návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Heřmánek pravý / Matricaria recutita

iva.kropackova , Vydáno: 26.05.2014
Heřmánek pravý či heřmánek lékařský (Matricaria chamomilla či Matricaria recutita)
Autor: Jan Prášil Heřmánek pravý či heřmánek lékařský (Matricaria chamomilla či Matricaria recutita)
Heřmánek pravý nebo taky heřmánek lékařský (Matricaria chamomilla či Matricaria recutita) bezesporu patří k našim nejznámějším a především nejuniverzálnějším léčivým bylinám. V podstatě můžeme konstatovat, že neexistuje oblast lidové medicíny, kde by se heřmánek neuplatnil – působí mj. protizánětlivě, dezinfekčně, protialergicky, zvyšuje imunitu, uvolňuje křeče či dokáže zmírnit stres a uklidnit.

reklama

Heřmánek pravý nebo taky heřmánek lékařský (Matricaria chamomilla či Matricaria recutita) obsahuje modré silice (asi 1,5%, u pěstovaných forem až 3%) s hlavní složkou chamazulenem a dále bisabolol, farnesen, hořčiny, flavonové glykosidy, kumarinové látky, cholin, sliz, apigenin, který má protikřečové účinky, a další účinné látky. Má uklidňující a hojivé účinky na pokožku. Je účinný při revmatických onemocněních, žaludečních a střevních kolikách, zabraňuje množení choroboplodných zárodků. Zevně se používá jako kloktadlo při zánětu horních cest dýchacích a bolestech zubů, kožních onemocněních nebo jako inhalace při rýmě. Heřmánek patří mezi nenahraditelné léčivé rostliny pro děti, je možné ho bez problémů podávat i kojencům při křečích a bolestech bříška a při chorobách z nachlazení. 

HEŘMÁNEK PRAVÝ trháme v době plného květu od června do konce září, optimálně dopoledne kolem desáté hodiny.
Autor: istock.com HEŘMÁNEK PRAVÝ trháme v době plného květu od června do konce září, optimálně dopoledne kolem desáté hodiny.

Sběr

Sbíranou částí je květ (Flos chamomillae), který se sbírá za suchého počasí 3 až 5 dní po rozkvětu (ještě před plným květem), přičemž květní stopka by neměla být delší než 2 cm. Suší se ve stínu nebo při umělém sušení za teplot do 40 °C.

Použití

Droga zejména uvolňuje křeče, působí protizánětlivě, dezinfekčně a potopudně.

Mohlo by vás také zajmat:

HEŘMÁNEK PRAVÝ patří mezi nenahraditelné léčivé rostliny pro děti

HEŘMÁNEK: Jak pěstovat léčivou bylinku proti nachlazení, stresu či bolení břicha

Nemocný pes: Na psincový kašel platí bazalka a heřmánek

Nemocný pes: Na psincový kašel platí bazalka a heřmánek

reklama

Článek je zařazen v: heřmánek léčivka , Heřmánek pravý (Matricaria chamomilla) , Heřmánek pravý (Matricaria recutita)

reklama

Přečtěte si také