Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Encyklopedie

Řimbaba chocholičnatá / Pyrethrum corymbosum (L.) Scop.

Droga obsahuje vonné silice s pinenem a bornylacetátem, seskviterpenové laktony (parthenolid, chrysanhemonin), deriváty acetylénu, pyrethrin, třísloviny a další látky.
Vydáno: 27.05.2014
Řimbaba chocholičnatá/Pyrethrum corymbosum (L.) Scop.

Popis:

Vytrvalá, 40 – 120 centimetrů vysoká bylina. Lodyha přímá, v horní polovině větvená, hranatá, řídce olistěná. Listy střídavé, dolní dlouze řapíkaté, střední a horní přisedlé, peřenosečné, s 5 – 7 páry zastřihovaně zubatých úkrojků. Úbory vyrůstají po 3 – 15 na konci větví, mají 4 – 5 centimetrů v průměru. Zákrov je polokulovitý, zákrovní listeny se střechovitě kryjí. Ligula jazykovitých květů 1 – 2 cm dlouhá, bílá, trubkovité květy pěticípé, žluté. Plodem je nažka. Kvete od června do srpna.

Sběr:

Sbírá se kvetoucí nať, nejlépe na začátku květu.

Použití:

Působí proti horečce, rozšiřuje cévy, snižuje bolest, podporuje žaludeční aktivitu, působí protirevmaticky, proti migrénám, slabě projímavě, používá se při menstruačních bolestech či v šestinedělí.

Užívá se nejčastěji ve formě tinktury nebo nálevu, při migrénách se doporučují i čerstvé listy (v případě prevence 1 list denně, při samotné léčbě maximálně 5 listů denně). Čerstvého listu lze použít i při zánětu středního ucha (list se jednoduše vsune do ucha).

Nedoporučuje se však užívat řimbaby těhotným ženám (protože působí na dělohu), u některých jedinců se může při přímé konzumaci objevit v ústech vyrážka (vřídky) - v takovém případě je nutné samozřejmě léčbu zastavit.

Řimbaba chocholičnatá/Pyrethrum corymbosum (L.) Scop. Foto: Jindřich Votýpka

Řimbaba chocholičnatá/Pyrethrum corymbosum (L.) Scop., Foto: Jindřich Votýpka

Reklama
Článek je zařazen v:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama