Jak na to

24. června 2023 08:00

redakce Prima Living

Džínová upcyklace: Jak využít staré džíny, aby nezbyl ani kus na vyhození

Pokud vám přestal sedět nějaký styl džínů nebo už nechcete nosit staré kousky, vezměte do rukou nůžky a zapomeňte na odpadkový koš. V tomto našlapaném průvodci najdete několik ukázkových příkladů, jak nemoderní/špinavé/roztrhané džíny nebo džínovou bundu využijete k tvorbě krásných věcí.

Džínový polštář

Originální odpočinek vám zajistí džínový polštář. Místo jedněch kalhot na skládce jeden, dva nebo tři originální kousky na vašem kanapi. To zní dobře, co myslíte?

Nadčasová brož

Odstřižené části džínů nevyhazujte, protože z nich vyčarujete překrásnou brož. Postup je trochu sofistikovanější, nicméně vůbec ne těžký – zvládne ho každý, kdo měl nůžky a lepidlo někdy v ruce. Můžete přidat i zbytky bavlněné krajky, knoflíčky nebo korálky.

Nekonvenční prostírání

Žijete si tak trochu bohémsky, milujete nedbalou eleganci a umělohmotné prostírání na jídelním stole si raději odepřete? Zkuste si vyrobit prostírání ze starých džínů. Jde v podstatě o mozaiku džínových čtverců spojených různou metodou. Jednotlivé čtverce můžete jednoduše sešít na šicím stroji, nebo je k sobě můžete spojit háčkováním. Jednotlivé čtverce obšijte kroužkovým stehem a pak je k sobě spojujte jednoduchou řadou krátkých sloupků.

Zápěstí omotané džínovinou

Tuhé postranní švy džínů si přímo říkají o náramkovou podobu. Proužky švů jen na koncích opatřete zapínáním. Můžete je ale vylepšit. Ať už korálky, krajkou, přívěsky či jinými aplikacemi dostupnými v galanteriích. Případně si nechte podél švů několikamilimetrovou rezervu a konce roztřepte.

Nečekané dárkové balení

V době, kdy ekologické hrozby prosakují na povrch ve velkém, se letem světem internetem vyrojily tisíce nápadů na šetrné alternativy. Taková lahev vína zabalená do kusu džínoviny jistě (mile) překvapí budoucího majitele. Hrdlo lahve ještě omotejte širší jutovou mašlí. Dárkové balení „co dům dal“ v luxusním převleku je na světě.

Módní kabelka z nohavic

Zbyly vám nohavice po proměně dlouhých džínů v trendy šortky? Nevyhazujte je, vytvořte si kabelku. Odstřihněte kus nohavice (obdélníkového podlouhlého tvaru). Jednu stranu rozstřihněte tak, aby vznikl dlouhý pruh. Přeložte obdélník napůl a sešijte dvě krajní stěny k sobě. Kabelku můžete ozdobit i praktickou kapsičkou z původních či úplně odlišných džínů.

Máte kreativní záchvat a nůžky ne a ne sklouznout zprstů, protože stále chtějí tvořit? Nepřestávejte upcyklovat. Tašku můžete vyložit pestrobarevnou látkou – po otevření se na vás i na okolí usměje veselá barva.

Na nákupy

Pokud není džínová kabelka vaše gusto, staré džíny můžete upotřebit na ozdobu obyčejné plátěné tašky.

Hračka pro psy

Z proměny dlouhých džínů v šortky nemusíte vyhazovat vůbec nic. Část nohavic se přemění například v kabelku, drobné ústřižky zase v hračku pro psy. Tvar si zvolte podle sebe. Na takovou džínovou kostičku si váš chlupatý mazlík však určitě stěžovat nebude.

Zdroj: Andrea Vránová, autorský článek


Přečtěte si také