Hortenzie latnatá je nenáročná, snese přímé slunce a dokáže měnit barvu květů

O hortenziích se většinou říká, že jsou to krásky rozmarné a umí své pěstitele pěkně potrápit. Ano, ale to se jedná o hortenzii velkolistou. Její skromnější příbuzná, hortenzie latnatá, je mnohem přizpůsobivější a na rozdíl od své známější sestry snese i umístění na plném slunci.

Pokud přemýšlíte, jakou hortenzii vysadit do své slunné zahrady, raději obraťte svou pozornost od nejznámějších hortenzií velkolistýchkhortenziím latnatým. Uvidíte, že si mezi nimi vyberete rostlinu stejně krásnou, ale mnohem méně náročnou na životní podmínky. Hortenzie velkolisté (Hydrangea macrophylla) si libují spíše ve stínu či polostínu a vyžadují kyselou a mírně vlhkou půdu, ale ani tak si nemůžete být jisti, že vám keř krásně pokvete. Hortenzie velkolistá má své rozmary, kterým občas není snadné přijít na kloub. To hortenzie latnatá je mnohem skromnější a přizpůsobivější.

Hortenzie latnatá (Hydrangea paniculata)

Odolný opadavý keř, který dorůstá do výšky asi 1–2,5 m. Hortenzie latnatá má ráda umístění na plném slunci, ale dobře se jí bude dařit i vmírném polostínu. Není náročná ani na půdu, ve které je pěstovaná. Nejvíce se jí však zavděčíte živnou, dobře propustnou a mírně vlhkou půdou, nemá ráda půdu jílovitou. Dokonce ani nevyžaduje půdu kyselou jako hortenzie velkolistá. Hortenzie latnatá je tolerantní i vůči přechodnému suchu, sucho dlouhodobé by ji však mohlo poškodit. Můžete ji pěstovat na záhoně jako doplněk ktrvalkám nebo solitérně uprostřed trávníku, ale dokonce ji můžete vysadit i jako živý plot. Nevadí jí ani pěstování ve velikém květináči na terase nebo na balkoně.

Jak stříhat hortenzii latnatou

Hortenzie latnatá vykvétá na nových výhonech, proto ji můžete brzy na jaře ostříhat do požadovaného tvaru a vytvořit tak krásný keř, protože ostříháním podpoříte růst nových výhonů. Díky tomu, že kvete na tohoročních výhonech, nemá na její kvetení vliv mráz, který nasazené květy hortenzie velkolisté často spálí. U hortenzie latnaté nic takového nehrozí, je plně mrazuvzdorná do –37 °C a nepotřebuje žádný zimní kryt.

Kdy kvete hortenzie latnatá

Květy hortenzií latnatých rozkvétají většinou uprostřed léta, včervenci, a kvetou až do zámrazu. Květenství jsou velká až 30 cm a velmi často během kvetení mění barvu. Například odrůda ‚Limelight‘ vykvétá nejprve zelenobílými květy, které se na začátku podzimu promění vjasně starorůžovou barvu.

Pěstujete hortenzie? Máme pro vás nápady, jak je využít pro sváteční dekorace:


Přečtěte si také