reklama

Džínová upcyklace: 10 tipů, jak využít staré džíny, aby nezbyl ani kus na vyhození

Andrea Vránová
15. září 2019
Pokud vám přestal sedět nějaký styl džínů nebo už nechcete nosit staré kousky, vezměte do rukou nůžky a zapomeňte na odpadkový koš. V tomto našlapaném průvodci najdete 10 ukázkových příkladů, jak nemoderní/špinavé/roztrhané džíny využití k tvorbě krásných věcí.
reklama

1. Džínový polštář

Originální odpočinek vám zajistídžínovýpolštář. Místo jedněch kalhot na skládce jeden, dva nebo tři originální kousky na vašem kanapi. To zní dobře, co myslíte?

2. Nadčasová brož

Odstřižené části džínů nevyhazujte, protože z nich vyčarujete překrásnou brož. Postup je trochu sofistikovanější, nicméně vůbec ne těžký – zvládne ho každý, kdo měl nůžky a lepidlo někdy v ruce. Inspirujte se třeba tímto videonávodem z dílny MyInDulzens.

3. Nekonvenční prostírání

Žijete si tak trochu bohémsky, milujete nedbalou eleganci a umělohmotné prostírání na jídelním stole si raději odepřete? Zkuste si vyrobit džínový. Jde v podstatě o mozaiku džínových čtverců spojených různou metodou.

Odvážnější se nemusí bát pustit se do háčkování, začínající švadlenky je mohou spojit třeba zakoupenou krajkou nastříhanou na proužky. Stylově vypadají i (ne)obyčejně sešité čtverce různě barevné džínoviny. Tuto kostkovanou parádu můžete ozvláštnit různými nitěmi v místě spojů.

4. Zápěstí omotané džínovinou

Tuhé postranní švy džínů si přímo říkají o náramkovou podobu. Proužky švů jen na koncích opatřete zapínáním. Můžete je ale vylepšit. Ať už korálky, krajkou, přívěsky či jinými aplikacemi dostupnými v galanteriích. Případně si nechte podél švů několikamilimetrovou rezervu a konce roztřepte.

5. Nečekané dárkové balení

V době, kdy ekologické hrozby prosakují na povrch ve velkém, se letem světem internetem vyrojily tisíce nápadů na šetrné alternativy. Taková lahev vína zabalená do kusu džínoviny jistě (mile) překvapí budoucího majitele. Hrdlo lahve ještě omotejte širší jutovou mašlí. Dárkové balení „co dům dal“ v luxusním převleku je na světě.

6. Ležérní podtácky

Zbyly vám džínové čtverce při kompletování prostírání z bodu tři? Zapošijte je po obvodu pár milimetrů od okrajů a konce roztřepte. Hosté si rázem mají kam odložit sklenici, aniž by vás později zaměstnávalo nepříjemné odstraňování koleček ze stolu. Zdali si s podtácky budete hrát dál, záleží na vás. Inspiraci najdete třeba tady.

7. Módní kabelka z nohavice

Zbyly vám nohavice po proměně dlouhých džínů vtrendy šortky? Nevyhazujte je, vytvořte si kabelku. Odstřihněte kus nohavice (obdélníkového podlouhlého tvaru).Jednu stranu rozstřihněte tak, aby vznikl dlouhý pruh. Přeložte obdélník napůl a sešijte dvě krajní stěny ksobě. Nechejte si prostor cca tři centimetry od okraje, který nesešívejte. Do vytvořené kapsy přišijte dvě bambusová kolečka jako kabelkové držátko.

Máte kreativní záchvat a nůžky ne a ne sklouznout zprstů, protože stále chtějí tvořit? Nepřestávejte upcyklovat. Tašku můžete vyložit pestrobarevnou látkou – po otevření se na vás i na okolí usměje veselá barva.

8. Na nákupy

Pokud není džínová kabelka vaše gusto, staré džíny můžete upotřebit na výrobu plátěné tašky. Budou se vám hodit i ty, co vyřadila vaše mamka ze šatníku. Projekt vyžaduje aspoň třináct dlouhých pruhů látky. Obrázkový postup najdete tady.

9. Hračka pro psy

Z proměny dlouhých džínů v šortky nemusíte vyhazovat vůbec nic. Část nohavic se přemění například v kabelku (viz odstavec výše), drobné ústřižky zase v hračku pro psy. Tvar si zvolte podle sebe. Na takovou džínovou kostičku si váš chlupatý mazlík však určitě stěžovat nebude.

10. Stojan na časopisy

To nejlepší nakonec. Interiéroví fajnšmekři mohou svůj domov proměnit ve stylové hnízdo jediným malým doplňkem. Přitáhne totiž veškerou pozornost.

Další články:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
Štítky: nůžkyjak na toDIYupcyklacekabelkadžínytvorbajeanyzerowastejak předělat staré džínydruhotné zušlechtění
reklama