Encyklopedie

6. srpna 2014 13:57

Markéta Zídková

Obklad stěn v koupelně

Při výběru obkladu stěn do koupelny se řiďte snadností jejich údržby.

Nemusíte koupelnu obkládat až ke stropu keramickými obklady, existují i jiné možnosti. Zde jsou jejich plusy a minusy:

Keramické obklady

Výhody: Dlouho vydrží, dají se pořídit v levnějších i dražších variantách, poměrně snadno se udržují, zamezují šíření prachu a roztočů. Dle potřeby se dají vybrat různé další vlastnosti (nasákavost, protiskluznost, odolnost proti povrchovému opotřebení, chemická odolnost).

Nevýhody: Lehce vedou teplo, ale i chlad – místnost s keramickými obklady bude chladná. Jsou poměrně křehké.

Prostornější koupelny se doporučuje obkládat kachlíčky větších rozměrů. Místnost se tak stane vzdušnější a příjemnější, zvláště pokud si vyberete světlejší barvy. Také údržba je mnohem jednodušší než u mozaikových typů kachlíčků.

Obklady z přírodního kamene

Výhody: Elegantní, nadčasový vzhled. Kámen je celkově odolný, pevný, dlouho vydrží, drží stálou barvu. Dá se poskládat do různých tvarů (třeba i mozaiky).

Nevýhody: Může být náročnější na údržbu a také patří k dražším materiálům. Je velmi těžký (pokud je v silnější vrstvě). Hodně nasakuje vodu (je třeba ho natírat ochrannými prostředky).

Vhodné kameny pro obklady jsou především žula, pískovec, mramor, vápenec, břidlice a travertin. Kvůli velké váze kamene se pokládají jen tenké desky.

Skleněné a zrcadlové obklady

Výhody: Snadná a rychlá údržba. Elegantní a nadčasový vzhled, optické vlastnosti, vysoký lesk. Dostupné v různých barvách a zpracování (lesklé i mat), dají se tvarovat.

Nevýhody: Cenově velmi náročné.

Dřevěné obklady

Do koupelen se dodávají dřevěné obklady v podobě dýhových desek především z tropického dřeva, upraveného tak, aby bylo co nejodolnější vůči vlhkosti a co nejtvrdší. Nejpoužívanějšími dřevinami jsou teak, cedr, ipe, iroko, wenge nebo makassar.

Výhody: Vysoká tvrdost, odolnost vůči vodě, vlhkosti, dřevo nepotřebuje častou údržbu, izoluje tepelně, speciální druhy i zvukově.

Nevýhody: Cenově náročné.

Při obkládání koupelny dřevem se doporučuje šetřit. Nejenže dřevěné obklady nejsou levné, ale také ve velkém množství zužují prostor místnosti. Nejlepší je obložit si dřevem třeba jen jednu stěnu.

Plastové obklady

Výhody: Jsou nehořlavé, pružné, snadno se čistí, jsou odolné proti hnilobě, chemickým prostředkům, snadno se udržují. Mají tepelně a zvukově izolační vlastnosti. Cenově nenáročné.

Nevýhody: Levnější nekvalitní plasty nemusí vždy vypadat dobře a můžou být méně odolné.

Fólie

Výhody: Fólie se lehce pokládají – lepí se na podklad. Pokud vás omrzí, stačí je jednoduše přelepit. Mají rozmanitou škálu motivů potisků a barev. Jsou levné, lehce se udržují, propouštějí světlo, splývají s podkladem.

Nevýhody: Nejsou příliš odolné, po čase mohou vyblednout.

Voděodolné stěrky: Čtěte ZDE.

Vanu, nebo sprchu? Čtěte ZDE.

Sdílejte článek
Štítky koupelna údržba stavební obklady

Přečtěte si také