Vánoce

14. prosince 2022 07:10

Simona Sedláčková

Plstěné vločky vyrobíte ve formičkách na cukroví. Ozdobí stromeček i oblečení

Také se vám doma časem nashromáždilo velké množství vykrajovátek na cukroví, ale stejně pak při pečení využijete jen několik z nich? Ty ostatní můžete přetvořit na originální vánoční ozdoby na stromek, které můžete využít i jako milé vánoční pozornosti pro přátele. Nebo jimi nazdobte zabalené dárky!

Co budete potřebovat na vločky z vlněného rouna

  1. vlněné rouno (zakoupíte ve výtvarných potřebách i na internetu)
  2. molitanovou podložku (nebo kartáč na plstění)
  3. vykrajovátka na cukroví
  4. jehlu na plstění
  5. vyšívací bavlnku
  6. vyšívací jehlu
  7. nůžky
  8. voskovanou šňůrku

Jak budete postupovat při výrobě vločky z vlněného rouna

Vlněné rouno nacupujte, vmáčkněte do vykrajovátka na cukroví a položte na molitanovou podložku.

Jehlou na suché plstění začněte rychle píchat do nacupovaného rouna. Vlna se začne do sebe plstit, až vznikne pevný blok, podle tvaru formičky. Nacupovanou vlnu stále přidávejte.

Ve chvíli, kdy máte vyplněnou asi polovinu výšky formičky pevně uplstěnou vlnou, vyšijte vločku bílou bavlnkou. Na vyšívání si ji můžete klidně vyndat z formičky.

Vyšitou vločku vraťte do vykrajovátka, pokud jste ji na vyšívání vyndali, a otočte ji lícem vyšité vločky dolů. Na rubovou část výšivky začněte znovu přidávat nacupovanou vlnu a znovu jehlou na plstění doplňte materiál, až do úplného naplnění formičky.

Hotovou vločku vysuňte z formičky, formičkou protáhněte voskovanou šňůrku a vločku pak zase do formičky vraťte. Na šňůrce vytvořte uzlík.

Prima tip

Pokud je vám formiček líto a chcete si vytvořit ozdob více, klidně uplstěnou vločku ponechte bez kovového zámečku z formičky a nitku na zavěšení protáhněte pomocí jehly přímo plstí vločky.

Uplstěnou vločku bez kovové formičky můžete také využít jako originální vánoční brož na kabát. Stačí jen z rubu našít zavírací špendlík nebo brožový můstek.

Zdroj: Simona Sedláčková, autorský článek


Přečtěte si také