reklama

5 kroků k trendu udržitelného životního stylu: Zkuste si udělat inventuru v bydlení i životě

skrivaa
15. září 2017
Udržitelný životní styl oslovuje stále více lidí. Vyčistí vám nejen vaše 3+kk, ale i duši, hlavu a svědomí. Osvobodí vás od nevolnictví hromadám věcí a ukáže, co je opravdu důležité. Zkuste a zamilujte si ho!
reklama

Žít v duchu “po nás potopa” je prostě pasé a i přes nesporný tah konzumu na branku se stále více lidí rozhoduje jít jinou cestou. Dříve by se snad dala nazvat alternativní, ale doufejme, že brzy bude udržitelný životní styl něčím zcela přirozeným a běžným, že se stane normou. Chcete to také vyzkoušet? Máme pro vás několik zaručených tipů, které vám pomohou s rozhodováním.

1) Recyklujte

To je ta asi nejzákladnější zodpovědnost. Průměrná česká domácnost nejvíce produkuje papír a plasty, a proto se soustřeďte hlavně na tyto dva druhy odpadů a pořiďte si na ně domů pořádné nádoby, do kterých budete třídit. Nezabere to moc času a dopad na planetu může být obrovský. Také si ušetříte práci a námahu! Tím, že budete plasty a papír poctivě třídit, se uvolní místo v koši na směsný odpad a nemusíte s ním chodit tak často. Tříděný odpad pak můžete odnášet jednou za týden nebo i méně často.

Recyklujte! Foto: istock.com

2) Nakupujte…

… s rozumem. Pro začátek si schovávejte jeden měsíc úplně všechny účty. Na konci si udělejte malou osobní inventuru. Asi nebude úplně příjemná, ale podíváte se pravdě do očí. Opravdu všechny ty věci nezbytně potřebujete, nebo jste podlehli reklamě či naprosto falešnému dojmu, že jenom s těmi novými závěsy, které byly ve slevě, budete šťastně žít? Nechceme moralizovat, děláme to totiž asi všichni. Nicméně, zkrotit nákupy bude pro udržitelnost nezbytné. Pokud po něčem opravdu hodně toužíte, dejte si lhůtu alespoň dvaceti dní. Budete to chtít i pak?

3) Používejte

Pokud už něco máte, tak to používejte. Nekupujte si šunty, ale věci kvalitní a trvalé, které vám prokážou službu po mnoho let. Příkladem nám budiž babičky a dědové, kteří se o své věci starali a pečovali o ně. Neměli peněz nazbyt, a tak nemávli rukou nad rozbitou věcí a neběželi s ní hned do kontejneru. Pamatujete, že babička používala celý život jeden skvělý lívanečník a kolikrát děda opravil a natřel lavici v předsíni? No, něco na tom bude…

Kupujte jen kvalitní věci, a to i do vašeho šatníku. Foto: istock.com

4) Zjednodušujte

Všimněte si, že nás věci někdy až zotročují. Kolik času a energie strávíte jejich vybíráním, servisem, čištěním, vyndaváním a uklízením, o přeplněných bytech, komorách a garážích nemluvě. Opravdu jim chcete věnovat tolik svého vzácného čas? Udržte si ve svém životě věci, které milujete nebo jsou opravdu užitečné a nezbytné. Ty ostatní věnujte, rozdejte, prodejte, zkrátka pryč s nimi. Vaše duše vyletí do oblak a budete se cítit jako znovuzrození. Zkuste si sednout s papírem a zaplnit sloupeček “Nezbytné” a “Nepotřebuji”. Můžete si je rozdělit i do kategorií: Používám denně až jednou za týden, nejméně jednou za rok, méně než jednou za rok.

Zbavujte se věcí. Foto: istock.com

5) Přemýšlejte a učte se

Žádný učený z nebe nespadl a to platí i o udržitelném stylu života a bydlení. V první řadě je to mentální výzva, při které budete muset vykročit ven ze své komfortní zóny. Abychom mohli začít žít udržitelně, musíme si zmapovat naši aktuální situaci. Měli bychom se seznámit s pojmy, jako je ekologická stopa, vodní stopa, společenská odpovědnost dodavatelů, uhlíková stopa, odpady a jejich recyklace, emise z přepravy a podobně. Zní to sice trochu škrobeně, odborně a vzdáleně, ale při bližším ohledání zjistíte, že se vás každá jednotlivá problematika týká více, než byste čekali.

Tento boj vyhrajete! Foto: istock.com

(ku)

Další články:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama