Starý dobrý heřmánek. Vypěstujte si známou bylinku proti nachlazení, stresu či bolení břicha
Příjemně vonící květy heřmánku pravého patří k nejznámějším a především nejuniverzálnějším léčivým bylinám. V podstatě neexistuje oblast lidové medicíny, kde by se heřmánek neuplatnil – působí mj. protizánětlivě a dezinfekčně, zvyšuje imunitu, uvolňuje křeče či dokáže zmírnit stres a uklidnit. Půvabný heřmánek můžeme taky pěstovat na zahradě i v květináči na balkoně.
Jak vypadá heřmánek
Heřmánek pravý nebo taky heřmánek lékařský (Matricaria chamomilla či Matricaria recutita) je známá jednoletá až dvouletá bylina, dosahující výšky až půl metru. Na vzpřímené a bohatě větvené lodyze vyrůstají silně aromatické květy s bílými okvětními lístky a žlutým středem. Kvete bohatě od jara do podzimu.
V přírodě se s heřmánkem pravým setkáme podél cest, na rumištích a úhorech a na loukách, jako plevel roste v obilných polích. Můžeme ho pěstovat na zahradě i v nádobách na balkoně nebo terase – není to nijak náročné a budeme mít krásnou voňavou letničku.
- Heřmánek pravý bezpečně poznáme tak, že rozřízneme podélně žlutý střed květu, který by měl být dutý. Je-li lůžko plné, jedná se pravděpodobně o rostlinu jménem rmenec sličný neboli rmen (Chamaemelum nobile, syn. Anthemis nobilis), známý jako rmen nebo pod nesprávným názvem heřmánek římský.
NENECHTE SI UJÍT: Kopretina řimbaba tlumí bolest, pomáhá při migréně, artróze i horečce
Účinky heřmánku
Heřmánek pravý obsahuje kromě temně modré silice, jejíž hlavní složkou je chamazulen, další účinné látky, jako je bisabolol, flavonoidy, kumariny, terpeny, hořčiny, rutin a další. Působí hlavně protizánětlivě, dezinfekčně a potopudně.
Na co je heřmánek dobrý
- Heřmánek je účinný při revmatických onemocněních, žaludečních a střevních kolikách jako spasmolytikum (látka uvolňující křeče hladkého svalstva), zabraňuje množení choroboplodných zárodků. Často se proto přidává do žaludečních čajů, kde se kombinuje s dalšími bylinkami.
- „Pomáhá při respiračních onemocněních, při kašli, rýmě a horečce, zklidňuje podrážděné dýchací cesty, ulevuje při ucpaných dutinách. Proti nachlazení je dobrý heřmánkový sirup. V období zvýšeného výskytu virových nákaz a nemocí z nachlazení by v domácí zelené lékárničce neměl chybět, jelikož celkově posiluje imunitní systém,“ říká bylinkář Martin Kolár.
- Heřmánkový čaj má uklidňující účinky, pomáhá s usínáním, dokáže zmínit stres, celkově harmonizuje a prospívá duševnímu zdraví.
- Patří také mezi ženské bylinky. Ulevuje při bolestech podbřišku, menstruačních potížích, prospívá ženám po porodu a kojícím maminkám.
- „Zevně se používá jako kloktadlo při zánětu horních cest dýchacích a bolestech zubů či dásní, jako oční kapky při zánětu spojivek, ve formě oplachů čistí a regeneruje podrážděnou pokožku, drobné ranky, lehké popáleniny a mokvavé vyrážky. Jako obklad se používá při ječných zrnech, kožních onemocněních, při hemoroidech a zánětu prsní žlázy, jako koupel při nadměrném pocení nohou nebo jako inhalace při rýmě,“ dodává bylinkář. Masti a oleje mají uklidňující a hojivé účinky na pokožku.
Heřmánkový čaj
Ingredience
- 1 lžička sušených heřmánkových květů
- 250 ml vroucí vody
Příprava a užívání
Heřmánek zalijeme vroucí vodou a necháme zhruba 10 minut vyluhovat, poté se scedí. Připravuje se vždy čerstvý, bezprostředně před použitím. Heřmánkový čaj pijeme teplý či vlažný max. třikrát denně po jídle.
MOHL0 BY VÁS ZAJÍMAT: 7 přírodních léků proti bolesti hlavy. Připravíte je z bylin a koření
Heřmánkový sirup
Ingredience
- 500 g heřmánkových květů
- 1 l vody
- 2 na kolečka nakrájené citrony
- cukr (asi 800 g)
Příprava
Čerstvě natrhané heřmánkové květy zalijeme 1 l vody a přidáme 2 na kolečka nakrájené citrony. Pomalu přivedeme k varu, asi 7 minut povaříme, sejmeme a necháme 1–2 dny vyluhovat. Přecedíme je přes kávový filtr a lehce vymačkáme. Tekutinu odměříme a přidáme stejně tolik cukru (např. 800 ml tekutiny = 800 g cukru). Nalijeme do kastrolu a pomalu zahříváme, ale nevaříme, jen necháme mírně probublávat do požadované konzistence.
Hojivá heřmánková mast
Ingredience
- dvě hrsti čerstvě utržených heřmánkových květů
- 250 g čistého vepřového sádla
Příprava
Heřmánek vsypeme sypeme do rozpuštěného sádla, necháme vzkypět a hned sejmeme. Druhý den směs mírně zahřejeme a propasírujeme přes lněný ubrousek, který dáme přes síto. Nakonec můžeme přidat trochou včelího vosku, promícháme a přendáme do čisté nádoby.
Heřmánkový olej
Sklenici s uzávěrem naplníme čerstvými heřmánkovými květy (nasbíranými nejlépe za slunného dne). Zalijeme olivovým olejem lisovaným za studena tak, aby květy byly zcela ponořené. Sklenici dobře uzavřeme a necháme stát 2–3 týdny na slunci. Potom olej přecedíme do lahviček a uskladníme v chladu. Heřmánkový olej nám takto vydrží asi 2 měsíce. Olej z heřmánku pravého se používá zevně na bolavé svaly a klouby, urychluje hojení různých menších ranek, opařenin, lehčích spálenin a podobně.
INSPIRUJTE SE: Mydlice mydlí, léčí a zdobí. Udělejte si mydlicový šampon nebo obklad na bolavé klouby
Heřmánek pomáhá i psům
Léčivé rostliny jsou kromě lidského organismu prospěšné i pro domácí mazlíčky. Heřmánek je vynikající přírodní pomocník při nachlazení psů. Pokud má například pejsek rýmu, nakapeme mu do pelíšku několik kapek heřmánkové tinktury nebo bylinku přidáme do krmení. Svým čtyřnohým miláčkům můžeme studený slabý nálev podávat při průjmech či špatně se hojících ranách.
Nežádoucí účinky heřmánku
„Mezi vedlejší účinky heřmánku patří alergické reakce u lidí alergických na pyl, většinou se projevuje vyrážkou a svěděním. Také se nedoporučuje heřmánek kombinovat s léky na srážlivost krve. Jinak je ale jeho použití bezpečné,“ konstatuje bylinkář.
Pěstování heřmánku
- Heřmánek pravý je teplomilná rostlina, miluje slunce a světlo. Nejvíce mu vyhovuje teplejší poloha chráněná před větrem.
- Vyžaduje dobře propustnou, lehkou hlinitopísčitou půdou, která obsahuje dostatečné množství živin. Nesnáší půdy kyselé a zamokřené! Nadměrné vlhko, ale ani nadměrné sucho mu nesvědčí.
- Heřmánek je výborný ochránce zeleniny, preventivně chrání pěstované rostliny před houbovými chorobami a plísněmi a podporuje jejich zdravý růst. Aromatická bylinka se hodí na lemování zeleninových záhonů, působí příznivě hlavně na cibuli, fazole, hrách, salát, mangold, červenou řepu, špenát a celer.
- „Heřmánek má krátkou vegetační dobou – zhruba 8 týdnů od vysetí do kvetení. Semínka můžeme vysévat na podzim nebo na jaře. Podzimní výsev (20. 8. – 20. 9.) rychle vzchází, rostlinky dobře zakoření a přezimují ve stadiu přízemní růžice. Na začátku jara začíná heřmánek rychle růst a zhruba na konci května nastává doba kvetení. Při jarním výsevu v březnu a dubnu se první květy sbírají od července,“ uvádí pěstitel Jan Prášil.
- Semínka vyséváme do řádků vzdálených asi 15 cm nebo do hnízd přímo do vlhké půdy.
- Semena heřmánku potřebují ke klíčení hodně světla, proto je musíme vysévat na utužený povrch půdy a nezahrabávat zeminou! Semínka můžeme před výsevem smíchat s pilinami.
- Půdu udržujeme i po výsevu stále vlhkou a bez plevelů, ten by jinak mohl heřmánek zahubit.
Sběr heřmánku
Heřmánek trháme v době plného květu od června do konce září, optimálně dopoledne kolem desáté hodiny. Sbíráme jen nepřezrálé květy– okvětní lístky nesmí být svěšené směrem k zemi. Květy i s kouskem stopky dlouhé do 2 cm opatrně ustřihneme nebo utrhneme.
Jak heřmánek sušit
Heřmánkové květy sušíme rozprostřené v tmavé, dobře větrané místnosti v tenkých vrstvách do 2 cm na hustých sítech či na lískách. Nevhodné je ho sušit pomalu, protože tak ztrácí účinné látky i barvu, nedoporučuje se ani sušení na slunci. Můžeme ho sušit teplem umělým při teplotě do 40 °C. Květy při sušení zbytečně neobracíme, jelikož se heřmánek lehce drolí a rozpadá a pak ztrácí kvalitu.
Z historie léčení heřmánkem
Příznivé účinky heřmánku pravého jsou známé již od antických dob. „V Egyptě byl heřmánek díky svým léčivým účinkům zejména proti vysokým horečkám zasvěcen bohu Slunce. Heřmánku si cenili také Dioskoridés, řecký lékař, a Plinius, římský přírodovědec, kteří doporučovali heřmánek při bolestech hlavy, na potíže s ledvinami, s močovým měchýřem a játry,“ uvádí Martin Kolár. V anglosaským zemích byl heřmánek jednou z devíti posvátných bylin, heřmánek se inhaloval a šňupal při astmatu a problémech s nespavostí.
Na popularitě získal ve středověku, kdy se na něj začali lidé obracet jako na lék při nevolnostech, zánětech, horečkách a kožních onemocněních. „Ve středověku se heřmánku přisuzovala kouzelná moc. Pomáhal prý odhalovat čarodějnice, vzbuzoval lásku druhého pohlaví, a dokonce umožňoval věštit budoucnost. V léčitelství se využíval jako na lék při nevolnosti, zánětech, horečkách a kožních onemocněních. Rozemleté lístky chránily před uštknutím jedovatými hady,“ dodává Kolár. V severní Evropě lidé spojovali žluté terče květů heřmánku s životadárným sluncem a přisuzovali mu velkou životadárnou moc.
Zdroje: bylinkář Martin Kolár, pěstitel Jan Prášil, cs.wikipedia.org, bylinkyprovsechny.cz