Encyklopedie

12. května 2020 18:56

Iva Kropáčková

Cínie / Zinnia elegans

Cínie neboli ostálka lepá (Zinnia elegans) je jedna z našich nejpopulárnějších letniček. Je velká milovnice teplých slunečních paprsků, je krásná na zahradě, v truhlíku na balkoně i ve váze. Vyznačuje se dlouhým a neúnavným kvetením a spoustou barev. Velkým plusem cínií je jednoduché pěstování i přitažlivost pro motýly, čmeláky a včely.

Ostálka lepá nebo taky sličná (Zinnia elegans) jerychle rostoucí ,60-80 cm vysoká vzpřímená letnička s velkýmikvěty,drsnými stonky a oválnými listy a velkými květy. Hodí se do do květinových záhonů a křezu. Životnost květů ve váze je 8 až 10dní.

Nejkrásnější kultivary ostálky lepé

Canary Bird má květy jasně žluté

Oriole s jasně oranžovými květy

Cherry Queen s květy zářivě červenými

Luminosa s květy romanticky růžovými

Nina s sněhobílými květy

CarousselRose má květy dvoubarevné

Pepermint Stics s netradičním žíháním

3 tipy, jak pěstovat ostálky lepé

  1. Druhy spomalým vývojem, nebo druhy choulostivé na mráz, se většinou musí předpěstovat. Pomalu klíčící cínie se vysévají již vlednu nebo vúnoru do truhlíčků nebo misek ve skleníku.
  2. Přímý výsev ostálek na záhon sice není u nás obvyklý, může ale přinést úspěch. Vyséváme v květnu do řádků nebo hnízd a po vytvoření prvních pravých listů vyjednotíme.
  3. Vzrostlé sazenice vysazujeme na záhon až v druhé polovině května po ledových mužích, když už nehrozí přízemní mrazíky. ve vzdálenosti 25 až 40 centimetrů podle kultivaru.

Mohlo by vás ještě zajímat:


Přečtěte si také