Osaďte závěsný koš letničkami: Tahle dekorace nebude na balkoně překážet

Závěsné květinové koše jsou velmi oblíbené především mezi majiteli menších balkonů. Při správném osazení letničkami v nich po celou letní sezonu budou nakvétat bohaté kaskády barevných květů, a přitom uvolní prostor na parapetu či na podlaze dalším květinám nebo i zelenině.

Vyberte místo chráněné před silným větrem a deštěm a koše s letničkami zavěste do úrovně očí. Nejen proto, abyste na květinovou parádu pěkně viděli, ale také proto, aby se vám koš pohodlně zaléval.

Co budete potřebovat na osazení závěsného koše

  • kovový závěsný koš
  • kus pevného igelitu
  • lisované kokosové vlákno nebo přímo misku z kokosového vlákna
  • nůžky
  • zahradnickou lopatku
  • štěrk
  • zahradní substrát pro balkonové květiny
  • sazenice letniček (verbeny, petunie)

Jak budete postupovat při osazování závěsného koše

1. Nepropustná a drenážní vrstva

Do kovového rámu závěsného koše vložte misku z kokosového vlákna. Vyložte ji asi do jedné třetiny výšky pevným igelitem, do kterého prostřihněte odtokový otvor na přebytečnou vodu. Pak igelit pokryjte drenážní vrstvou štěrku (postačí i střepy z rozbitého květináče). Štěrk zasypejte malou vrstvou zahradního substrátu.

2. Prostřihněte otvory

Nyní, ve výšce, kde končí igelit, prostřihněte do misky z kokosových vláken asi tři otvory, kterými budete protahovat sazenice.

3. Vysaďte postranní květiny

Rostliny vyjměte ze sadbovačů, obalte je kouskem novinového papíru, aby se vám nerozpadl kořenový bal a prostrčte sazenice zvenku dovnitř koše.

4. Přidejte substrát

Prostrčené sazenice zasypejte další vrstvou zahradního substrátu.

5. Poslední patro květin

Zasaďte zešikma opět tři sazenice letniček a přidejte i jednu do středu závěsného koše. Celý koš doplňte zahradním substrátem.

Osazený koš zavěste na hák ve stropě balkonu. Nezapomeňte, že prostřiženým otvorem v igelitu bude protékat voda. Proto pod koš postavte další květináč, nejlépe s květinou, které nebude vadit padající proud vody po zalití.

Zdroj: Simona Sedláčková a iStock


Přečtěte si také