Co dělat, když pes kašle. Na vysoce nakažlivý psincový kašel platí i bazalka a heřmánek
I psy mohou na podzim potrápit choroby z nachlazení. Nejčastější je psincový kašel, vysoce nakažlivé respirační onemocnění, které se projevuje suchým, někdy záchvatovitým kašláním. Co dělat, když váš pejsek onemocní a jak kašli předcházet?
U psů se nejvíce nachlazení projevuje psincovým či kotcovým kašlem, ten je kapénkovou infekcí, takže si ji pejsci přenáší mezi sebou olíznutím, očicháním nebo s kontaktem místa, kde nemocný pejsek vykonal potřebu. Je-li váš pes nemocný, tak ho rozhodně venku mějte stále na vodítku a snažte se zabránit vzájemné interakci zvířat.
PŘEČTE SI TAKY: Neberte alergie svých psů a koček na lehkou váhu. Jak se starat o zvířecí alergiky
Jak vypadá psí kašel
- Nejdůležitější je včas rozpoznat, že váš psí kamarád psincovým kašlem trpí.
- Psincový kašel se projevuje především dráždivým suchým, někdy záchvatovitým kašláním, které zní jinak než u lidí. Jako kdyby pejskovi něco zaskočilo nebo se něčím dávil.
- Pes může vykašlávat bílou pěnu nebo hleny.
- Pokud si nejste jistí či je pes nemocný delší dobu, má dlouhé záchvaty kašle a připojila se také horečka, běžte k veterináři, který nasadí příslušné léky.
- Jestli je pejsek silný a zdravý, psincový kašel odezní do zhruba 14 dnů. Pokud je ale pes oslabený, může přejít k zánětu průdušek a plic.
Jak léčit psincový kašel
- Je-li pejsek silný a zdravý, psincový kašel odezní do zhruba 14 dnů. Pokud je ale pes oslabený, nebo nachlazení zanedbané, může přejít k zánětu průdušek a plic.
- Pokud průběh nemoci není příliš závažný, je dobré nechat pejska v klidu v teple, chodit s ním na krátké procházky pouze k vykonání potřeby. Doma by měl mít pes pelíšek na teplém místě.
- Nedávejte mu do misky na pití příliš studenou vodu, to byste ostatně měli dodržovat stále, protože ledová voda může pejskovi způsobit nachlazení i v létě.
Pokud průběh nemoci není příliš závažný, je dobré nechat pejska v klidu v teple. Zdroj: Pixabay
Byliny pro nachlazené psy
Správně zvolené bylinky dokážou udělat „zázraky“ a jsou prospěšné i pro domácí mazlíčky. Během nemoci dopřejte psovi více vitaminu C, a podpořte tak jeho imunitu.
- Vysoký obsah vitaminu C a minerálních látek mají šípky a kopřiva. Bylinkami můžete pejskovi krmení posypat a promíchat.
- Při psincovém kašli je ideální bazalka, lze ji podat psovi čerstvou i sušenou.
- Při nachlazení je vynikající heřmánek. Pokud má pejsek rýmu, nakapejte mu do pelíšku pár kapek heřmánkové tinktury.
- Vyrábějí se i speciální sirupy vhodné pro psy s nachlazením. Vhodné jsou sirupy jitrocelové a echinaceové.
Prevence: ideální váha psa
V rámci prevence by měl pejsek dostávat celoročně kvalitní stravu a dbát byste měli také na to, aby neměl přebytečná kila navíc, protože tělo psů s nadváhou má horší obranyschopnost. Jaká by tedy měla být ideální váha psa?
- Zapomeňte na klasickou váhu, protože každý pes je jiný a kilogramy nejsou tolik směrodatné. Dobré se řídit se očima a hmatem.
- Důležité je pozorovat viditelnost žeber, obratlů a břicha. U psa, který má zdravou váhu, nevidíte na první pohled žebra a obratle, pokrývá je totiž potřebná tuková tkáň. Pokud ale na psa sáhnete, tak žebra i obratle ihned nahmatáte. U správně živeného psa také jednoduše ucítíte páteřní obratle.
- Pes s ideální váhou má pevný svalový tonus, pohybuje se čile a energicky. Linie břicha a hrudníku nesplývá – zdravý pes se správnou hmotností má viditelné tzv. přesýpací hodiny.
Zdroje: mujchlupac.cz, pesweb.cz, spektrumzdravi.cz