Pokojové květiny

11. ledna 2023 13:20

redakce Prima Living

Co dělat s vánoční hvězdou po Vánocích? Rozhodně ji nevyhazujte!

Vánoční hvězda není rostlinou na jedno použití, při správné péči vám za rok zase pokvete.

Opět se vám stalo, že z nádherné vánoční hvězdy máte opelichanou chudinku? Asi jste o ni bohužel špatně pečovali. A možná jste si ale už v obchodě vybrali slabého jedince – při koupi se rostliny vždy dotkněte, pokud upadne lístek, tak nebrat! Když si však vyberete zdravou krásku a budete se o ni náležitě starat, vánoční hvězda vám pokvete klidně až do února i déle. Rozhodně to není rostlina určená jen pro potěchu přes dobu vánočních svátků – a pak adié. Není to jednoletka, kterou byste po svátcích měli vyhodit, jakmile vám odkvete. Při správné péči ji můžete uchovat i pro další a další Vánoce.

Pryšec nádherný (Euphorbia pulcherrima), známý spíše jako vánoční hvězda nebo poinsettie je totiž citlivá rostlina původem z Mexika. Proto byste jí měli zajistit správné podmínky k životu.

Vánoční hvězda především potřebuje:

  • stálou teplotu kolem 22 °C
  • rozptýlené světlo
  • přiměřenou zálivku, substrát by měl být stále vlhký

Naopak nemá ráda:

  • průvan
  • sálavé teplo
  • přímé slunce
  • nadměrnou zálivku

Co dělat s vánoční hvězdou po odkvětu

Po odkvětu dejte poinsettii na chladnější místo a omezte zálivku. Přibližně koncem února vánoční hvězdu seřízněte až 10 cm nad zeminu. Pozor, z rány začne valit bílé latexové mléko, které je velmi jedovaté. Krvácení rostliny zastavíte ponořením rány do horké vody.

V květnu rostlinu přesaďte do většího květináče, aby si mohla vytvořit odolnější kořenový systém. S přesazením přichází i hnojení, jednou za tři až čtyři týdny (až do září). Neustále rostlinu mírně zalévejte, substrát by nikdy neměl úplně vyschnout. Přes léto ji pěstujte na chladnějším světlém místě, nejlépe při teplotě okolo 18 °C, dá se i letnit. Na podzim vánoční hvězdu vraťte domů.

Jak na to, aby poinsettie opět vykvetla

Vánoční hvězdu musíte zatemňovat. Potřebuje totiž alespoň 12 hodin tmu, což je více, než kolik je u nás tmy přirozeně. Od října jí tedy vždy večer nasaďte čepičku v podobě papírového kornoutu či pytlíku, tak aby byla ve tmě aspoň 14 hodin denně. Za dva měsíce začne zase krásně kvést. Pokud ji nebudete zatemňovat, pokvete také, ale ne tak výrazně.

Zdroje: Marta Pawlicová, cs.wikipedia.orgnazeleno.czdumazahrada.cz


Přečtěte si také