3. prosince 2017 06:00
Tereza Javorová5 tipů k nezaplacení, jak si zjednodušit vánoční úklid
Vánoce – svátky klidu a pohody. Je tomu opravdu tak? Mnoho z nás se bohužel dostává pod tlak už jen z představy předvánočního úklidu. Přitom je to zbytečné! Máme pro vás několik tipů, díky nimž zvládnete předvánoční úklid levou zadní.
1) Změňte váš postoj
Pokud si budete předem dělat z předvánočního úklidu noční můru, nejspíše ho pak tímto způsobem budete také prožívat. Jestliže se k němu ale postavíte jako k výzvě, kterou překonáte, bude pro vás tato činnost znatelně příjemnější. Pusťte si k úklidu třeba vaši oblíbenou hudbu a nechte se unášet jejími rytmy.
2) Začněte včas s plánováním
Sice se říká, že není nikdy pozdě, ale díky tomu, že nebudete předvánoční úklid odkládat, si ušetříte pár stovek tisíc nervových buněk. Bohatě stačí, když si nejprve vytvoříte plán, časový harmonogram s činnostmi, které je třeba udělat. Jak je budete postupně plnit, s každou odškrtnutou položkou se hladina stresu bude snižovat.
3) Napište si seznam
Každý z nás má trošku odlišnou představu o úklidu, jiný byt nebo dům s rozdílným vybavením a prostory a také jiné priority. Nicméně základem každého úklidu, nejen předvánočního, je sepsání si seznamu, co všechno je třeba omýt, otřít, vysát, uklidit… Následně si můžete zkontrolovat, zda máte doma dostatečné množství čistících přípravků a úložných boxů či krabic. Vše dle potřeby dokupte, třeba i přes internet. Když už se totiž k úklidu odhodláte, nedokáže vás snad nic rozčílit víc, než že vám dojde prostředek na odstranění prachu nebo čištění koberce.
4) Vytvořte si systém
Naplánujte si, jak budete úklid provádět. Jednou z možností je rozčlenit úklid podle místností – chodba (předsíň, zádveří), koupelna, toaleta, ložnice, dětský pokoj, pracovna, obývací pokoj a kuchyň. Samostatnou kapitolou mohou být dveře, okna a podlahy.
• Chodba (předsíň, zádveří)
Čím méně věcí bude vidět, tím lépe. Nechte vchodovou místnost pěkně vzdušnou. Na věšácích, v botníku a v šuplících ponechejte pouze sezónní kabáty, bundy, doplňky a boty. Vše ostatní ukliďte do skříní nebo úložných boxů. Dobrou zimní „vychytávkou“ může být „odkapávač“ na boty.
• Koupelna
Tato místnost je velmi ošemetná, protože se její úklid často odkládá. Dokáže na vás prozradit, zda jste opravdu pořádkumilovní, nebo to jenom předstíráte. Každopádně důkladně otřete sprchový kout, vanu, dlaždičky a zbavte se všech kosmetických přípravků, které jsou už prošlé. Nezapomeňte přetřít skříňky, vyleštit zrcadlo a vyprat nebo vysát podložky.
• Toaleta
V tomto případě platí to samé, co u koupelny. Naleštěte záchodovou mísu – zevnitř i zvenku – přetřete umyvadlo a vysajte kobereček.
• Obývací pokoj, pracovna
Začněte s otřením světel, vypínačů, skříní, polic, knihovny, stolku, baru a větších květin. Nezapomeňte se také postarat o údržbu vaší pohovky a křesel. Vyčistěte je, případně vyperte potahy, nebo si udělejte radost a pořiďte si nové, třeba s vánočním nádechem. Zamyslete se nad tím, zda opravdu všechno, co je v tomto pokoji, potřebujete. Teď je ta správná doba zbavit se zbytečností, které na sebe akorát nabalují prach a zabírají místo.
• Ložnice, dětský pokoj
Podobná situace jako s obývacím pokojem, jenom máme místo pohovky postele. Očistěte je nebo vysajte a čerstvě povlečte. Dětský pokoj pokliďte až těsně před Štědrým dnem. Znáte děti - dříve to nemá moc smysl.
• Kuchyň
U kuchyně se předem rozhodněte, jak moc chcete být důkladní. Zda toužíte po stoprocentním pořádku, nebo se spokojíte s ne úplně dokonale vyklizenými skříňkami a poličkami. Co byste ale rozhodně neměli zanedbat, je setření prachu a špíny z mikrovlnné trouby, digestoře, varné desky, dřezu, baterie a také vyklizení a vyčištění ledničky. Tento spotřebič bude přes svátky velmi zaneprázdněn, proto byste ji měli podle potřeby rozmrazit, zbavit nepříjemných pachů a vyhodit všechny prošlé potraviny.
• Dveře, okna a podlahy
U dveří otřete i kliky, u oken začněte nejdříve s rámy a parapety (pak teprve okenní tabulky) a podlahy můžete kompletně nechat až zcela na poslední fázi úklidu. Případně podlahy přetřete nebo vysajte provizorně na začátku úklidu a na konci ještě jednou a důkladně.
5) Zapojte i ostatní
Jestli vás v bytě žije víc, určitě se o předvánoční úklid podělte. Pokud to situace umožňuje, řekněte si všichni na rovinu, jaká činnost nebo místnost pro uklízení je pro každého nejmenším zlem. Dejte si pak termín, do něhož je třeba mít své povinnosti hotové.
(šp)