Bydlení

2. června 2017 06:47

Markéta Zídková

Pět základních pravidel, jak u domu vybudovat terasu

Správně postavená terasa skýtá bezkonkurenčně nejsnazší a nejpohodlnější způsob, jak si užít vlastní zahradu a strávit co nejvíce času venku. Jak ji zastínit, jaký materiál použít a jak ji navázat na dům?

Než se pustíte do stavby terasy, dobře promyslete, při které straně domu by fungovala nejlépe, jak má být provázaná s domem a z čeho ji chcete mít. Tady jsou základní pravidla:

1. Optimální místo pro terasu je zpravidla v návaznosti na obývací pokoj či kuchyni na jižní nebo jihozápadní straně domu. To umožňuje pohodlný přístup na terasu rovnou z obytného prostoru, bez nutnosti obcházet dům.

2. Stromy chrání terasu před sluncem lépe než markýza. Maximálně stíní jen v létě, zatímco po zbytek roku, kdy jsou sluneční paprsky tlumené, holé koruny stromů slunce necloní. Otázek, které před stavbou terasy vyvstávají, je ale víc.

3. Náklady na ni, ale i vzhled a komfort ovlivní použitý materiál. I na jeho volbu ale existují logická vodítka. Na posezení před domovními dveřmi se hodí stejná dlažba či kámen, jaké případně zpevňují příjezdovou cestu. Terasa ovšem může materiály i kombinovat. Dobře to jde zejména s kamenem a dřevem. Dřevěná podlaha je navíc příjemná na bosé nohy. Není studená a na slunci se nerozpálí tak jako dlažba. I již hotovou dlážděnou terasu má tedy smysl vylepšit dřevěnou podlahou či ji rozšířit o část z palubek.

4. Promyslete si návaznost na dům: Pokud je to možné, měla by terasa být v rovině s podlahou v přízemí, protože to usnadňuje vstup na ni přímo z domu a naopak.

5. Jak velkou terasu využijete? Jestliže to dispozice pozemku a další okolnosti dovolují, stojí za úvahu terasa po celé půdorysné délce domu, či dokonce terasa zahnutá za roh či i za dva rohy domu. Takto velkoryse pojatý venkovní prostor orientovaný na více světových stran je pak přístupný nejen z obýváku, ale současně i z kuchyně či dalších místností. Navíc tak vzniká prostor využitelný v různých částech podle denní doby resp. polohy slunce na obloze.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také