17. června 2020 20:00
Iva KropáčkováJitrocel / Plantago
Jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata) je bylina, kterou zná každý, ale mnozí možná vůbec netuší, co všechno dokáže. Nejznámější je asi jako pomocník při hojení drobných ran a při bodnutí hmyzem. Lidově se mu říká beraní jazýček, celník, jazýček, myší ocas, olověný jazýček, psí jazyk, skorocel, volský jazyk, babí listí, král cest.
Jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata) je vytrvalá bylina s krátkým oddenkem. Z růžice přízemních listů vyrůstá několik stvolů, zakončených válcovitým klasem malých obojakých květů. Kalich je čtyřdílný, koruna čtyřcípá barvy bledě fialové, 4 tyčinky s dlouhými, bílými nitkami, které z květu vyčnívají. Semeník je dvoupouzdrým plodem je tobolka s osmi semeny. Jitrocel kopinatý má listy kopinaté, celokrajné, nezřetelně zoubkované, ponenáhlu zúžené v řapík. Klásek je krátký, před rozkvětem zašpičatělý. Kvete od jara do podzimu.
jitrocel 1 Zdroj: pixabay.com
Kde jitrocel kopinatý roste
Jitrocel kopinatý se vyskytuje na loukách, mezích, pastvinách, zahradách, podél cest, vparcích, na ladem ležící půdě av travnatých příkopech. Nejčastěji se objevuje na hlubších a vlhčích hlinitopísčitých půdách.
Jak jitrocel kopinatý sbírat
- Listy jitrocelu sbíráme od června do září, ještě před tím, než se objeví květní stvoly.
- Pozor musíme dávat při sušení. Snadno se zapařuje a pak listy tmavnou.
- Suší se rychle na slunci ve vrstvách do čtyř centimetrů nebo při umělé teplotě do 40°C.
- Sbíráme pouze suché listy, nikdy ne po dešti.
Léčivé využití jitrocelu kopinatého
Vnitřně vnálevu se užívá při nemocech dýchacích orgánů a při poruchách trávení provázené zácpou. Zevně se užívá vobkladech zrozmačkaných listů na špatně se hojící rány.