návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Hypoestes a maranta vás okouzlí barevnými listy. Krásky z exotických krajů můžete pěstovat doma

Simona Sedláčková , Vydáno: 03.01.2020
Listy pokojovek dokážou svou barevností zastínit i jejich květy
Autor: istockphoto.com Listy pokojovek dokážou svou barevností zastínit i jejich květy
Při pěstování většiny okrasných rostlin se nejvíce těšíme na jejich květy. Jsou však i pokojové květiny jako maranta a hypoestes, které se pyšní nádhernými odstíny růžové barvy už na samotných listech.

reklama

V našich domácnostech pěstujeme většinou rostliny pouze se zelenými listy, ale pokud si chcete dopřát větší pestrost a nechcete čekat na květy, pořiďte si květiny, které do vašeho interiéru vnesou další barvy i bez květů. Krásné vybarvení listů je však většinou na úkor zeleně listové. Takové květiny bývají choulostivější a náročnější na pěstování. Vyžadují trochu větší péči.

Hypoestes (Hypoestes phyllostachya)

Výrazně barevná rostlina původně rostla na Madagaskaru, dnes ji ale můžeme najít v mnoha obývacích pokojích. Díky svým výrazně žíhovaným listům si totiž získala pozornost mnoha pěstitelů. Teplomilná rostlina vyžaduje teploty vyšší než 20 stupňů Celsia. Není to zrovna odolná rostlina. Rychle roste, ale také umírá, většinou ji musíme po roce vyhodit. Mezitím se nám ale odvděčí krásně barevnými listy.

Hypoestes ozvláštní každý pokoj
Autor: istock.com Hypoestes ozvláštní každý pokoj

Kam hypoestes umístit

Světlo je pro hypoestes důležité ze dvou důvodů. Nejen že ho potřebuje jako každá rostlina k životu, zároveň ho potřebuje, aby se její listy pěkně vybarvily. Hypoestes proto umístěte do pokoje s rozptýleným světlem, rozhodně ji nedávejte do stínu. Pokud nemá dostatek světla, ztrácí barvu a listy jsou pouze zelené. Hypoestes konec konců pěstujeme pro její výrazně barevné listy…

Jak hypoestes pěstovat

  1. Půda: Má radši lehkou půdu
  2. Zálivka: Během léta udržujte půdu vlhkou, ale během zimy (pokud rostlina s podzimem neuhyne) zálivku výrazně omezte a počkejte, až na rostlině vyraší nové listy
  3. Teplota: Celoročně by teplota neměla klesat pod 20 stupňů Celsia, přeci jen je její domovinou madagaskarská příroda.
  4. Zastřihování: Hlídejte výhonky, které vyrostou výrazně výš nad ostatní listy, zastřihujte je, abyste docílili jednotné formy rostliny.
  5. Zbavte se květů: Zastřihujte také drobná fialová kvítka rostliny. Můžete tak prodloužit život rostliny, pokud totiž vykvete, čeká jí brzy konec

Jak namnožit hypoestes

Množí se snadno pomocí bylinných řízků při teplotě 22 až 25 stupňů Celsia

Prima tip:

Zasaďte hypoestes do většího květináče s dalšími pokojovkami, které mají zelené listy. Krásné barvy hypoestes tak ještě více vyniknou! 

Listy pokojovek dokážou svou barevností zastínit i jejich květy
Autor: istockphoto.com Listy pokojovek dokážou svou barevností zastínit i jejich květy

Maranta (Maranta leuconeura)

Rostlina pochází z Brazílie, kde roste v tropických pralesech. Pěstovat se dá ale i u nás. Není náročná, dobře se množí a získá si vás barevností listů s narůžovělým žebrováním a různými odstíny zelené.

Maranta dorůstá zhruba třiceti centimetrů a její velké oválné listy mohou měřit až dvanáct centimetrů. Maranta během léta také vykvétá drobnými bílými kvítky, ty ale nejsou nijak zajímavé v porovnání s jejími listy, kvůli kterým se také pěstuje i v českých domácnostech.

Patří do čeledi marantovitých, jejíž zástupci okouzlují barevností svých listů. Maranta leuconeura má mnoho příbuzných z deštných pralesů jak v Amazonii, tak na atlantickém pobřeží Brazílie. Vesměs se jedná o rostliny s výrazně barevnými listy. Vrchní strana bývá zelená, spodní má často růžovou, červenou až fialovou barvu. Nicméně tyto druhy u nás většinou nejsou dostupné, takže se podíváme na to, jak pěstovat přímo marantu leuconeura.

Maranta sice pochází z pralesa, ale bude se jí dařit i u nás doma
Autor: istock.com Maranta sice pochází z pralesa, ale bude se jí dařit i u nás doma

Proč se marantě říká modlivka?

Maranta leuconeura má ještě jedno jméno; říká se jí modlivka. Její listy totiž přes den leží a večer se vzpřímí, jako by se šly s klekáním pomodlit.

Kam marantu umístit

Maranta pochází z deštného pralesa, což znamená, že bude potřebovat dostatek světla, ale rozhodně jí nesvědčí přímé slunce. Ideální je tak pokoj s rozptýleným světlem, ale rostliny snesou i mírný stín. Listy maranty by rozhodně neměly být na přímém slunci, protože jinak ztrácí barvu.

Jak marantu pěstovat

  1. Půda: Nejvhodnější je půda s obsahem rašeliny, hnojí se jednou do měsíce
  2. Zálivka: Rostlina potřebuje také dostatečnou vlhkost, ale neměla by stát ve vodě. Ideální je také rosit listy zvlášť ve vyhřátých obývácích nebo ložnicích. Přes léto zalévejte hodně, můžete rosit (převařenou nebo dešťovou vodou) denně, v zimě naopak zálivku výrazně omezte.
  3. Teplota: Tropické rostlině rozhodně nevoní naše zimy. Ideální denní teplota je 22 stupňů a výše. V noci by neměla klesnout po 16 nebo 15 stupňů. Rostlině nevyhovují ani teplotní výkyvy a neměla by být v průvanu

Jak namnožit marantu

Maranta se rozmnožuje velmi snadno dělením starších rostlin. Můžete si na ní otestovat i hydroponii, kterou maranta snáší bez problému.

Listy pokojovek dokážou svou barevností zastínit i jejich květy
Autor: istockphoto.com Listy pokojovek dokážou svou barevností zastínit i jejich květy

reklama

Článek je zařazen v: pokojové květiny , rostliny , pokojovky , Hypoestes (Hypoestes phyllostachya) , Maranta (Maranta leuconeura) , barevné listy , růžová

reklama

Přečtěte si také