Jak pěstovat majoránku, aromatické koření, které povzbuzuje trávení a zlepšuje náladu

Majoránka je nejznámější coby tradiční aromatické koření, ale je to také posilující léčivka, která povzbuzuje trávení, zahání bolest hlavy, uklidňuje, zlepšuje náladu, pomáhá při kašli a rýmě. Specifická vůně majoránky je u nás asi nejvíce spojena se zabijačkovými specialitami, luštěninovými pokrmy nebo bramboráky. Kdo okusil vůni a aroma doma vypěstované a usušené majoránky, zjistil, že její vůně je „tak trochu“ jiná, více voňavá než běžně pro

Majoránka zahradní (Majorana hortensis, syn. Origanum majorana) je blízkou příbuznou oregana – dobromysli, tymiánu a mateřídoušky. Má přímý stonek s oválnými protilehlými listy. Květ je drobný, bílý a tvoří jakoby střapce. U nás se dorůstá do výšky 20–60 centimetrů. Celá rostlina příjemně voní.

Majoránka: léčivá bylina

Majoránka je plná antioxidantů, obsahuje bílkoviny, sacharidy, vlákninu, třísloviny, hořčiny a silice, železo, vápník, hořčík, měď, sodík, vitaminy A, B, C, E a K. Majoránka je celkově posilující a povzbuzující léčivka

Majoránka povzbuzuje trávení

Majoránka zlepšuje zažívání, povzbuzuje činnost žlučníku, uvolňuje křeče hladkého svalstva. působí proti nadýmání, průjmu, střevní kolice. Majoránka podporuje tvorbu žluči ažaludečních šťáv, tím urychluje trávení, je proto ideální do tučných pokrmů. Významně podporuje chuť k jídlu.

Majoránka proti kašli a stresu

Působí dezinfekčně a protizánětlivě, a tak se využívá při zánětech horních cest dýchacích, podporuje vykašlávání hlenů, čaj tedy působí příznivě při kašli a nachlazení. Majoránka má uklidňující účinky na nervy, proto je účinná při rozčilení, stresu, nespavosti, úzkosti, pomáhá při migrénách a bolestech hlavy – a hlavně zlepšuje náladu!

Majoránkový nálev pro lepší trávení

Ingredience

 • 2 lžičky drcené majoránky nebo 3 čerstvé
 • 400 ml vroucí vody

Postup

Majoránku zalijeme vroucí vodou, přikryjeme a necháme asi 15 minut vyluhovat. Scedíme a toto množství popíjíme po douších během dne.

Použití

Pijeme 1 šálek denně proti nadýmání, žaludečním křečím, ale i na uklidnění a při bolestech hlavy.

Majoránkový odvar proti kašli

Ingredience

 • 1 lžička sušené majoránky
 • půl lžičky sušeného podbělu
 • 250 ml vody
 • čerstvě vymačkaná citronová šťáva
 • 1 lžíce medu

Postup

Majoránku zalijeme studenou vodou a pomalu přivedeme k varu. Ihned odstavíme anecháme přikrytou asi 15 minut vyluhovat. Nakapeme citronovou šťávu podle chuti a přidámemed.

Použití

Při kašli, chrapotu a bolesti v krku pijeme odvar třikrát denně podoušcích. Vždy si připravíme čerstvý.

Majoránkový nápoj proti depresi

Ingredience

 • 2 lžičky drcené majoránky nebo 1 lžička čerstvé
 • 200 ml studené vody
 • 1 lžíce medu

Postup

Majoránku zalijeme šálkem studené vody, přikryjeme a necháme macerovat 24 hodin. Scedíme a přidáme 1 lžíci medu.

Použití

Tento nápoj má antidepresivní a zklidňující účinky. Doporučuje se vypít jeden šálek za jeden den.

Bylinkový nápoj pro sladké sny

 • 1 díl majoránky
 • 2 díly meduňky
 • 220 ml vody

Postup

Bylinky promícháme, odměříme 1 lžičku a zalijeme studenou vodou. Pomalu přivedeme k varu, hned sejmeme a necháme asi 10 minut vyluhovat. Scedíme.

Použití

Vlažný nápoj vypijeme asi půl hodiny před spaním po doušcích.

Majoránkový olej proti bolesti hlavy

Ingredience

 • 30 g drcené majoránky nebo 50 čerstvé
 • 250 ml oleje

Postup

Majoránku zalijeme kvalitním olejem a na tmavém místě necháme nejméně 16 dní. Pak olej scedíme.

Použití

Majoránkovým olejem si potíráme spánky a čelo při bolesti hlavy i migréně. Dá se používat rovněž na ochucení salátů a dalších jídel.

10 pravidel pěstování majoránky

 1. Unás se pěstujenazahradě i v nádobách na balkoně. Nesnáší mráz, tudíž se musí každým rokem vysévat znova. Pokud ji schováme nazimu domů, nejlépe dochladnější místnosti, tak nám najaře zase obrazí. Můžeme ji pěstovat idoma vkvětináči, kde vyžaduje světlo ateplo.
 2. Majoránka vyžaduje teplejší slunné polohy, ideálně chráněné před větrem.
 3. Má ráda kypré, hlinitopísčité a hlinité, výživné půdy s dostatkem humusu. Nesnáší přímé hnojení.
 4. Majoránku pěstujemenejlépe zpředpěstovaných sazenic z březnových výsevů. Semena vyséváme jen velmi mělce, opatrně zasypeme zeminou a půdu udržujeme stále dostatečně vlhkou. Můžeme ji pěstovat také zpřímého výsevu vdubnu nadokonale připravený záhon, protože semena majoránky jsou velice drobná.
 5. Ven ji vysazujeme až v druhé polovině května, 2 až 3 rostliny do hnízda ve sponu 20 x 15 cm. Majoránka je choulostivá na pozdní jarní mrazíky.
 6. Počáteční růst je pomalý a klade vyšší nároky na péči. Ze začátku dbáme napravidelnou a přiměřenou zálivku, aby rostlinky nezaschly, než pořádně zakoření. Pro pěstování majoránky je nebezpečný půdní škraloup.
 7. Sbírá se nať před rozkvětem,většinou od července. Nať seřízneme zhruba vpolovině výšky; druhá a případně třetí sklizeň nastane vždy přibližně za 4 až 5 týdnů. Při sběru dáváme pozor, aby rostlinky byly suché.
 8. Suší se celá nať, pousušení se z ní drhnou lístky. Sklizenou nať můžeme svázat do malých svazků; sušíme na vzdušném místě nebo rozložíme v tenké vrstvě na teplé stinné místo při teplotě do 35 °C, aby nevyprchaly silice.
 9. Správně usušená majoránka má šedozelenou barvu, nikdy nesmí být hnědá!
 10. Čerstvé mladé lístky k okamžité spotřebě trháme během celého vegetačního období.

Majoránka:tradiční aromatické koření

Majoránkou se koření především syté, tučné pokrmy – vepřové zabijačkové speciality, jako jsou jelita, jitrnice, prdelačka a další. Není to jen zchuťových důvodů. Majoránka obsahuje určité hořčiny a třísloviny, které uklidňují žaludek a povzbuzují trávení. Bez majoránky si asi nedovedeme představit bramboračku, bramboráky a zelňáky, výborně ladí také s drůbeží, jehněčím, telecím nebo rybami. Hodí se také doomáček, polévek, marinád, těstovin, luštěninových pokrmů. Patří do tradičních zabijačkových dobrot.

Majoránka coby koření lásky a sexu

Vdobě antiky oceňovali majoránku nejen jako koření, ale ijako symbol štěstí, lásky a cti. Proto dostávali novomanželé na svatbě svatbě majoránkový věnec. Nadržení milenci se pokoušeli získat svou vytouženou ženu tím, že její dveře potřeli majoránkovým olejem. Víno s majoránkou tajně podstrkovaly ženyimpotentním manželům. Tradované účinky podporující milování byly logické, vždyť majoránka byla zasvěcena bohyni lásky Afroditě.

Mohlo by vás ještě zajímat:


Přečtěte si také