Vánoce

5. prosince 2022 10:00

redakce Prima Living

Vánoční hvězda: Víte, že může nastydnout jako člověk? Podívejte se, jak o ni pečovat

Vánoční hvězda, jak je pryšec nádherný znám, nesmí chybět během vánočních svátků v žádné české domácnosti. Je oblíbena především díky svému výraznému zbarvení, které připomíná klasické barvy Vánoc. Při správném pěstování je vánoční hvězda víceletou květinou. Víte, jak se o ni správně starat?

Hvězda může nastydnout

Při výběru v obchodě si dejte pozor, aby rostlina nebyla napadena nějakým škůdcem nebo chorobou. Substrát by měl být vlhký, ale v žádném případě přelitý. Vánoční hvězda nesnáší průvan. Vyhněte se tedy nákupu této rostliny na trzích nebo v květinářství, kde stojí mezi dveřmi. Taková by vám doma dlouho radost nerozdávala.

Vánoční oblíbenec

Tato oblíbená ozdoba Vánoc se k nám dostala ze Střední Ameriky. Rostlina mívá tmavozelené listy, které dosahují délky 7–16 cm. Horní listová růžice může mít různé barvy. Nejtypičtější je výrazně červená. Najdeme však i vánoční hvězdu žlutou, růžovou, zelenou nebo bílou.

Při správném pěstování je hvězda víceletou květinou. Většinou však v bytech vydrží nanejvýš pár měsíců. Chápeme ji spíše jako příležitostnou květinu.

Legenda o vánoční hvězdě

První legenda vzniká v 16. století v Mexiku. Vypráví o mladé dívce, jež byla příliš chudá na to, aby mohla Ježíšovi dát dárek na oslavu jeho narození. Dítěti anděl poradil natrhat obyčejný plevel z okraje cesty a položit jej před kostelní oltář. Z plevelu vyrašily červené „květy“, kterými si právě každý rok zdobíme místnost.

Sto let poté tuto rostlinu začleňovali v Mexiku do vánočních oslav františkáni. Tvar hvězdy prý symbolizuje betlémskou hvězdu a její červená barva představuje krev jako oběť ukřižování Ježíše.

Miluje tmu i světlo

Barvy na vrchních listech se tvoří díky tomu, že jde o rostlinu krátkodenní, což znamená, že pro změnu barvy vyžaduje tmu. Světlo je však stejně důležité, protože díky němu se tvoří intenzita barev. Je dobré ji nechat na začátku alespoň 12 hodin denně ve tmě, a to alespoň 5 dní po sobě. Poté jsou nároky na světlo vysoké – měla by být na velmi světlém místě.

Nároky vánoční hvězdy

  • Vyžaduje chráněné světlé místo mimo dosah přímého slunce.
  • Průměrná teplota by se měla pohybovat v zimě kolem 20 °C.
  • Když rostlina kvete, může stát na chladnějším místě.
  • Během vegetace udržujte substrát stále mírně vlhký.

Zdroj: https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/pet-chyb-kterymi-nicite-vanocni-hvezdu; https://cs.wikipedia.org/wiki/Pry%C5%A1ec_n%C3%A1dhern%C3%BD


Přečtěte si také