návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

32 tipů na nejkrásnější zdobení perníčků. Jak připravit perfektní polevu?

, Vydáno: 05.11.2019
Zdobení perníčků
Autor: pinterest.com/istock.com Zdobení perníčků
Perníčky jsou jedny z nejoblíbenějšího druhu vánočního cukroví. K nim neodmyslitelně patří zdobení, na které se nejčastěji používá cukrový bílek nebo čokoláda. U perníčku je důležité začít s pečením zavčasu, aby nám do Vánoc změkly a daly se jíst. Jak na to? Zkuste letos dát při zdobeni své fantazii prostor.

reklama

Na talíři se perníčky umí vymykat svojí jedinečnou krásou dokazující, že autorem je trpělivá a zručná osoba, která si s celou parádou vyhrála. Ne každý z nás má s pečením perfektního vánočního cukroví však dostačující zkušenosti a stále tápe, jak perníčky zlepšit a navíc je perfektně nazdobit. Přinášíme vám nápady, jak je letos nazdobit.

Malované zimní plody
Autor: Pinterest.com Malované zimní plody

Kupovaná, nebo domácí poleva?

Na výběr máte hned z několika možností, jak a čím perníčky zdobit. Obchody a supermarkety navíc nabízejí již hotové polevy v tubě, se kterými není žádná velká práce. Navíc si můžete vybrat z různých barev a odstínů. Nešvarem je však u takových produktů výskyt umělých konzervantů a éček, jež rozhodně nepřispívají našemu zdraví. Při množství potřebném na ozdobu perníčků se samozřejmě nejedná o velkou tragédii a zejména některé začínající hospodyňky hotového pomocníka určitě ocení.

Pastelové barvy jako z pohádkového lesa
Autor: Pinterest.com Pastelové barvy jako z pohádkového lesa

Jak na správnou polevu?

Perfektní poleva by měla být tak akorát hustá, aby se na perníčky dobře malovalo, nesmí být tudíž moc řídká ani tuhá. Správně hustá poleva by měla velmi pomalu stékat z vařečky. Někdo miluje tradiční cukrovou polevu, jiní zase raději tu z čokolády. Můžete dokonce i obě varianty zkombinovat. Pokud se rozhodnete pro čokoládovou polevu, přidejte do ní trochu oleje či másla, aby nebyla příliš tvrdá.

Zlatá a bílá jsou trefou do černého.
Autor: Pinterest.com Zlatá a bílá jsou trefou do černého.

Recepty na polevy:

Pokud chcete polevu obarvit, samozřejmě můžete využít klasické potravinářské barvivo nebo přírodní barvy v prášku. Barvit můžete však i tím, co najdete doma v lednici. Zkuste například pár kapek červené řepy, mražené borůvky, ostružiny, kurkumu nebo kousek mraženého špenátu.

Pohádkové perníčky
Autor: Pinterest.com Pohádkové perníčky

Citronová poleva

 • 250g moučkového cukru
 • 4 lžíce citronové šťávy
 • trochu horké vody
 • (citronové aroma)

Cukr nejdříve přesejeme přes sítko nebo silonku, aby byl co nejjemnější. Citronovou šťávu smícháme s trochou horké vody a přisypáváme prosátý cukr do té doby, než zhoustne celá směs.

Poleva se dá i obarvit.
Autor: istock.com Poleva se dá i obarvit.

Poleva s bílou čokoládou

 • 3 lžíce mléka
 • 120 g bílé čokolády na vaření
 • 150 g moučkového cukru
 • 2 lžíce vody
 • trošku oleje

Do vodní lázně dejte vařit mléko s vodou a vmíchejte do něj cukr. Vařte, dokud se všechny ingredience dokonale nespojí. Až bude směs hotová, postupně do ní zamíchejte nastrouhanou bílou čokoládu. Nakonec přidejte pár kapek rostlinného oleje a míchejte dohladka.

Kouzelná zvířátka
Autor: Pinterest.com Kouzelná zvířátka

Bílková poleva

 • 1 bílek
 • 8–10 lžic moučkového cukru (podle hustoty
 • 1 lžička citronové šťávy
 • trošku bramborového škrobu

Cukr prosejeme co nejjemnějším sítkem a přidáme do něj bílek zbavený „poutek“. Přidáme citronovou šťávu a šleháme šlehačem na nejvyšší výkon, aby směs zhoustla. Pokud je stále moc řídká, přidáme škrob. Pokud je naopak moc hustá, přidáme vodu nebo citronovou šťávu.

Podívejte se do naší galerie na 32 nápadů, jak letos perníčky nazdobit.

Prima tipy:

 1. Pokud vybarvujete na perníčkách větší plochy, nejdříve si nakreslete obrys, nechte trochu zaschnout a pak vyplňte barvou zbylý střed.
 2. Perníčky se nejlépe zdobí ve kvalitnějším igelitovém pytlíku s ustřihnutým rohem nebo ve speciálním vaku na zdobení, který koupíte v kuchyňských potřebách.
 3. Perníčky nezdobte hned po upečení, je potřeba je nechat do druhého dne odpočinout.

Další články:

Předvánoční úklid už pomalu klepe na dveře.

5 tipů k nezaplacení, jak si zjednodušit vánoční úklid

Naše kuchyně čeká po roce znovu zatěžkávací zkouška. Zkontrolujme už teď, jestli máme opravdu všechny pomůcky na pečení.

25 tipů pro vánoční pečení. Aby příprava cukroví byla radost

reklama

Článek je zařazen v: Vánoce , perníčky , jak nazdobit perníčky , zdobení , cukroví , poleva

reklama

Přečtěte si také