Encyklopedie

19. dubna 2014 00:48

Iva Kropáčková

Fíkus / Ficus

Patří do čeledi Moraceae – morušovníkovité.

Ficus buxifolia, Ficus elastica Tineke, Ficus lyrata, Ficus microcarpa, Ficus pumila White Sunny, Ficus retusa, Ficus elastica, Ficus benjamina

Původ:

Jeho domovem je tropická a subtropická Asie.

Pěstování:

Fíkus postavte na světlé místo u okna. Dbejte na to, aby nestál vprůvanu, na který je velice choulostivý a reaguje na něj shazováním listů.

Teplota v zimě by se měla pohybovat mezi 18 až 22 °C.

Fíkusy jsou známé tím, že jim velice prospívá takzvané spodní teplo. Kořeny většiny rostlin totiž spodní teplo nesnášejí.

Fíkusy se dají dobře tvarovat, snášejí řez i do staršího dřeva. Ve dřevě jsou mléčné kanálky. Při poranění rostliny vytéká zjejích pletiv bílá šťáva nazývaná latex.

Fíkusy se přesazují na jaře až po řádném prokořenění (ne dříve). Podle potřeby můžete zkrátit i kořeny.

Během léta zalévejte fíkusy hojně, přes zimu zálivku omezte. Nejhorší je zalití studenou vodou. Ta může způsobit uhnívání kořenů, což se projeví hnědými skvrnami na listech a vede až kúhynu rostliny.

Výše uvedené platí zejména pro Ficus benjamina, podobně se pěstuje ještě Ficus elastica a Ficus decora. Odolnější a pro kulturu bonsaj je využívaný Ficus retusa, jako bonsaje jsou oblíbené též Ficus neriiffolia a Ficus buxifolia s přirozeně drobnými listy. Velice dekorativní je Ficus lyrata svelkými tuhými vykrajovanými listy.

Množení:

Vrcholovými řízky lze fíkusy množit téměř po celý rok při teplotě 25 až 28 °C. Řízky řežte se 3 až 4 listy, píchejte je do květináče se substrátem určeným k množení(rašelina a písek vpoměru 1 : 1) a ten přiklopte sklenicí. Na spodním teple řízky zakoření během 2 až 3 týdnů.

Foto a text: Jindřich Votýpka

Fíkus/Ficus retusa, Foto: Jindřich Votýpka

Fíkus/Ficus buxifolia, Foto: Jindřich Votýpka

Fíkus/Ficus benjamina curly, Foto: Jindřich Votýpka

Sdílejte článek

Přečtěte si také