Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Reklama

Co s vánoční hvězdou po Vánocích? Rozhodně ji nevyhazujte!

Vánoční hvězda není rostlinou na jedno použití, při správné péči vám za rok zase pokvete.
Vydáno: 02.01.2017
Vánoční hvězda
Autor: Thinkstock Vánoční hvězda
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Opět se vám stalo, že z nádherné vánoční hvězdy máte s prominutím opelichanou chudinku? Tak to je tím, že jste o ni bohužel špatně pečovali. Poinsettia, více známá jako vánoční hvězda, je totiž citlivá rostlina původem z Mexika. Proto žádá:

– stálou teplotu kolem 22 °C
– nesnáší průvan – to se týká i transportu domů, neofouklo ji?
– také ale nemá ráda sálavé teplo, a to ani z radiátorů
– potřebuje dostatek světla, nicméně rozptýleného, nesnese přímé slunce
– chce dostatek vláhy, substrát by měl být stále vlhký, ale zase ji nesmíte přelít (znamená to v podstatě dennodenní zálivku)

Krása vánoční hvězdy - Obrázek 31

Potěšte se: Dechberoucí dekorace z vánoční hvězdy

Možná jste si ale už v obchodě vybrali slabého jedince (při koupi se rostliny vždy dotkněte, pokud upadne lístek, nebrat). Když si však vyberete zdravou krásku a budete se o ni náležitě starat, vánoční hvězda vám pokvete až do února. Rozhodně to není rostlina určená jen pro potěchu přes dobu vánočních svátků – a pak adié.

Zajímáte se o pěstování rostlin? Inspirujte se v naší Encyklopedii.

Máte doma pořád krásnou vánoční hvězdu? Gratulujeme, už se o ni umíte starat a pokud nikam neodjedete, vydrží a budete se z ní moci radovat i nadále.

Co s vánoční hvězdou po odkvětu?

Po odkvětu ji dejte na chladnější místo a omezte zálivku. Koncem února vánoční hvězdu seřízněte, vyšší rostlinu i na 10 cm. Pozor, z rány začne valit bílé latexové mléko, které je velmi jedovaté. Krvácení zastavíte nad svíčkou nebo ponořením rány do horké vody. Rostlinu poté přesaďte a po třech zmrzlých ji můžete zasadit i ven na balkon či zahradu (pozor na dostatečnou zálivku, dopřejte jí i hnojivo). Na podzim vánoční hvězdu vraťte domů.

Co dělat, aby vánoční hvězda opět kvetla?

Vánoční hvězdu musíte zatemňovat. Potřebuje totiž alespoň 12 hodin tmu, což je více, než kolik je u nás tmy přirozeně. Od října jí tedy vždy večer nasaďte čepičku v podobě papírového kornoutu či pytlíku, tak aby byla ve tmě aspoň 14 hodin denně. Za dva měsíce začne zase krásně kvést. Pokud ji nebudete zatemňovat, pokvete také, ale ne tak výrazně.

(mar)

Mohlo by vás zajímat:

Gerbery

Aby gerbery dlouho vydržely ve váze, potřebují savo

Amarylis dokáže paralyzovat nervovou soustavu

Nebezpečné pokojovky: Jsou jedovaté a stejně je máte doma

Minibyt v Paříži

Dovedete si představit byt o 8 m²? V Paříži si ho můžete pronajmout

Článek je zařazen v: vánoční hvězda
Reklama