Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Bydlení

Pět základních pravidel, jak u domu vybudovat terasu

Správně postavená terasa skýtá bezkonkurenčně nejsnazší a nejpohodlnější způsob, jak si užít vlastní zahradu a strávit co nejvíce času venku. Jak ji zastínit, jaký materiál použít a jak ji navázat na dům?
Vydáno: 02.06.2017
Tato moderně pojatá terasa vznikla na střeše

Než se pustíte do stavby terasy, dobře promyslete, při které straně domu by fungovala nejlépe, jak má být provázaná s domem a z čeho ji chcete mít. Tady jsou základní pravidla:

1. Optimální místo pro terasu je zpravidla v návaznosti na obývací pokoj či kuchyni na jižní nebo jihozápadní straně domu. To umožňuje pohodlný přístup na terasu rovnou z obytného prostoru, bez nutnosti obcházet dům.

2. Stromy chrání terasu před sluncem lépe než markýza. Maximálně stíní jen v létě, zatímco po zbytek roku, kdy jsou sluneční paprsky tlumené, holé koruny stromů slunce necloní. Otázek, které před stavbou terasy vyvstávají, je ale víc.

Čistota tvarů v kombinaci s přemírou bílé vede k poněkud sterilnímu výsledku
Čistota tvarů v kombinaci s přemírou bílé vede k poněkud sterilnímu výsledku
Tania Rosemonde

3. Náklady na ni, ale i vzhled a komfort ovlivní použitý materiál. I na jeho volbu ale existují logická vodítka. Na posezení před domovními dveřmi se hodí stejná dlažba či kámen, jaké případně zpevňují příjezdovou cestu. Terasa ovšem může materiály i kombinovat. Dobře to jde zejména s kamenem a dřevem. Dřevěná podlaha je navíc příjemná na bosé nohy. Není studená a na slunci se nerozpálí tak jako dlažba. I již hotovou dlážděnou terasu má tedy smysl vylepšit dřevěnou podlahou či ji rozšířit o část z palubek.

4. Promyslete si návaznost na dům: Pokud je to možné, měla by terasa být v rovině s podlahou v přízemí, protože to usnadňuje vstup na ni přímo z domu a naopak.

5. Jak velkou terasu využijete? Jestliže to dispozice pozemku a další okolnosti dovolují, stojí za úvahu terasa po celé půdorysné délce domu, či dokonce terasa zahnutá za roh či i za dva rohy domu. Takto velkoryse pojatý venkovní prostor orientovaný na více světových stran je pak přístupný nejen z obýváku, ale současně i z kuchyně či dalších místností. Navíc tak vzniká prostor využitelný v různých částech podle denní doby resp. polohy slunce na obloze.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Minimalistický dům doplněný minimalistickou zahradou

Základní pravidla, jak návazat zahradu na dům

Jíte rádi venku? Pak zvažte sezení s dostatkem prostoru pro velký jídelní stůl. Vhodné místo je poblíž domu a ve stínu stromu

Galerie nádherných teras. Inspirujte se

Nemusí jít hned o luxusní apartmán, pěknou elegantní terásku lze stvořit i z menšího prostoru, třeba ve střeše.

Inspirace: 20 luxusních balkonů a teras

Původní rostliny mnohdy udělají větší parádu než exotické druhy

Nejčastější chyby zahradních všeumělů

Reklama
Článek je zařazen v: zahrada, Gondíci s. r. o., dům, terasa, stínění
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama