reklama

Co dělat, když pes kašle? Na psincový kašel platí bazalka a heřmánek

Lenka Valjentová
Aktualizováno: 7. ledna 2022 Aktualizováno
Viry útočí jak na lidi, tak na zvířata a nemoci z nachlazení tak mohou potrápit i psy. Nachlazení u pejska poznáte snadno, stejně jako člověk kašle, kýchá, teče mu z nosu i očí, ztrácí energii, nejí a je apatický. Nebezpečný je pro psy zejména psincový kašel. Poradíme vám, jak chorobám z nachlazení u psů předcházet a co dělat, když váš pejsek onemocní, na pomoc můžete vzít i léčivé rostliny, zejména heřmánek, bazalku, kopřivu nebo šípky.
reklama

U psů se nejvíce nachlazení projevuje tzv. psincovým kašlem, ten je kapénkovou infekcí, takže si ji pejsci přenáší mezi sebou olíznutím, očicháním nebo s kontaktem místa, kden emocný pejsek vykonal potřebu. Je-li váš pes nemocný, tak ho rozhodně venku mějte stále n avodítku a snažte se zabránit vzájemné interakci zvířat.

5 tipů, jak na psincový kašel

  1. Psincový kašel se samozřejmě projevuje především kašláním, které často zní, jakoby pejskovi něco zaskočilo nebo se něčím dávil.
  2. Pokud je pes nemocný delší dobu, má dlouhé záchvaty kašle a připojila se také horečka, běžte k veterináři, který nasadí antibiotika.
  3. Zanedbané nachlazení může přejít v zápal plic nebo zánět průdušek.
  4. Pokud průběh nemoci není příliš závažný, je dobré nechat pejska v klidu v teple, chodit sním na krátké procházky pouze k vykonání potřeby. Doma by měl mít pes pelíšek na teplém místě.
  5. Nedávejte mu do misky na pití příliš studenou vodu, to byste ostatně měli dodržovat stále, protože ledová voda může pejskovi způsobit nachlazení i v létě.

Nejlepší byliny pro nachlazené psy

Správně zvolené bylinky dokážou udělat „zázraky“ a jsou prospěšné i pro domácí mazlíčky. Během nemoci dopřejte psovi více vitaminu C, a podpořte ta k jeho imunitu.

  • Vysoký obsah vitaminu C a minerálních látek mají šípky a kopřiva.  Bylinkami můžete pejskovi krmení posypat a promíchat.
  • Při psincovém kašli je ideální bazalka, lze ji podat psovi čerstvou i sušenou.
  • Při nachlazení je vynikající heřmánek. Pokud má pejsek rýmu, nakapejte mu  o pelíšku pár kapek heřmánkové tinktury.
  • Vyrábějí se i speciální sirupy vhodné pro psy s nachlazením. Vhodné jsou sirupy jitrocelové a echinaceové.

Prevence nachlazení psa: ideální váha

V rámci prevence by měl pejsek dostávat celoročně kvalitní stravu a dbát byste měli také nato, aby neměl přebytečná kila navíc, protože tělo psů s nadváhou má horší obranyschopnost. Jaká by tedy měla být ideální váha psa?

Zapomeňte na klasickou váhu, protože každý pes je jiný a kilogramy nejsou tolik směrodatné.Dobré  se řídit se očima a hmatem. Důležité je pozorovat viditelnost žeber, obratlů a břicha. U psa, který má zdravou váhu nevidíte na první pohled žebra a obratle, pokrývá je totiž potřebná tuková tkáň. Pokud ale na psa sáhnete, tak žebra i obratle ihned nahmatáte. U správně živeného psa také jednoduše ucítíte páteřní obratle. Pes s ideální váhou má pevný svalový tonus, pohybuje se čile a energicky. Linie břicha a hrudníku nesplývá – zdravý pes se správnou hmotností má viditelné tzv. přesýpací hodiny.

O psech by vás takymohlo zajímat:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama