návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Hortenzie latnatá je nenáročná, snese přímé slunce a dokáže měnit barvu květů

Simona Sedláčková , Vydáno: 01.10.2020
O hortenziích se většinou říká, že jsou to krásky rozmarné a umí své pěstitele pěkně potrápit. Ano, ale to se jedná o hortenzii velkolistou. Její skromnější příbuzná, hortenzie latnatá, je mnohem přizpůsobivější a na rozdíl od své známější sestry snese i umístění na plném slunci.

reklama

Pokud přemýšlíte, jakou hortenzii vysadit do své slunné zahrady, raději obraťte svou pozornost od nejznámějších hortenzií velkolistých k hortenziím latnatým. Uvidíte, že si mezi nimi vyberete rostlinu stejně krásnou, ale mnohem méně náročnou na životní podmínky. Hortenzie velkolisté (Hydrangea macrophylla) si libují spíše ve stínu či polostínu a vyžadují kyselou a mírně vlhkou půdu, ale ani tak si nemůžete být jisti, že vám keř krásně pokvete. Hortenzie velkolistá má své rozmary, kterým občas není snadné přijít na kloub. To hortenzie latnatá je mnohem skromnější a přizpůsobivější.

Hortenzie latnatá ´Silver dollar´
Autor: istockphoto.com Hortenzie latnatá ´Silver dollar´

Hortenzie latnatá (Hydrangea paniculata)

Odolný opadavý keř, který dorůstá do výšky asi 1–2,5 m. Hortenzie latnatá má ráda umístění na plném slunci, ale dobře se jí bude dařit i v mírném polostínu. Není náročná ani na půdu, ve které je pěstovaná. Nejvíce se jí však zavděčíte živnou, dobře propustnou a mírně vlhkou půdou, nemá ráda půdu jílovitou. Dokonce ani nevyžaduje půdu kyselou jako hortenzie velkolistá. Hortenzie latnatá je tolerantní i vůči přechodnému suchu, sucho dlouhodobé by ji však mohlo poškodit. Můžete ji pěstovat na záhoně jako doplněk k trvalkám nebo solitérně uprostřed trávníku, ale dokonce ji můžete vysadit i jako živý plot. Nevadí jí ani pěstování ve velikém květináči na terase nebo na balkoně.

Hortenzie latnatá ´Vanille Fraise´
Autor: istockphoto.com Hortenzie latnatá ´Vanille Fraise´

Jak stříhat hortenzii latnatou

Hortenzie latnatá vykvétá na nových výhonech, proto ji můžete brzy na jaře ostříhat do požadovaného tvaru a vytvořit tak krásný keř, protože ostříháním podpoříte růst nových výhonů. Díky tomu, že kvete na tohoročních výhonech, nemá na její kvetení vliv mráz, který nasazené květy hortenzie velkolisté často spálí. U hortenzie latnaté nic takového nehrozí, je plně mrazuvzdorná do –37 °C a nepotřebuje žádný zimní kryt.

hortenzie úvod

Hortenzie: Kam je vysadit, kdy je stříhat a co udělat, aby měly modré květy

Hortenzie potřebují hodně vody

5 pravidel, jak správně pěstovat hortenzie. Neděláte tyto základní chyby?

Kdy kvete hortenzie latnatá

Květy hortenzií latnatých rozkvétají většinou uprostřed léta, v červenci, a kvetou až do zámrazu. Květenství jsou velká až 30 cm a velmi často během kvetení mění barvu. Například odrůda ‚Limelight‘ vykvétá nejprve zelenobílými květy, které se na začátku podzimu promění v jasně starorůžovou barvu.

Hortenzie latnatá ´Limelight´
Autor: istockphoto.com Hortenzie latnatá ´Limelight´

Pěstujete hortenzie? Máme pro vás nápady, jak je využít pro sváteční dekorace:

Sváteční dekorace na stůl s květy hortenzie

Sváteční dekorace s květy hortenzií a drobnými hruštičkami prozáří i pošmourné dny

Hortenzie v hlavní roli

Jak si v létě ozdobit stůl: Vytvořte jednoduchou dekoraci ze tří druhů hortenzií

reklama

Článek je zařazen v: Hortenzie latnatá (Hydrangea paniculata) , Hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla) , na slunce , přizpůsobivá , jak pěstovat

reklama

Přečtěte si také