Encyklopedie

26. května 2014 19:21

Iva Kropáčková

Heřmánek pravý / Matricaria recutita

Heřmánek pravý nebo taky heřmánek lékařský (Matricaria chamomilla či Matricaria recutita) bezesporu patří k našim nejznámějším a především nejuniverzálnějším léčivým bylinám. V podstatě můžeme konstatovat, že neexistuje oblast lidové medicíny, kde by se heřmánek neuplatnil – působí mj. protizánětlivě, dezinfekčně, protialergicky, zvyšuje imunitu, uvolňuje křeče či dokáže zmírnit stres a uklidnit.

Heřmánek pravý nebo taky heřmánek lékařský (Matricaria chamomilla či Matricaria recutita) obsahuje modré silice (asi 1,5%, u pěstovaných forem až 3%) s hlavní složkou chamazulenem a dále bisabolol, farnesen, hořčiny, flavonové glykosidy, kumarinové látky, cholin, sliz, apigenin, který má protikřečové účinky, a další účinné látky.Máuklidňující a hojivé účinky na pokožku. Je účinný při revmatických onemocněních, žaludečních a střevních kolikách, zabraňuje množení choroboplodných zárodků. Zevně se používá jako kloktadlo při zánětu horních cest dýchacích a bolestech zubů,kožních onemocněních nebo jako inhalace při rýmě. Heřmánek patří mezi nenahraditelné léčivé rostliny pro děti, je možné ho bez problémů podávat i kojencůmpři křečích a bolestech bříška a při chorobách z nachlazení.

Sběr

Sbíranou částí je květ (Flos chamomillae), který se sbírá za suchého počasí 3 až 5 dní po rozkvětu (ještě před plným květem), přičemž květní stopka by neměla být delší než 2 cm. Suší se ve stínu nebo při umělém sušení za teplot do 40 °C.

Použití

Droga zejména uvolňuje křeče, působí protizánětlivě, dezinfekčně a potopudně.

Mohlo by vás také zajmat:


Přečtěte si také