návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

HEŘMÁNEK: Jak pěstovat léčivou bylinku proti nachlazení, stresu či bolení břicha

Lenka Valjentová , Aktualizováno: 09.09.2021
HEŘMÁNEK PRAVÝ patří mezi nenahraditelné léčivé rostliny pro děti
Autor: istock.com HEŘMÁNEK PRAVÝ patří mezi nenahraditelné léčivé rostliny pro děti
Příjemně vonící květy heřmánku pravého bezesporu patří k našim nejznámějším a především nejuniverzálnějším léčivým bylinám. V podstatě můžeme konstatovat, že neexistuje oblast lidové medicíny, kde by se heřmánek neuplatnil – působí mj. protizánětlivě, dezinfekčně, protialergicky, zvyšuje imunitu, uvolňuje křeče či dokáže zmírnit stres a uklidnit. Dokonce prospívá pejskům, když nachladnou. Půvabný heřmánek můžeme taky pěstovat na zahradě nebo v nádobách na balkoně – není to nijak náročné a budeme mít i krásnou voňavou letničku. A navíc pro vás máme domácí recepty na heřmánkový sirup, hojivou mast a olej.

reklama

Heřmánek pravý nebo taky heřmánek lékařský (Matricaria chamomilla či Matricaria recutita) obsahuje kromě temně modré silice, jejíž hlavní složkou je chamazulen, další účinné látky, jako je bisabolol, flavonoidy, kumariny, terpeny, hořčiny, rutin a další látky. Heřmánek pravý působí protizánětlivě, dezinfekčně, protialergicky, zvyšuje imunitu, uvolňuje křeče či zvyšuje pocení.

HEŘMÁNEK PRAVÝ trháme v době plného květu od června do konce září, optimálně dopoledne kolem desáté hodiny.
Autor: istock.com HEŘMÁNEK PRAVÝ trháme v době plného květu od června do konce září, optimálně dopoledne kolem desáté hodiny.

uklidňující a hojivé účinky na pokožku. Je účinný při revmatických onemocněních, žaludečních a střevních kolikách jako spasmolytikum (látka uvolňující křeče hladkého svalstva), působí protizánětlivě, zabraňuje množení choroboplodných zárodků. Zevně se používá jako kloktadlo při zánětu horních cest dýchacích a bolestech zubů, jako oční kapky při zánětu spojivek, jako obklady při ječných zrnech, kožních onemocněních, při hemoroidech a zánětu prsní žlázy, jako koupel při nadměrném pocení nohou nebo jako inhalace při rýmě.

Heřmánek patří mezi nenahraditelné léčivé rostliny pro děti, je možné ho bez problémů podávat i kojencům při křečích a bolestech bříška a při chorobách z nachlazení. Heřmánek se využívá hodně v kosmetice, masti urychlují hojení a zamezují tvorbu jizev, koupele se užívají při ošetření vlasové pokožky a zesvětlení vlasů.

Pijte čaje i nečaje podle znamení horoskopu

Jaký čaj se hodí k vašemu znamení zvěrokruhu? Raci rádi klasický černý čaj, Střelcům chutná rooibos

Byliny a koření proti bolení hlavy, která patří snad k nejčastějším zdravotním potížím, trápí více ženy, ale ani muži vůči ní nejsou imunní

7 přírodních léků proti bolesti hlavy. Připravíte je z bylin a koření

Heřmánkový nálev pro vnitřní použití

1 lžička sušených heřmánkových květů se zalije 250 ml vroucí vody. Nechá se 15 minut vyluhovat a poté se scedí. Heřmánkový čaj se pije teplý třikrát denně po jídle. Připravuje se vždy čerstvý, bezprostředně před použitím.

HEŘMÁNEK PRAVÝ: Jak vypěstovat léčivou bylinku (nejen) pro děti proti nachlazení či bolení bříška
Autor: istock.com HEŘMÁNEK PRAVÝ: Jak vypěstovat léčivou bylinku (nejen) pro děti proti nachlazení či bolení bříška

Heřmánkový sirup proti nachlazení

Natrháme asi 500 g heřmánkových květů, zalijeme 1 l vody a přidáme 2 na kolečka nakrájené citrony. Pomalu přivedeme k varu, asi 7 minut povaříme, sejmeme a necháme 1–2 dny vyluhovat. Přecedíme je přes látku nebo kávový filtr a lehce vymačkáme. Tekutinu odměříme a přidáme stejně tolik cukru (např. 800 ml tekutiny – 800 g cukru). Nalijeme do kastrolu a pomalu zahříváme, ale nevaříme, jen necháme mírně probublávat do požadované konzistence.

HEŘMÁNEK PRAVÝ: recept na domácí heřmánkový sirup
Autor: istock.com HEŘMÁNEK PRAVÝ: recept na domácí heřmánkový sirup

Domácí recept na hojivou heřmánková mast

Dvě hrsti čerstvých heřmánkových květů vsypeme do 250 g rozpuštěného čistého vepřového sádla, necháme vzkypět a hned sejmeme. Druhý den směs mírně zahřejeme a propasírujeme přes lněný ubrousek, který dáme přes síto. Nakonec promícháme s trochou včelího vosku a přendáme do čisté nádoby.

HEŘMÁNEK PRAVÝ: recept na domácí hojivou heřmánkovou mast
Autor: istock.com HEŘMÁNEK PRAVÝ: recept na domácí hojivou heřmánkovou mast

Heřmánkový olej na bolavé klouby

Sklenici s uzávěrem naplníme čerstvými heřmánkovými květy (nasbíranými nejlépe za slunného dne). Zalijeme olivovým olejem lisovaným za studena tak, aby květy byly zcela ponořené. Sklenici dobře uzavřeme a necháme stát 2–3 týdny na slunci. Potom olej přecedíme do lahviček a uskladníme v chladu. Heřmánkový olej nám takto vydrží asi 2 měsíce. Olej z heřmánku pravého se používá zevně na bolavé svaly a klouby, urychluje hojení různých menších ranek, opařenin, lehčích spálenin a podobně.

HEŘMÁNEK PRAVÝ je vynikající přírodní pomocník při nachlazení psů.

Heřmánek pomáhá psům

Léčivé rostliny jsou kromě lidského organismu prospěšné i pro domácí mazlíčky. Heřmánek je vynikající přírodní pomocník při nachlazení psů. Pokud má například pejsek rýmu, nakapeme mu do pelíšku několik kapek heřmánkové tinktury nebo bylinku přidáme do krmení. Svým čtyřnohým miláčkům můžeme studený slabý nálev podávat při průjmech či špatně se hojících ranách.

HEŘMÁNEK PRAVÝ se dá pěstovat na zahradě i v nádobách na balkoně nebo terase – není to nijak náročné a budeme mít krásnou voňavou letničku
Autor: istock.com HEŘMÁNEK PRAVÝ se dá pěstovat na zahradě i v nádobách na balkoně nebo terase – není to nijak náročné a budeme mít krásnou voňavou letničku

8 pravidel pěstování heřmánku

  1. Heřmánek pravý je jednoletá bylina, dosahující výšky až půl metru. Na vzpřímené a bohatě větvené lodyze vyrůstají silně aromatické květy s bílými okvětními lístky a žlutým středem. Kvete od jara do podzimu. V přírodě se s heřmánkem pravým setkáme podél cest, jako plevel v obilných polích, na rumištích a úhorech a na loukách. Můžeme si ho pěstovat na zahradě i v nádobách na balkoně nebo terase – není to nijak náročné a budeme mít krásnou voňavou letničku.
  2. Heřmánek pravý je teplomilná rostlina, miluje slunce a světlo. Nejvíce mu vyhovuje teplejší poloha, chráněná před větrem.
  3. Vyžaduje dobře propustnou, lehkou hlinitopísčitou půdou, která obsahuje dostatečné množství živin. Nesnáší půdy kyselé a zamokřené! Nadměrné vlhko, ale ani nadměrné sucho mu nesvědčí.
  4. Heřmánek je výborný ochránce zeleniny, preventivně chrání pěstované rostliny před houbovými chorobami a plísněmi a podporuje jejich zdravý růst. Aromatická bylinka se hodí na lemování zeleninových záhonů, působí příznivě hlavně na cibuli, fazole, hrách, salát, mangold, červenou řepu, špenát a celer.
  5. Heřmánek má krátkou vegetační dobou – zhruba 8 týdnů od vysetí do kvetení. Semínka můžeme vysévat na podzim nebo na jaře. Podzimní výsev (20. 8. 20. 9.) rychle vzchází, rostlinky dobře zakoření a přezimují ve stadiu přízemní růžice. Na začátku jara začíná heřmánek rychle růst a zhruba na konci května nastává doba kvetení. Při jarním výsevu v březnu a dubnu se první květy sbírají od července.
  6. Semínka vyséváme do řádků vzdálených asi 15 cm nebo do hnízd přímo do vlhké půdy. Semena heřmánku potřebují ke klíčení hodně světla, proto je musíme vysévat na utužený povrch půdy a nezahrabávat zeminou! Semínka můžeme před výsevem smíchat s pilinami. Půdu udržujeme i po výsevu stále vlhkou a bez plevelů, ten by jinak mohl heřmánek zahubit.
  7. Heřmánek trháme v době plného květu od června do konce září, optimálně dopoledne kolem desáté hodiny. Sbíráme jen nepřezrálé květy – okvětní lístky nesmí být svěšené směrem k zemi. Květy i s kouskem stopky dlouhé do 2 cm opatrně ustřihneme nebo utrhneme. Heřmánek pravý v přírodě poznáme tak, že rozřízneme podélně žlutý střed květu, který by měl být dutý. Je-li lůžko plné, jedná se pravděpodobně o rostlinu jménem rmenec sličný – rmen.
  8. Heřmánkové květy sušíme rozprostřené v tmavé, dobře větrané místnosti v tenkých vrstvách do 2 cm na hustých sítech či na lískách. Nevhodné je ho sušit pomalu, protože tak ztrácí účinné látky i barvu, nedoporučuje se ani sušení na slunci. Můžeme ho sušit teplem umělým při teplotě do 40 °C. Květy při sušení zbytečně neobracíme, jelikož se heřmánek lehce drolí a rozpadá a pak ztrácí kvalitu.
HEŘMÁNEK PRAVÝ: květy při sušení zbytečně neobracíme, jelikož se heřmánek lehce drolí a rozpadá
Autor: istock.com HEŘMÁNEK PRAVÝ: květy při sušení zbytečně neobracíme, jelikož se heřmánek lehce drolí a rozpadá

Střípky z historie léčivého heřmánku

Příznivé účinky heřmánku pravého jsou známé již od antických dob. V Egyptě byl heřmánek díky svým léčivým účinkům zejména proti vysokým horečkám zasvěcen bohu Slunce. Heřmánku si cenili také Dioskoridés, řecký lékař, a Plinius, římský přírodovědec, kteří doporučovali heřmánek při bolestech hlavy, na potíže s ledvinami, s močovým měchýřem a játry. V anglosaským zemích byl heřmánek jednou z devíti posvátných bylin, heřmánek se inhaloval a šňupal při astmatu a problémech s nespavostí.

Heřmánek pravý či heřmánek lékařský (Matricaria chamomilla či Matricaria recutita)
Autor: Jan Prášil Heřmánek pravý či heřmánek lékařský (Matricaria chamomilla či Matricaria recutita)

Na popularitě získal ve středověku, kdy se na něj začali lidé obracet jako na lék při nevolnostech, zánětech, horečkách a kožních onemocněních. Ve středověku se heřmánku přisuzovala kouzelná moc. Pomáhal prý odhalovat čarodějnice, vzbuzoval lásku druhého pohlaví, a dokonce umožňoval věštit budoucnost. V léčitelství se využíval jako na lék při nevolnosti, zánětech, horečkách a kožních onemocněních. Rozemleté lístky chránily před uštknutím jedovatými hady. V severní Evropě lidé spojovali žluté terče květů heřmánku s životadárným sluncem a přisuzovali mu velkou životadárnou moc.

Mohlo by vás ještě zajímat:

Kopretina řimbaba pomůže při migréně, bolesti hlavy, artróze i horečce

Kopretina řimbaba tlumí bolest, pomáhá při migréně, artróze i horečce

Jak naložit léčivé byliny a koření do medu? Zkuste to třeba s levandulí

Jak naložit léčivé byliny a koření do medu. Zkuste to s lípou, levandulí nebo růží

O svatojánské noci si nasbírejte devatero léčivých bylin. Podle lidových tradic mají třezalka, heřmánek či řepík zázračnou sílu

Jak použít devatero svatojánských bylin? Nasbírejte je o svatojánské noci

Návod na domácí masážní olej z máty, levandule, růží, třezalky a dalších léčivých bylin

Návod na domácí masážní olej z levandule, máty, růže, heřmánku a dalších bylin

Měsíček lékařský

MĚSÍČEK LÉKAŘSKÝ: Jak vypěstovat krásnou léčivku, která nahradí drahý šafrán

Uklidňující meduňka je ideální vánoční bylinka

Meduňka je ideální léčivá bylina. Přináší pohodu, klid, dobrou náladu a zahání stres

MÁTA: Jak vypěstovat peprnou bylinku a udělat domácí léčivý olej či mátovou zmrzlinu

Jak pěstovat mátu a udělat z ní domácí sirup nebo zmrzlinu

Mátu, šalvěj, meduňku a libeček jako bylinky pro zdraví sbíráme v červnu

V červnu sbíráme mátu, šalvěj, meduňku a libeček. Jak je nejlépe nasušit?

reklama

Článek je zařazen v: Heřmánek pravý (Matricaria chamomilla) , heřmánek léčivka , heřmánek pěstování , heřmánek léčivka pro psy , heřmánek posiluje Berany , heřmánek recept na sirup , heřmánek recept na domácí mast , heřmánek recept na olej

reklama

Přečtěte si také