Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Pět základních pravidel, jak u domu vybudovat terasu

Správně postavená terasa skýtá bezkonkurenčně nejsnazší a nejpohodlnější způsob, jak si užít vlastní zahradu a strávit co nejvíce času venku. Jak ji zastínit, jaký materiál použít a jak ji navázat na dům?
Vydáno: 02.06.2017
Tato moderně pojatá terasa vznikla na střeše
Tato moderně pojatá terasa vznikla na střeše Autor: Garden Builders
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Než se pustíte do stavby terasy, dobře promyslete, při které straně domu by fungovala nejlépe, jak má být provázaná s domem a z čeho ji chcete mít. Tady jsou základní pravidla:

1. Optimální místo pro terasu je zpravidla v návaznosti na obývací pokoj či kuchyni na jižní nebo jihozápadní straně domu. To umožňuje pohodlný přístup na terasu rovnou z obytného prostoru, bez nutnosti obcházet dům.

2. Stromy chrání terasu před sluncem lépe než markýza. Maximálně stíní jen v létě, zatímco po zbytek roku, kdy jsou sluneční paprsky tlumené, holé koruny stromů slunce necloní. Otázek, které před stavbou terasy vyvstávají, je ale víc.

Čistota tvarů v kombinaci s přemírou bílé vede k poněkud sterilnímu výsledku
Čistota tvarů v kombinaci s přemírou bílé vede k poněkud sterilnímu výsledku
Tania Rosemonde

3. Náklady na ni, ale i vzhled a komfort ovlivní použitý materiál. I na jeho volbu ale existují logická vodítka. Na posezení před domovními dveřmi se hodí stejná dlažba či kámen, jaké případně zpevňují příjezdovou cestu. Terasa ovšem může materiály i kombinovat. Dobře to jde zejména s kamenem a dřevem. Dřevěná podlaha je navíc příjemná na bosé nohy. Není studená a na slunci se nerozpálí tak jako dlažba. I již hotovou dlážděnou terasu má tedy smysl vylepšit dřevěnou podlahou či ji rozšířit o část z palubek.

4. Promyslete si návaznost na dům: Pokud je to možné, měla by terasa být v rovině s podlahou v přízemí, protože to usnadňuje vstup na ni přímo z domu a naopak.

5. Jak velkou terasu využijete? Jestliže to dispozice pozemku a další okolnosti dovolují, stojí za úvahu terasa po celé půdorysné délce domu, či dokonce terasa zahnutá za roh či i za dva rohy domu. Takto velkoryse pojatý venkovní prostor orientovaný na více světových stran je pak přístupný nejen z obýváku, ale současně i z kuchyně či dalších místností. Navíc tak vzniká prostor využitelný v různých částech podle denní doby resp. polohy slunce na obloze.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Minimalistický dům doplněný minimalistickou zahradou

Základní pravidla, jak návazat zahradu na dům

Jíte rádi venku? Pak zvažte sezení s dostatkem prostoru pro velký jídelní stůl. Vhodné místo je poblíž domu a ve stínu stromu

Galerie nádherných teras. Inspirujte se

Nemusí jít hned o luxusní apartmán, pěknou elegantní terásku lze stvořit i z menšího prostoru, třeba ve střeše.

Inspirace: 20 luxusních balkonů a teras

Původní rostliny mnohdy udělají větší parádu než exotické druhy

Nejčastější chyby zahradních všeumělů

Článek je zařazen v: zahrada , Gondíci s. r. o. , dům , terasa , stínění
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama