Encyklopedie

12. února 2020 19:04

Iva Kropáčková

Hledík / Antirrhinum majus

Hledíky jsou tradiční letničky, které kvetou všemi barvami kromě modré od června do prvních mrazíků a dorůstají výšky od 15 až do 95 cm. Hledíky se snadno množí samovýsevem, který z nich dělá mnohaletou, takřka bezpracnou ozdobu letní zahrady – a navíc je milují čmeláci a alergici.

Způvodního planě rostoucího hledíku většího (Antirrhinum majus) je vyšlechtěno mnoho kultivarů. Vysoké se skvěle hodí křezu, vysazujte v zadních částech okrasných záhonů, dopřejte jim oporu. Středně vysoké hledíky vyniknou na letních záhonech. Nízké kultivary se hodí na lemy záhonů a do nádob na balkony a terasy - pro pěstování vnádobách byly vyšlechtěny převislé kultivary.Paleta barev květů je rozmanitá, především kvete odstíny bílé, žluté, oranžové, fialové, růžové a červené. Výjimkou nejsou dvou i vícebarevné kultivary.

Pravidla pěstování hledíků

  1. S vlastním předpěstováním sadby je třeba začít už na přelomu února a března, nebo si vzrostlé sazenice koupit.Vysazovat můžete již koncem dubna, slabé mrazíky hledíkům neuškodí.
  2. Hledík větší vyžaduje slunné stanoviště a propustnou, hlinitopísčitou půdu s dostatkem vápníku, bohatou na živiny.
  3. Zalévejte jen při dlouhodobějším období sucha a jen málo, přemokření totiž nesnášejí.
  4. Rostoucí sazenice hnojte nejléperostlinnými výluhy, ideální je na dusík bohatýkopřivový zákvas.
  5. Jakmile rostlina dosáhne výšky zhruba 10 cm, zaštípněte ji, aby se větvila a rozrostla se do šířky. Aby hledíky dlouho kvetly, odštipujte zespodu uvadající květy, čímž podpoříte další násadu poupat.
  6. Pokud neodstraníte všechna uvadlá květenství, budou se hledíky snadno množitsamovýsevem.
  7. Přestože hledíky dobře odolávají chladu, většinou jejich růst ukončí první podzimní mrazíky.

Hledíky přitahují čmeláky

Trubkovité květy s pyskem svou délkou znesnadňují včelám opylení, zvládají to jen čmeláci, kteří kpylu a nektaru ukrytému hluboko vkvětech se umí dobře dostat. A protože hledíky pyl ukrývají, obvykle se nesprašují, takže si i vysemeněné rostliny podrží barvu květů rodičů a nemísí se mezi sebou.


Přečtěte si také