Encyklopedie

23. března 2020 19:49

Iva Kropáčková

Dobromysl obecná / Origanum vulgare

Dobromysl obecná známá jako koření oregano pocházející ze Středozemí roste i na našich loukách. Dobromysl podporuje chuť k jídlu. Hodí se všude tam, kde se používá majoránka, má ale výraznější chuť.

Dobromyslobecná (Origanum vulgare), je vytrvalá bylina, která roste v Evropě i Asii. V českých zemích se vyskytuje na prosluněných stráních, na pasekách, ve světlých lesích nebo v křoviscích. Květy dobromysli jsou narůžovělé až fialové, celá bylina je výrazně aromatická a má mírně nahořklou chuť. Kvetevčervenci a srpnu. Rostlina je vysoká asi 60 cm.Dobromysl je důležitou medonosnou rostlinou.

Dobromysl koření

  1. Nať dobromysli se používá zejména jako koření - oregano, typickým použitím je kořenění pizzy a těstovin. Je také součástí provensálského koření.
  2. Chuť je výrazná, ale odlišná od majoránky.
  3. Sbírá se kvetoucí nať.

Dobromysl léčivka

  1. Používá se též v léčitelství pro své aseptické a protizánětlivé účinky, usnadňuje odkašlávání a zvyšuje vyměšování žluči.
  2. Droga je silným prostředkem uvolňující křečovité stažení hladkého svalstva (spazmolytikum).
  3. Používá se i na obklady a osvěžující koupele.

Dobromysl kouzelná bylina

Nenápadné bylince se od nepaměti připisovala kouzelná moc. Dala se její pomocí přičarovat láska a patřila mezi tzv. "svatojánské kvítí" – natrhané na svátek sv. Jana mělo po celý rok ochraňovat lidi i domácí zvířata před nemocemi.V nati obsažené barvivo se dříve používalo k barvení ovčí vlny.


Přečtěte si také