reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Fíkus / Ficus

iva.kropackova , Vydáno: 19.04.2014
Fíkus/Ficus microcarpa
Autor: Jindřich Votýpka Fíkus/Ficus microcarpa
Patří do čeledi Moraceae – morušovníkovité.

reklama

Ficus buxifolia, Ficus elastica Tineke, Ficus lyrata, Ficus microcarpa, Ficus pumila White Sunny, Ficus retusa, Ficus elastica, Ficus benjamina

Původ:

Jeho domovem je tropická a subtropická Asie.

Pěstování:

Fíkus postavte na světlé místo u okna. Dbejte na to, aby nestál v průvanu, na který je velice choulostivý a reaguje na něj shazováním listů.

Teplota v zimě by se měla pohybovat mezi 18 až 22 °C.

Fíkusy jsou známé tím, že jim velice prospívá takzvané spodní teplo. Kořeny většiny rostlin totiž spodní teplo nesnášejí.

Fíkusy se dají dobře tvarovat, snášejí řez i do staršího dřeva. Ve dřevě jsou mléčné kanálky. Při poranění rostliny vytéká z jejích pletiv bílá šťáva nazývaná latex.

Fíkusy se přesazují na jaře až po řádném prokořenění (ne dříve). Podle potřeby můžete zkrátit i kořeny.

Během léta zalévejte fíkusy hojně, přes zimu zálivku omezte. Nejhorší je zalití studenou vodou. Ta může způsobit uhnívání kořenů, což se projeví hnědými skvrnami na listech a vede až k úhynu rostliny.

Výše uvedené platí zejména pro Ficus benjamina, podobně se pěstuje ještě Ficus elastica a Ficus decora. Odolnější a pro kulturu bonsaj je využívaný Ficus retusa, jako bonsaje jsou oblíbené též Ficus neriiffolia a Ficus buxifolia s přirozeně drobnými listy. Velice dekorativní je Ficus lyrata s velkými tuhými vykrajovanými listy.

Množení:

Vrcholovými řízky lze fíkusy množit téměř po celý rok při teplotě 25 až 28 °C. Řízky řežte se 3 až 4 listy, píchejte je do květináče se substrátem určeným k množení (rašelina a písek v poměru 1 : 1) a ten přiklopte sklenicí. Na spodním teple řízky zakoření během 2 až 3 týdnů.

Foto a text: Jindřich Votýpka

Fíkus/Ficus retusa Foto: Jindřich Votýpka

Fíkus/Ficus retusa, Foto: Jindřich Votýpka

Fíkus/Ficus buxifolia Foto: Jindřich Votýpka

Fíkus/Ficus buxifolia, Foto: Jindřich Votýpka

Fíkus/Ficus benjamina curly Foto: Jindřich Votýpka

Fíkus/Ficus benjamina curly, Foto: Jindřich Votýpka

reklama

Článek je zařazen v: fíkus , ficus

reklama

Přečtěte si také