Zahrada

Aktualizováno 1. května 2022 07:00

Simona Sedláčková

Verbena, známá balkonová květina, se snadno pěstuje a má i několik zajímavých příbuzných

Oblíbenou verbenu, českým jménem sporýš zkřížený, běžně pěstujeme v truhlíku za oknem či na balkoně. Víte, kde se jí bude nejlépe dařit, jak o ni pečovat a jak ji i snadno množit? A znáte její příbuzné, mezi kterými najdete léčivku i vysokou letničku nevšední krásy?

Sporýš zkřížený (Verbena x hybrida)

Oblíbený kříženec několika původních amerických druhů, který najdeme téměř na každém balkoně i v našich krajích. Máme pro něj asi nejraději jméno verbena, český sporýš se příliš neuchytil. Rostliny dorůstají do výšky 15–40 cm a vytvářejí koberec posetý pestrými květenstvími, složenými z drobných kvítků fialové, růžové, červené i bílé barvy. Květy mohou být i dvoubarevné. Sporýš zkřížený kvete od konce května do září.

Sporýš zkřížený pěstujeme na balkonech, ale i na záhonech v zahradě. Má rád teplé, slunečné stanoviště a pravidelnou zálivku i hnojení, ne však přemokření. Dobře roste i v samozavlažovacích truhlících. Pro podporu dalšího kvetení odstraňujeme odkvetlé soubory.

Sporýš zkřížený může i přezimovat

Sporýš zkřížený pěstujeme nejčastěji jako letničku, protože je to nejjednodušší. Každý podzim odkvetlé rostliny zlikvidujeme a na jaře opět zakoupíme nové, nakvetlé sazenice. Pokud se nám však naše sporýše velmi zamlouvají a chtěli bychom stejné pěstovat i příští rok, můžeme se pokusit o jejich přezimování. Verbeny, zastřižené asi na polovinu výšky, umístíme na světlé místo s teplotou okolo 10 °C. Kořenový bal musíme udržovat stále mírně vlhký. Brzy na jaře rostliny seřízneme asi na 5 cm výšky a přeneseme do teplé místnosti, steplotou nad 15 °C. Sporýše pravidelně zaléváme a přihnojujeme a v polovině května umístíme na venkovní stanoviště.

Jak vysévat sporýš zkřížený

Semena vyséváme už na konci zimy, v únoru, nebo naopak koncem léta. Výsev sporýše však nepatří k nejjednodušším. Předem namočená semena vložíme na několik dní do lednice. Ke klíčení semena nepotřebují světlo, ale chlad. Pak je vysejeme na sušší propustný substrát a zasypeme slabou vrstvou vermikulitu. Malé rostlinky jsou velmi choulostivé na přeschnutí i přemokření. Pro složitost však výsev sporýše většinou přenecháváme odborníkům a kupujeme už hotové sazenice.

Množení sporýše zkříženého řízkováním

Nastříháme si asi 15 cm dlouhé vrcholové řízky a zbavíme je spodních listů. Na řízku ponecháme jenom asi 6 listů. Připravené řízky necháme zakořenit ve vodě a i s kořínky je pak zapícháme do směsi perlitu, písku a rašeliny.

Sporýš zkřížený množíme i hřížením

Střed delších výhonů zanoříme do půdy, kde ochotně a snadno asi za 8 týdnů pustí nové kořeny. Poté výhon i s kořeny oddělíme od mateřské rostliny a zasadíme do samostatného květináčku. Výhon zastřihneme a tím podpoříme bohaté větvení mladé rostliny.

Znáte další druhy sporýšů?

Sporýš lékařský (Verbena officinalis)

Léčivka, využívaná již od starověku, která roste jako trvalka podél cest, v příkopech i v zahradách jako plevel. Do české přírody byla pravděpodobně zavlečena a je tedy nepůvodní. Dorůstá do výšky 30–70 cm a kvete od června do srpna. Čerstvé výhonky se mohou přidávat do salátů nebo polévek. Tato léčivka bývá považována za magickou rostlinu s afrodiziakálními účinky.

Sporýš šípovitý (Verbena hastata)

Výrazná trvalka původem ze Severní Ameriky. Dorůstá do výšky až 150 cm a vykvétá od července do září nádherně růžovými květy. Má ráda plné slunce a dobře propustné půdy. Je mrazuvzdorná, ale vyžaduje ochranu před zimní vlhkostí.

Sporýš argentinský (Verbena bonariensis)

Velmi efektní, asi 120 cm vysokou rostlinu pěstujeme většinou jako letničku nebo krátkodobou trvalku. V zemi svého původu je to však trvalka. Její fialová květenství na vysoké čtyřhranné lodyze můžeme i sušit do suchých vazeb. Patří mezi květiny, které spolehlivě lákají motýly ze širokého okolí a většinou se na nich objeví i kouzelné dlouhozobky, kterým se lidově říká kolibříci. Sporýš argentinský má rád slunečné umístění a lehkou, dobře propustnou půdu.

Sporýš tuhý (Verbena rigida)

Okrasná letnička, která se snadno pěstuje, pochází z Jižní Ameriky a v teplých oblastech snadno zplaňuje. Dokáže přežít i mírnou zimu a pak se pěstuje jako krátkověká trvalka. Roste v běžné zahradní půdě, toleruje i suchá stanoviště. Kvete od června do října.

Citronová verbena, Aloysia (Aloysia triphylla)

Vzdálenější příbuzná, která však také patří do čeledi sporýšovitých. Vytváří 1–2 m vysoké keře a během léta vykvétá drobnými bílými květy. Aromatické listy využíváme k přípravě čajů nebo k ozdobě a doplnění salátů či ovocných pohárů. Citronová verbena má uklidňující účinky a podporuje trávení. Pěstujeme ji jako přenosnou květinu v nádobách na slunných balkonech.

Text: Simona Sedláčková


Přečtěte si také