reklama

Vypěstujte si vlastní astry, hledíky, gazánie či nestařec ze semen

Lenka Valjentová
14. února 2020
Letničky nabízejí takřka nekonečné množství barev, tvarů, výšek i vůní. Příprava na rozkvetlé léto začíná na okenních parapetech, ve sklenících či pařeništích už v únoru předpěstováním prvních sazeniček letniček na zahradu, balkon či terasu. Máte-li rádi vděčné astry, veselé hledíky, půvabný nestařec nebo zářivé gazánie, můžete si vypěstovat vlastní sadbu ze semen. A začít byste měli hned, my vám poradíme, jak na výsev letniček.
reklama

Únor a březen jsou vhodným časem pro výsevletniček, jejichž semenadlouhoklíčí a nedají se pěstovat z přímých venkovních výsevů.Mezi takové patří především lobelka,voskovka, petúnie, gazánie, hledíky, astry či nestařec.

Většinu vlastnoručně vypěstovaných sazenice letniček vysazujte ven až po zmrzlých mužích, raději až koncem května, když už opravdu nehrozí přízemní mrazíky.

Zkouška klíčivosti

Než se pustíte do setí, vyzkoušejte klíčivost semínek letniček, především jestli máte starší nebo z vlastních zásob. Stačí dát pár semínek na misku vyloženou vlhkou buničinou a přiklopenou sklem či fólií, aby nevyschla. Pokud za dva až tři týdny vyklíčí alespoň tři čtvrtiny semen, má smysl sosivem dále pracovat. Pokud vyklíčí jen polovina, můžete je zkusit vysít hustěji. Je-li ovšem klíčivost menší než 50 %, je lepší koupit nové.

Atraktivní gazánie

Gazánie zářivá (Gazania rigens) potřebuje světlé, slunečné, sušší stanoviště a lehčí, dobře propustnou půdu. Vpolostínu, na noc a za podmračeného počasí a deště se květy zavírají. Má kopinaté, vespod stříbřité listy a kopretinovité jednoduché úbory. Gazánie jsou ideální na letničkové záhony a do skalek i do truhlíků. Jsou nižší (20 až 25 cm), vysaďte je proto na okraj záhonu. Gazánie se uplatní i do smíšených truhlíků na balkony a terasy. Výborně se kombinuje s nízkým modrým nestařcem nebo převislou vitálkou.

4 zásady, jak na výsevgazánií

 1. Semena gazánií vysévejte do misek nebo truhlíků do jemného výsevního substrátu. Pokud nemáte teplý skleník, dejte je zevnitř na okno.
 2. Vysévejte v únoru a počátkem března,optimální teplota pro klíčení je 21–24°C, když vzrostlé rostlinky přepícháte, snižte teplotu na 18 °C ve dne a 12–16°C v noci.
 3. Předpěstování gazánie trvá 2 až 3 měsíce.
 4. Semena gazánií klíčí velmi pomalu, proto je nutné dbát na stejnoměrnou vlhkost substrátu, nejlépe rosením.

Vděčná astra

Astra čínská(Callistepus chinensis),vzpřímeně rostoucí větvená letnička je skvělá zejména k řezu a k záhonovým výsadbám. Vyžaduje slunné stanoviště.Kvete od srpna až do zámrazu vmnoha barvách od bílé a žluté přes růžovou a fialovou až do modré až téměř černé. Květy jsou velice rozmanité – jehlicovité, jednoduché, plné, chryzantémokvěté, pomponkovité... Rostliny mohou být trpasličí, polovysoké a vysoké až 70 cm, které jsou nejlepší křezu.

4 zásady, jak na výsevaster čínských

 1. Semínka vysévejte v březnu při teplotě 15–18 °C, klíčí 7 až 10 dní. Optimální teplota pro předpěstování, které trvá zhruba 2 měsíce, je pak 12–15 °C.
 2. Propařovaný výsevní substrát by měl být dezinfikovaný, bez choroboplodných zárodků. Semena vysévejte na povrch substrátu nebo jenom mírně zasypejte.
 3. Semenáčky přepichujte a při dalším předpěstování udržujte dostatek světla. Substrát nepřelévejte, zabezpečíte tím vývoj nízkých a kompaktních rostlin.
 4. Předpěstování rostlin trvá maximálně 5 až 6 týdnů. Před výsadbou ven v druhé polovině května je dobré rostliny otužovat.

Veselé hledíky

Hledíkvětší(Antirrhinum majus)je vzpřímená, na bázi větvená rychle rostoucí letnička. Má kopinaté listy aklasy dvoupyských, různě zbarvených květů.Z původního planě rostoucího hledíku je vyšlechtěno mnoho kultivarů. Vysoké se skvěle hodí křezu, vysazujte v zadních částech okrasných záhonů ve skupinách například sostrožkami a plamenkami. Dopřejte jim oporu. Středně vysoké hledíky vyniknou na letních záhonech vsousedství kopretin, aafrikánů, na podzim pak dobře ladí s astrami ajiřinkami. Nízké kultivary se hodí na lemy záhonů a do nádob na balkony a terasy – pro pěstování vnádobách byly vyšlechtěny převislé kultivary. Paleta barev květů je rozmanitá – kromě modré hrají všemi možnými barvami.Hledíky se snadno množí samovýsevem, který z nich dělá mnohaletou, takřka bezpracnou ozdobu letní zahrady – a navíc je milují čmeláci a alergici.

4 zásady, jak na výsevhledíků

 1. Semena vysévejte během února a března ve skleníku nebo za oknem; optimální teplota pro předpěstování, které trvá zhruba 2 měsíce, je 10–15 °C.
 2. Semena přivýsevu nezasypávejte, pouzejemně zatlačte do prosátého výsevního substrátu, světlo podporuje klíčení. Při teplotě 18°C semena vyklíčí za 7 až 10 dní.
 3. Po vyklíčení snižte teplotu, semenáčky přepikýrujte, a když jsou rostlinky dostatečně velké, zaštípněte růstový vrchol, aby rozvětvily.
 4. Vysazovat můžete již v průběhu dubna, slabé mrazíky hledíkům neuškodí. V průběhu vegetace (obzvláště u nízkých hledíků) odstraňujte odkvetlé lodyhy, podpoříte tím další kvetení.

Nestařec mexický

Nestařec mexický (Ageratum mexicanum) je rychle rostoucí trsnatá letničkakeříčkovitého vzrůstu, které se hodí na záhonové výsadby, na obruby i do nádob.Má oválné, zašpičatělé listy anahloučená květenství drobných květů. Daří se jí na slunci a ve výživné, dobře propustné půdě, která nesmí vyschnout. Odstraněním odkvetlých soukvětí podpoříte další kvetení. A pokud byste chtěli vytvářet květinové kompozice, nestařci se bude skvěle dařit v blízkostiaksamitníků nebo štěničníku. Dohromady budou vypadat skvěle.

4 zásady, jak na výsev nestařce mexického

 1. Semínka nestařce vysévejte vúnoru a březnu. Semena po 5 až10 dnech vyklíčí.
 2. Optimální teplota pro předpěstování, které trvá 12 až 13 týdnů, je 16–21°C.
 3. Sazeničky vysazujte do sponu 15–25 x 25 cm, ven je dejteaž po zmrzlých mužích, jsou totiž velmi citlivé na mráz
 4. A nezapomeňtena zaštipování,díky němu rostliny dříve vykvetou.

O letničkách by vás mohlo taky zajímat:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama