslíte na životní prostředí, co ale takhle dnes udělat něco pro sebe? Ještě než šlápnete na příští vypitou lahev od minerálky, přečtěte si několik nápadů, jak originálně využít starý plast.

Krmítko

Nemusíte být žádný ornitolog na to, aby vás bavilo pozorovat sýkorky slétávající se na váš balkon. Pokud váš dům z nějakého důvodu není pro ptáčky zpěváčky vyhledávanou lokalitou, zkuste je nalákat na krmítko! Je to snadné, potřebovat budete starou vařečku, plastovou lahev s víčkem, kus provázku a zrní, které koupíte v každém zverimexu. Pak už jen asi 15 cm odspodu vystřihněte do lahve dírku ve tvaru písmene X, další ve stejné výšce na protilehlé straně a protáhněte jimi vařečku. Na lžícové straně pak ustřihněte horní dvě křidélka otvoru, aby zrníčka mohla padat na vařečku. Teď už jen stačí vybrat vhodné místo, přisypat trychtýřem něco na zobání a pořídit si atlas ptactva.

Krmítko pro ptáčky z plastové lahve. Foto: pinterest.com/handimania

Za zelenější trávník

Až se na jaře budete zase rozčilovat, že vám žloutne trávník, zkuste tenhle hezky česky podomácku vyrobený zavlažovací systém. Prázdnou PET lahev propíchejte, nasaďte na ústí hadice a zajistěte izolační páskou. Za pár dní budete mít trávník, který by vám leckterý fotbalový klub mohl závidět.

Levný zavlažovací systém. Foto: pinterest.com/sustentator

Vertikální zahrada

Tenhle projekt vyžaduje pěknou sbírku lahví. Proto, i když jde spíš o jarní záležitost, je už teď pomalu čas začít s přípravami. Inspirovat se můžete například v Sao Paulu, kde nádherně vdechli život šedivé zdi. Stačí jen do strany flašky vystřihnout otvor pro rostlinku, přisypat zeminu a po stranách lahev propíchnout. Jednotlivé kusy pak ze sebe vertikálně navlékejte jako korálky. Jen nezapomeňte vždy pod spodní dírkou udělat dostatečně veliký uzlík, aby vám originální květináče nesjely během pár vteřin dolů.

Vertikální zahrada. Foto: Inhabitat.com

A co s víčky?

Pokud nemáte doma prostor na to skladovat lahve, zkuste si začít dávat stranou alespoň zbylá víčka. Z těchto malých kousků plastu totiž můžete vytvořit veliké umění! Ať už vaším plátnem bude obyčejná čtvrtka, nebo oprýskaná zeď, originální výsledek je zaručený. Jen nezapomeňte občas koupit i něco jiného, než jen modrou neperlivou vodu, jinak se budete muset omezit na mozaiky oceánu a nebe.

Originální recyklace. Foto: pinterest.com/realfarmacy

Pro náročné

Nápadům se ale meze nekladou! Příkladem člověka, který našel originální využití pro prázdné PET lahve, je britský umělec Richart Sowa, který z nich u Mexika vybudoval celý ostrov! Joyxee Island má sice průměr jen 25 metrů, ale zato je osazený stromy a kromě skutečného domu na něm najdete i pláže a dva rybníčky!

Postavte si vlastní ostrov! Foto: sobify.com

(az)

Další články:


Přečtěte si také