Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Beru na vědomí
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Encyklopedie

Maranta / Maranta leuconera Tricolor

Rostlina pochází z Brazílie, kde roste v tropických pralesích. Pěstovat se dá ale i u nás. Není náročná, dobře se množí a získá si vás barevností listů s narůžovělým žebrováním a různými odstíny zelené.
Vydáno: 08.01.2020
Maranta leuconeura
Autor: istock.com Maranta leuconeura

Maranta dorůstá zhruba třiceti centimetrů a její velké oválné listy mohou měřit až dvanáct centimetrů. Maranta během léta také vykvétá drobnými bílými kvítky, ty ale nejsou nijak zajímavé v porovnání s jejími listy, kvůli kterým se také pěstuje i v českých domácnostech.

Patří do čeledi marantovitých, jejíž zástupci okouzlují barevností svých listů. Maranta leuconeura má mnoho příbuzných z deštných pralesů jak v Amazonii, tak na atlantickém pobřeží Brazílie. Vesměs se jedná o rostliny s výrazně barevnými listy. Vrchní strana bývá zelená, spodní má často růžovou, červenou až fialovou barvu. Nicméně tyto druhy u nás většinou nejsou dostupné, takže se podíváme na to, jak pěstovat přímo marantu leuconeura.

Maranta/Maranta leuconeura tricolor - detail
Autor: Jindřich Votýpka Maranta/Maranta leuconeura tricolor - detail

Proč se marantě říká modlivka?

Maranta leuconeura má ještě jedno jméno; říká se jí modlivka. Její listy totiž přes den leží a večer se vzpřímí, jako by se šly s klekáním pomodlit.

Kam marantu umístit

Maranta pochází z deštného pralesa, což znamená, že bude potřebovat dostatek světla, ale rozhodně jí nesvědčí přímé slunce. Ideální je tak pokoj s rozptýleným světlem, ale rostliny snesou i mírný stín. Listy maranty by rozhodně neměly být na přímém slunci, protože jinak ztrácí barvu.

Jak marantu pěstovat

  1. Půda: Nejvhodnější je půda s obsahem rašeliny, hnojí se jednou do měsíce
  2. Zálivka: Rostlina potřebuje také dostatečnou vlhkost, ale neměla by stát ve vodě. Ideální je také rosit listy zvlášť ve vyhřátých obývácích nebo ložnicích. Přes léto zalévejte hodně, můžete rosit (převařenou nebo dešťovou vodou) denně, v zimě naopak zálivku výrazně omezte.
  3. Teplota: Tropické rostlině rozhodně nevoní naše zimy. Ideální denní teplota je 22 stupňů a výše. V noci by neměla klesnout po 16 nebo 15 stupňů. Rostlině nevyhovují ani teplotní výkyvy a neměla by být v průvanu

Jak namnožit marantu

Maranta se rozmnožuje velmi snadno dělením starších rostlin. Můžete si na ní otestovat i hydroponii, kterou maranta snáší bez problému.

Další články o pokojovkách se zajímavými listy:

Listy pokojovek dokážou svou barevností zastínit i jejich květy

Hypoestes a maranta vás okouzlí barevnými listy. Krásky z exotických krajů můžete pěstovat doma

Pilea peperomioides

Jak pěstovat pileu? Stylová příbuzná kopřivy ozdobí váš byt

Článek je zařazen v: Maranta leuconeura , Maranta (Maranta leuconeura) , Maranta , marantha

reklama