Encyklopedie

8. ledna 2020 11:50

Iva Kropáčková

Maranta / Maranta leuconera Tricolor

Rostlina pochází z Brazílie, kde roste v tropických pralesích. Pěstovat se dá ale i u nás. Není náročná, dobře se množí a získá si vás barevností listů s narůžovělým žebrováním a různými odstíny zelené.

Marantadorůstá zhruba třiceti centimetrů a její velké oválné listy mohou měřit až dvanáct centimetrů. Maranta během léta také vykvétá drobnými bílými kvítky, ty ale nejsou nijak zajímavé vporovnání sjejími listy, kvůli kterým se také pěstuje i včeských domácnostech.

Patří do čeledi marantovitých, jejíž zástupci okouzlují barevností svých listů. Maranta leuconeura má mnoho příbuzných zdeštných pralesů jak vAmazonii, tak na atlantickém pobřeží Brazílie. Vesměs se jedná o rostliny svýrazně barevnými listy. Vrchní strana bývá zelená, spodní má často růžovou, červenou až fialovou barvu. Nicméně tyto druhy u nás většinou nejsou dostupné, takže se podíváme na to, jak pěstovat přímo marantu leuconeura.

Proč se marantě říká modlivka?

Maranta leuconeura má ještě jedno jméno; říká se jí modlivka. Její listy totiž přes den leží a večer se vzpřímí, jako by se šly sklekáním pomodlit.

Kam marantu umístit

Maranta pochází zdeštného pralesa, což znamená, že bude potřebovat dostatek světla, ale rozhodně jí nesvědčí přímé slunce. Ideální je tak pokoj srozptýleným světlem, ale rostliny snesou i mírný stín. Listy maranty by rozhodně neměly být na přímém slunci, protože jinak ztrácí barvu.

Jak marantu pěstovat

  1. Půda:Nejvhodnější je půda sobsahem rašeliny, hnojí se jednou do měsíce
  2. Zálivka:Rostlina potřebuje také dostatečnou vlhkost, ale neměla by stát ve vodě. Ideální je také rosit listy zvlášť ve vyhřátých obývácích nebo ložnicích. Přes léto zalévejte hodně, můžete rosit (převařenou nebo dešťovou vodou) denně, vzimě naopak zálivku výrazně omezte.
  3. Teplota:Tropické rostlině rozhodně nevoní naše zimy. Ideální denní teplota je 22 stupňů a výše. Vnoci by neměla klesnout po 16 nebo 15 stupňů. Rostlině nevyhovují ani teplotní výkyvy a neměla by být vprůvanu

Jak namnožit marantu

Maranta se rozmnožuje velmi snadno dělením starších rostlin. Můžete si na ní otestovat i hydroponii, kterou maranta snáší bez problému.

Další články o pokojovkách se zajímavými listy:


Přečtěte si také